Berlusconi vyráží na zteč. Italský matador chce být europoslancem, založí kvůli tomu novou stranu | info.cz

Články odjinud

Berlusconi vyráží na zteč. Italský matador chce být europoslancem, založí kvůli tomu novou stranu

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi a předseda Evropského parlamentu (EP) Antonio Tajani se chystají založit novou stranu, se kterou chtějí kandidovat v příštích volbách do EP plánovaných na květen 2019. Informoval o tom deník Il Giornale, který patří Berlusconiho rodině.

Nová strana se má jmenovat Altra Italia (Jiná Itálie) a má být proevropskou stranou pravého středu, podobně jako strana Forza Italia (Vzhůru, Itálie), jejímž je Berlusconi předsedou a Tajani místopředsedou. Strana Vzhůru, Itálie ale v posledních měsících ztrácí podporu veřejného mínění. Podle agentury APA ji nyní podporuje asi sedm procent Italů, zatímco v letošních březnových volbách do italského parlamentu dostala tato strana 14 procent hlasů.

Dvaaosmdesátiletý Berlusconi, který byl několikrát italským premiérem a tři roky europoslancem (1999-2001), v březnových volbách do italského parlamentu sám nemohl kandidovat, protože měl zákaz vykonávat veřejné funkce kvůli odsouzení za daňové úniky. V květnu mu ale soud zákaz zrušil.

Berlusconiho strana Forza Italia utvořila před domácími volbami koalici se stranou Liga Mattea Salviniho, která volby vyhrála a vládu sestavila s Hnutím pěti hvězd (M5S) Luigiho Di Maia. Forza Italia se tak ocitla v opozici a preference jí začaly klesat, na rozdíl od Ligy, kterou by nyní volilo asi 35 procent Italů.

Pětašedesátiletý Tajani je předsedou Evropského parlamentu od loňského ledna, předtím byl eurokomisařem. Europoslancem byl několikrát zvolen za stranu Vzhůru, Itálie, u jejíhož zrodu stál a jejímž je místopředsedou.

Salvini, který stojí v čele euroskeptické strany Liga, oznámil začátkem října společnou koalici pro květnové volby do EP s předsedkyní francouzského krajně pravicového Národního sdružení (bývalé Národní fronty) Marine Le Penovou. Koalici nazvali Fronta svobody.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud