Bavorský premiér pozval Babiše na operu. Předtím si notovali ohledně migrace a přeshraniční spolupráce | info.cz

Články odjinud

Bavorský premiér pozval Babiše na operu. Předtím si notovali ohledně migrace a přeshraniční spolupráce

Na nutnosti účinně chránit vnější hranice Evropské unie, důsledně potírat kriminalitu převaděčů a výrazně zlepšit životní podmínky v zemích původu migrantů se dnes v Bayreuthu shodli český premiér Andrej Babiš a šéf bavorské vlády Markus Söder. Na okraj dnes zahájených hudebních slavností Richarda Wagnera jednali také o vzájemné policejní spolupráci, dopravní infrastruktuře nebo vědě a výzkumu.

"Oceňujeme pozitivní vývoj, kterým česko-bavorské vztahy v posledních letech prošly. Naše spolupráce je na vysoké úrovni a chceme i do budoucna udělat vše pro to, aby tento trend pokračoval," uvedli oba šéfové vlád ve společném prohlášení po jednání.

Konkrétně by se podle nich vzájemné vztahy měly prohloubit v oblasti výzkumu, vědy a inovací, kde chtějí výrazně zvýšit prostředky na jeden ze společných programů, a v oblasti vesmírné spolupráce, kde vznikne nová odborná pracovní skupina.

Oba premiéři dnes také ocenili dobrou policejní spolupráci. O nově zřízené bavorské pohraniční policii, která podle informací ČTK na české straně vzbudila rozpaky, se ale tisková zpráva nezmiňuje.

Zato se věnuje migraci, což je oblast, v níž si Česko a Bavorsko dlouhodobě dobře rozumí. Oba premiéři "zdůraznili společné pozice týkající se potřeby účinné ochrany vnějších hranic EU, důsledného potírání převaděčské kriminality a nutnosti citelně a udržitelně zlepšit životní perspektivy pro lidi ve zdrojových a tranzitních zemích".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud