Bratislava chce, aby americká ambasáda zbourala plot v centru města. USA to v plánu nemají | info.cz

Články odjinud

Bratislava chce, aby americká ambasáda zbourala plot v centru města. USA to v plánu nemají

Bratislava chce, aby americká ambasáda zbourala plot v centru města. USA to v plánu nemají
 

 Slovenská metropole se dostala do sporu s americkým velvyslanectvím kvůli vysokému plotu, který chrání budovu zastupitelského úřadu a zabírá část promenády v historickém centru Bratislavy. Starosta městské části Staré Město Radoslav Števčík dnes novinářům řekl, že podepsal nařízení, na jehož základě místní stavební úřad nařídil ambasádě oplocení odstranit. Velvyslanectví v reakci podle slovenských medií uvedlo, že plot zbourat nehodlá, a odvolalo se na mezinárodní úmluvu ohledně zajištění bezpečnosti diplomatických budov hostitelskými státy.

Velvyslanectví USA ve slovenské metropoli, ale i v hlavních městech dalších států, začala posilovat ostrahu svých budov po teroristických útocích v New Yorku v roce 2001. Američtí diplomaté nechali u budovy ambasády v Bratislavě ohradit část zrekonstruovaného Hviezdoslavova náměstí, které je častým cílem zahraničních turistů i obyvatel metropole. Na náměstí se nachází také historická budova Slovenského národního divadla, blízko ambasády USA sídlí rovněž velvyslanectví České republiky.

Števčík řekl, že nařízení o odstranění oplocení u ambasády podepsal z důvodu, že ambasáda neprokázala vlastnický nebo jiný vztah k pozemku, na kterém je zmiňovaný plot postaven. Zastupitelstvo Bratislavy dříve odmítlo prodloužit americké ambasádě pronájem plochy u její budovy. Rozhodnutí o odstranění oplocení zatím není pravomocné.

Velvyslanectví USA již v roce 2014 oznámilo, že Spojené státy postaví pro své diplomatické zastoupení na Slovensku nové sídlo. S jeho výstavbou se dosud ovšem nezačalo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud