Brexit po koronavirové paralýze: Mnoho řečí a optimismu, ale žádný pokrok

Ačkoli na obrazovkách v Bruselu a v Londýně zářily v pondělí úsměvy a zněla povzbudivá slova, pokračující jednání o brexitu je dialogem hluchých. Britský premiér Boris Johnson si podle plánu povídal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von de Leyenovou a šéfy Evropské rady a Evropského parlamentu Charlesem Michelem a Davidem Sassolim. Pozoruhodné je, že víc než podstata rozhovorů zaujala světový tisk použitá přirovnání a klišé.

Johnson podle svých slov vyzval evropské lídry, aby si „dali tygra do nádrže“, což je narážka na starou reklamu benzínové firmy Esso, a také aby do jednání vložili více „oomph“, jakéhosi „hejrup“. Michel mu na to odpověděl, že EU je zajisté ochotna jednat intenzivněji, nemíní však „kupovat zajíce v pytli“.

S napětím očekávaná videoschůze tedy nepřinesla průlom v zamrzlém jednání, ale něco přeci jen posunula – od pondělí se ví, že vyjednávání o podmínkách vztahů mezi Velkou Británií a Evropskou unií skončí silvestrem letošního roku, ať se děje, co se děje. Johnson ultimativně vyloučil jakékoli posunutí přechodného období za tuto časovou metu a EU na to přistoupila. Znamená to, že ať bude situace na konci roku vypadat jakkoli, Británie opustí jednotný vnitřní trh EU, vystoupí z celní unie a přestane se řídit evropskou legislativou. Může to být úplně bez dohody, nebo s řadou dílčích ujednání pro některé oblasti, případně na základě celkového rámce uspořádání budoucích vztahů.

Trump není rasista. Když se politická korektnost přežene, má opačný efekt, říká Kolář

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital