Články odjinud

Brusel řeší, jestli Babiš ovládá Agrofert. Firmě hrozí zastavení dotací

Brusel řeší, jestli Babiš ovládá Agrofert. Firmě hrozí zastavení dotací

Šéfové výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (CONT) dnes jednali o podnětu ohledně možného střetu zájmů podnikatele a českého premiéra Andreje Babiše, který Evropské komisi už dříve podala nevládní organizace Transparency International. Podle informací redakce INFO.CZ se europoslanci budou případu nadále věnovat a chtějí uspořádat slyšení s komisařkou pro regionální politiku Corinou Cretsuovou.

O podnětu, zda je Babiš konečným příjemcem benefitů holdingu Agrofert, čerpajícího z unijních dotací, jednal dnes večer výbor na návrh belgického „zeleného“ europoslance Barta Staese. Bod byl na program zařazen dodatečně.

„Unijní instituce dostávají velké množství podnětů, které následně předávají dále k prošetření. Je to běžný proces,“ řekla novinářům místopředsedkyně výboru Martina Dlabajová (ALDE). Připomněla, že Evropská komise má zodpovědnost za nakládání s finančními prostředky EU a pokud dospěje k podezření, že došlo k porušení unijních pravidel, následně předá tyto informace ČR.

Podle dalšího českého europoslance a také člena CONT Tomáše Zdechovského (EPP) by Evropské komise měla objasnit, zda Andrej Babiš není v konfliktu zájmu, když jako premiér rozhoduje, kam se budou vynakládat dotace, a zda tyto dotace nepobírá jeho podnik, v němž je konečným příjemcem benefitů. To by bylo podle europoslance nepřijatelné.

Zelení v Evropském parlamentu se nedávno ústy svého předsedy vyjádřili, že by Babiš měl v případě konfliktu zájmů odejít z čela vlády. „Pokud Andrej Babiš opravdu zůstává skutečným majitelem společnosti, která získává vysoké částky z fondů EU, anebo z ní má nadále osobní prospěch, musí skončit ve funkci předsedy vlády,“ uvedl Philippe Lamberts.

„Babiš by se určitě neměl účastnit jednání a rozhodování o budoucím evropském rozpočtu, pokud by měla jeho část skončit v jeho vlastní kapse. Evropská komise by měla tuto věc vyšetřit a zajistit, že všechny rozhodovací procesy okolo budoucího rozpočtu EU proběhnou bez střetu zájmů,“ dodal s tím, že Zelení hodlají od Evropské komise požadovat vyšetření celé záležitosti.

Podle zjištění redakce výbor CONT chce případ projednat s evropskou komisařkou pro regionální politiku Corinou Cretsuovou. Stane se tak pravděpodobně při pravidelném projednávání účetní závěrky unijních institucí. Podle europoslance Zdechovského by k tomu mohlo dojít nejdříve v říjnu a s největší pravděpodobností v Bruselu. 

 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud