Bývalý britský ministr Johnson přirovnal ženy v burkách k poštovním schránkám a bankovním lupičům, omluvit se neplánuje | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý britský ministr Johnson přirovnal ženy v burkách k poštovním schránkám a bankovním lupičům, omluvit se neplánuje

Bývalý britský ministr Johnson přirovnal ženy v burkách k poštovním schránkám a bankovním lupičům, omluvit se neplánuje

Britská premiérka Theresa Mayová v úterý vyzvala někdejšího ministra zahraničí Borise Johnsona, aby se omluvil za výroky přirovnávající ženy v burkách k poštovním schránkám a bankovním lupičům. Podle Mayové byla jeho slova "zjevně urážlivá", předsedkyně vlády zároveň nenavrhuje Johnsonův konec v pozici šéfa poslaneckého klubu konzervativců. Johnson se omluvit odmítl.

Roztržka v konzervativní straně dnes plní titulní stránky britských novin. Na jejím počátku byl pondělní komentář Johnsona pro deník The Daily Telegraph, v němž paradoxně vyjadřoval nesouhlas se zákazem zahalování obličeje na veřejnosti, jaký nedávno zavedlo Dánsko. Bývalý šéf diplomacie ale zároveň napsal, že muslimky v burkách vypadají jako bankovní lupiči. Také je podle něj "absolutně směšné, že někdo chodí po ulici a dobrovolně přitom vypadá jako poštovní schránka".

Mayová se následně postavila na stranu některých stranických kolegů, kteří volali po omluvě. Tu žádá také předseda konzervativců Brandon Lewis. Člen horní komory parlamentu Lord Sheikh pak navrhl, aby byl Johnson zbaven funkce předsedy poslaneckého klubu. Johnson podle The Daily Telegraph označil postup svých kritiků za komický a obvinil je ze snahy zabránit legitimní debatě.

"Když mluvíte o tématu, jako je tohle, pak mám za to, že říkat o lidech, že vypadají jako poštovní schránky, ničemu nepomáhá," řekl BBC ministr kultury Jeremy Wright. Mayová v úterý zdůraznila, že ženy v Británii by měly mít ve výběru oblečení volnost. "Jsem přesvědčená, že žena by to právo měla mít. (...) A jsem přesvědčená, že my všichni, když o těch věcech mluvíme, bychom měli svá slova volit velmi obezřetně," uvedla premiérka.

Jak poukázal deník The Guardian, nejde zdaleka o první případ, kdy Boris Johnson čelí výzvám, aby se omluvil za některý svůj výrok. Mnozí ale vidí za nejnovějším případem snahu bývalého londýnského starosty přitáhnout na sebe pozornost a posílit tak šance na postup do čela konzervativní strany. "Pro pana Johnsona je důležité zůstat v centru dění. Někteří konzervativci jej berou jako uchazeče o předsednictví - obzvláště po jeho odstoupení, při němž kritizoval premiérčin plán pro brexit," komentovala události politická zpravodajka BBC.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.