Články odjinud

Brexit zavaří pracovníkům z EU. Problém s prací v Británii může mít i řada Čechů. Co čekat?

Brexit zavaří pracovníkům z EU. Problém s prací v Británii může mít i řada Čechů. Co čekat?

Náznaky, který konzervativní vláda premiérky Theresy Mayové vysílá do Evropy už dlouhou dobu, se včera potvrdily: Občané Evropské unie nebudou mít po brexitu žádný zvláštní přístup na britský pracovní trh, budou se tedy řídit stejnými pravidly jako pracovníci z jiných koutů světa. „Privilegovanější“ skupinou však mají být vysoce kvalifikovaní pracovníci, na které se Londýn orientuje už dnes. V zemi spolu s tím rostou obavy, že sektory jako stavebnictví, zdravotnictví nebo zemědělství přijdou o levnou pracovní sílu ze zahraničí, která jim bude citelně chybět.

Britská vláda posunula svou vizi, jak by po odchodu z Evropské unie mohly být nastaveny vztahy se zbytkem společenství. Podle informací britských médií se kabinet Theresy Mayové v pondělí dohodl na novém imigračním systému, který by měl začít platit s koncem takzvaného přechodného období, tedy od roku 2021.

Pro pracovníky ze zemí Evropské unie, kteří se budou ve Spojeném království po přechodném období ucházet o práci, tento návrh není nejlepší zprávou. Počítá totiž s tím, že občané EU budou po brexitu podléhat stejným imigračním pravidlům jako lidé z ostatních částí světa – žádné výhody tedy čekat nemohou.

Titulky britských médií dnes zřejmě vyděsily nejednoho Evropana, jak ale pro INFO.CZ upozorňuje odborník Kryštof Kruliš z Asociace pro mezinárodní otázky, právě vidina konce volného pohybu pracovníků z EU byla jedním z důvodů, proč se mnozí Britové v referendu před dvěma roky pro brexit rozhodli.

„Do konce roku 2020 se v zásadě nebude nic měnit – každý, kdo do Británie přijde a bude zde chtít pracovat nebo studovat, může požádat o status usazené osoby a zůstat tam, ale po skončení přechodného období bude záležet na tom, jaké nastavení vztahů se EU a Británii podaří dojednat. Ze strany Británie však nepřipadá v úvahu, že by volný pohyb pracovníků z EU zůstal zachován, protože to je jeden z hlavních důvodů, proč Britové hlasovali pro odchod,“ říká pro INFO.CZ expert na vztahy Evropské unie s anglofonními zeměmi.

INFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITU

Odborník také upozorňuje, že proti volnému pohybu pracovníků evropské sedmadvacítky je především strana Theresy Mayové, která v tomto ohledu nechce dělat ústupky. „Konzervativní strana na to tlačí velmi silně. Pokud by však byli u moci labouristi, nepřikládali by tomu zřejmě takovou váhu,“ vysvětluje Kruliš.  

Diskriminace podle kvalifikace?

Nový imigrační systém je podle jeho strůjců navržen tak, aby nebyl pro cizí státní příslušníky diskriminační, a byl tak stejně „fér“ pro Evropana i pracovníka z Asie nebo Ameriky. Zásada nediskriminace však už neplatí, pokud jde o schopnosti pracovníků.

Dohoda britské vlády totiž počítá se zavedením bodového imigračního systému, který má hodnotit zájemce o práci v Británii na základě jejich kvalifikace. Mezi privilegovanějšími přitom mají být vysoce kvalifikovaní pracovníci, které se Británie snaží do země nalákat už dnes. Naopak příchod lidí s nižší kvalifikací – tedy například levné pracovní síly „z východu“ – se má značně omezit.

V některých odvětvích britské ekonomiky proto sílí obavy, že nedostatek této pracovní síly ze zemí EU uštědří tvrdou ránu podnikání. Že se nový imigrační systém na některých odvětvích britské ekonomiky výrazně podepíše, předpokládá i Kruliš.

„Samozřejmě, že jsou sektory, které by to pocítily velmi silně. V této souvislosti se hovoří o jakémsi útesu – tedy obavě, aby do roku 2020 neprobíhal volný pohyb naplno a pak se z ničeho nic nezvedly hráze a příliv těch méně kvalifikovaných pracovníků se úplně nezastavil. To se určitě projeví v oblastech jako je stavebnictví a dotkne se to i pomocného zdravotnického personálu a sezónních pracovníků v zemědělství, jako jsou sběrači jahod. Tyto a některé další sektory by takovýto přístup, který by víceméně zastavil přísun levné pracovní síly do Británie, velmi zasáhlo,“ říká odborník.

Londýn – království start-upů

Podle něj o tom vláda jedná dlouhodobě a před náhlým zastavením příchodu pracovníků varují i někteří členové kabinetu, jako ministr financí Philip Hammond. „Výsledkem je však plán, jehož hlavní myšlenka je taková, že nízko kvalifikované pracovní síle se hráz zvedne a Británie se bude naopak soustředit na vysoce kvalifikovanou pracovní sílu, jako jsou IT specialisti, vývojáři v oblasti biotechnologií a dalších moderních oborech, které mají vysokou přidanou hodnotu,“ říká odborník.

Brexit - firmy, infografika

Británie se přitom už dnes snaží být „evropským centrem start-upů“ a tato reorientace na příliv vysoce kvalifikovaných pracovníků je v souladu s tím v jádru celého imigračního plánu. „Z průběžných výsledků aktuálně zpracovávaného projektu Asociace pro mezinárodní otázky ‚Digital New Deal‘, který se věnuje pohledu předních osobností zemí Visegrádské čtyřky na nové technologie, vyplývá, že Londýn má výrazně našlápnuto k tomu stát se globálním centrem pro start-upovou scénu. V budoucnu lze proto očekávat, že hlad po vysoce kvalifikovaných pracovnících z celého světa v Británii dál poroste,“ dodává Kruliš

Co na nový imigrační systém Evropa?

Přestože nový imigrační systém odráží dlouhodobý postoj britské vlády, zatím je vše otevřené a bude záležet na tom, co si mezi sebou Londýn s Bruselem domluví. Rozhovory se v současnosti vedou především o rámcovém nastavení budoucích obchodních vztahů, kvůli nevyřešené otázce mezi Irskem a britským Severním Irskem však stále hrozí, že se termín brexitu stanovený na 29. března 2019 bude muset posunout. Ještě horší scénář je přitom odchod Británie bez jakékoli dohody, kdy by se náhle řada běžných záležitostí a procesů ocitla v pomyslném vakuu.

Mnohé detaily se navíc budou řešit právě během přechodného období, které začne v březnu příštího roku a potrvá 21 měsíců.

„Pokud si Evropská unie nezajistí nějaké zvláštní vztahy a dohodu zajišťující volný pohyb pracovníků, tak nebude mít nic. To si však musí ohlídat unijní vyjednavač Barnier, jestli to evropské státy chtějí. Británie to ale dlouhodobě nechce – je proti tomu zejména Konzervativní strana. Volný pohyb pracovníků z EU je tedy spíš neprůchodný,“ říká Kruliš s tím, že pokud Británie nezůstane součástí Evropského hospodářského prostoru, jako třeba Norsko, tak bude v pozici, kdy si může sama suverénně stanovit novou imigrační politiku podle svého.

Na to upozornil také stínový ministr pro brexit Keir Starmer, podle kterého ohledně budoucnosti imigračního systému stále zůstávají nezodpovězené otázky. Pro BBC uvedl, že pokud chce Británie s Evropskou unií zachovat úzké hospodářské vztahy, o pravidlech pro občany EU se bude muset s Bruselem ještě diskutovat. „Pokud by Evropská unie dotlačila Británii k setrvání na vnitřním trhu, pravidla by se mohla udržet i pro nově příchozí pracovníky z EU,“ uzavírá Kruliš s tím. Vše tedy závisí na tom, jak budou nastaveny budoucí obchodní vztahy.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818