Češi jsou největšími euroskeptiky, ukázal průzkum. Po čem touží Středoevropané a jak vidí EU? | info.cz

Články odjinud

Češi jsou největšími euroskeptiky, ukázal průzkum. Po čem touží Středoevropané a jak vidí EU?

Rozsáhlý průzkum veřejného mínění v České republice, Maďarsku, Rakousku, Slovensku a Slovinsku ukazuje, že značná část Středoevropanů si myslí, že s nimi Evropská unie nejedná spravedlivě. Přesto v ní chtějí zůstat, ale zároveň touží po silných vůdcích a kulturně homogenní společnosti. Češi jsou ze Středoevropanů největšími euroskeptiky. Šetření zveřejnil think-tank Europeum.

Přes 54 Čechů si přeje zůstat v Evropské unii. To je ale nejméně ze středoevropských zemí, ukázal rozsáhlý průzkum veřejného mínění, který zveřejnil tento měsíc think-tank Europeum ve spolupráci s podobnými organizacemi ze Slovenska, Maďarska, Slovinska a Rakouska.

V Rakousku chce zůstat v unii 77 procent lidí, na Slovensku 69 a ve Slovinsku 79 procent. V Maďarsku, kde vyhrála nedávno volby strana Fidesz, jejíž představitelé kritizují Evropskou unii, chce podle šetření v unii zůstat dokonce 84 procent obyvatel. Vyjádřilo se tak dokonce i procent 78 voličů Fidesz a 87 procent nacionalistické a protiunijní strany Jobbik. Průzkumy ovšem probíhaly ještě před maďarskými volbami.

Přitom podstatná část Středoevropanů tvrdí, že s jejich zemí nezachází Evropská unie spravedlivě. V Česku s tvrzením, že se evropské instituce chovají férově, nesouhlasí 70 procent lidí, na Slovensku 49, ve Slovinsku 48 a v Rakousku a v Maďarsku 39 procent lidí. To by mohlo být jedním z důvodů, proč ve střední Evropě zdánlivě sílí euroskeptické tendence, a jedním z kořenů populismu, jehož příčiny projekt hledal.

Zároveň si Středoevropané podle průzkumu velmi cení silného politického vůdce, přičemž tato myšlenka je nejsilnější v Maďarsku a ve Slovinsku. Domnívají se také, že existuje obrovský rozdíl mezi názorem občanů a politickými elitami. A důležitá je pro ně také kulturně homogenní společnost, což se často projevuje v odmítavém postoji vůči přistěhovalcům.

Nejvíce oceňují kulturně homogenní společnosti Slováci, kde tato otázka hraje pozitivní roli pro 85 procent obyvatel. Nejméně lidí se tak naopak vyjádřilo v Česku. Jen 65 procent dotázaných Čechů vnímalo otázku kulturně homogenní společnosti jako pozitivní osobně důležitou věc.

Ve všech sledovaných zemích si přitom většina obyvatel myslí, že tamní politici používají Evropskou unii jako obětního beránka, na kterého svádejí vlastní chyby a neschopnost. A zároveň naprostá většina obyvatel chápe Evropskou unii jako přínos pro ekonomiky jejich zemí a zajištění jejich bezpečnosti.

Průzkum proběhl v České republice na více než 500 dotazovaných. Podobné počty byly použity u ostatních zemí a pracovalo se s jednotlivými vzdělanostními a věkovými skupinami.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud