Články odjinud

Brusel chce podpořit menší zemědělce. Zavedení stropů pro dotace z EU by se dotklo i Agrofertu

Brusel chce podpořit menší zemědělce. Zavedení stropů pro dotace z EU by se dotklo i Agrofertu

Česká republika by měla mezi roky 2021 až 2027 získat v rámci společné zemědělské politiky EU okolo 5,8 miliard eur (necelých 1,5 bilionu Kč), tedy každý rok více než 800 milionů eur (přes 20,6 miliardy Kč). Plyne to z informací ČTK o návrhu Evropské komise na novou podobu unijní zemědělské politiky pro příští víceleté finanční období, jehož detaily by měl komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan zveřejnit dnes před polednem.

Evropská komise v nové podobě zemědělské politiky navrhuje horní hranici přímých plateb jednotlivým farmám, tedy takzvané zastropování. Je to věc, která se České republice příliš nelíbí, především kvůli struktuře českého zemědělství, kterému z historických důvodů dominují na evropské poměry velké farmy. Jedničkou je u v této oblasti holding Agrofert. Cílem komise je napříč unií podpora především středně velkých, často rodinných farem.

Na zemědělství by mělo mezi lety 2021 až 2027 vyčleněno přibližně 365 miliard eur (přes 9,4 bilionu Kč) - společná zemědělská politika tvoří spolu s penězi na fondy soudržnosti největší část dlouhodobého unijního rozpočtu. Britský odchod z EU na jaře 2019 a potřeba financovat některé nové priority, jako je bezpečnost či ochrana hranic, vedly k tomu, že v příštím finančním rámci bude na zemědělství o něco méně než v tom nynější.

Komise proto dnes také navrhne výrazněji zemědělství spojit například s ochranou ovzduší, kam by měla putovat čtvrtina všech investic.