Babišův střet zájmů? Europarlament vyslal zásadní signál

HalfPageAd-1

Lucie Bednárová

16. 04. 2019 • 16:01

Střet zájmů premiéra Andreje Babiše včera opět zaměstnal Evropský parlament. Jeho kontrolní výbor si vyslechl komisaře Günthera Oettingera – za zavřenými dveřmi a bez přítomnosti televizních kamer. Co komisař řekl a co to pro premiéra znamená?

Mobile-rectangle-3

Komisař Oettinger předstoupil před členy europarlamentního výboru s příslibem nových informací ohledně střetu zájmů premiéra Babiše. Tím se na popud organizace Transparency International a opozičních Pirátů už několik měsíců zabývá Evropská komise a všichni netrpělivě očekávají výsledky.

Mediální zájem tomu včera odpovídal, komisařovo vystoupení ale bylo od počátku plánované jako uzavřené. Od europoslanců, kteří postupně vycházeli ze dveří štrasburské místnosti, se proto s ohledem na jednací řád nedalo očekávat nic pikantního. Hodnotit mohli jen své dojmy z jednání, nikoli obsah jako takový.

A to se také stalo. Nad rámec toho jsme se dozvěděli jen to, že šetření ze strany Evropské komise pokračuje a jen tak neskončí. I tato zdánlivě banální informace ale má svůj zásadní význam.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) by v polovině května měly být na stole minimálně dvě ze tří zpráv shrnující výsledky auditů, které v lednu na několika českých ministerstvech prováděli bruselští kontroloři. Poté přijdou na řadu české úřady, aby se v dvouměsíční lhůtě k celé věci vyjádřily, a následovat bude podle pravidel EU další řízení – zjednodušeně řečeno dialog mezi zainteresovanými stranami.

Europoslankyně Martina Dlabajové (za ANO) novinářům řekla, že se může jednat o měsíce a klidně i roky, protože jde o složitý proces. Důvodem je to, že nové finanční nařízení o střetu zájmů platí v EU teprve od srpna loňského roku.

Na některých (nejen českých) poslancích, kteří se jednání účastnili, bylo vidět zklamání. „Komise původně slibovala, že výsledky šetření budou brzy hotové,“ řekl redakci zdroj z blízkosti Evropského parlamentu, který očekával, že závěrečná zpráva bude připravená ještě před volbami do Evropského parlamentu. Po včerejšku je však jasné, že se tak nestane, což je zároveň hlavní poselství pondělního jednání – citlivé téma komfortní pozici Babiše a jeho hnutí ANO před květnovými volbami neohrozí.

Premiér Babiš čelí podezření ze střetu zájmů kvůli dotacím pro holding Agrofert. Transparency International a Piráti tvrdí, že Babiš má na firmu skrytý vliv, ačkoli ji převedl do svěřenských fondů. Babiš od začátku tvrdí, že obvinění vůči jeho osobě jsou nesmyslná a jsou součástí kampaně. odvolává se na české zákony a právní rozbory, které říkají, že ve střetu zájmů není. Po konzultacích s Evropskou komisí přijal několik opatření, například se už neúčastní jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. Podle kritiků to ale pořád nestačí.

V současné době peníze z EU do společnosti neproudí – Evropská komise dočasně zmrazila jejich proplácení a čeká na výsledky auditů a závěrečnou zprávu z šetření.

SDÍLET

Billboard-bottom-1