Babiš v Rakousku zahájil jednání s evropskými politiky. V Salcburku se sešel s Kurzem a Ratasem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš v Rakousku zahájil jednání s evropskými politiky. V Salcburku se sešel s Kurzem a Ratasem

Babiš v Rakousku zahájil jednání s evropskými politiky. V Salcburku se sešel s Kurzem a Ratasem

Pracovním obědem s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem a s estonským premiérem Jürim Ratasem zahájil premiér Andrej Babiš pracovní jednání v Salcburku. Později odpoledne ho čekají ještě bilaterální schůzky s Kurzem a s Ratasem a také s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Rozhovory se zaměří na problematiku migrace a na nadcházející odchod Británie z Evropské unie. Jednání začalo se zhruba půlhodinovým zpožděním, protože Kurzovi zkomplikovala příjezd z Vídně hustá doprava.

Politici se scházejí v Salcburku na pozvání Kurze, jehož země nyní předsedá Evropské unii. Migrace je pro Rakousko jedním z velkých evropských témat i z toho důvodu, že Kurz na omezení nelegální migrace postavil svou loňskou volební kampaň. Vídeň stejně jako Praha odmítá rozdělování migrantů mezi členské země EU. Brexit je také významné téma rakouského předsednictví, protože příští rok na jaře vyprší dvouletá lhůta, kterou evropské smlouvy dávaly Británii pro vyjednání podmínek jejího odchodu z unie.

Babiš se před polednem na úvod návštěvy v Salcburku společně s manželkou Monikou zúčastnil slavnostního zahájení Salcburských hudebních slavností. Hudební program v rodišti skladatele Wolfganga Amadea Mozarta začal už před týdnem, dnes ho však slavnostně otevřel rakouský prezident Alexander Van der Bellen. Večer se Babiš s ostatními evropskými politiky na festival vrátí a podívají se na operu Kouzelná flétna, v níž účinkuje mezi jinými i český basbarytonista Adam Plachetka.

Český premiér tento týden už podruhé spojil návštěvu hudebního festivalu s diplomacií. Ve středu se v Bayreuthu zúčastnil hudebních slavností věnovaných Richardu Wagnerovi, na nichž během přestávky opery Lohengrin jednal s bavorským premiérem Markusem Söderem mimo jiné o migraci či o česko-bavorské spolupráci.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.