Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi jsou největšími euroskeptiky, ukázal průzkum. Po čem touží Středoevropané a jak vidí EU?

Češi jsou největšími euroskeptiky, ukázal průzkum. Po čem touží Středoevropané a jak vidí EU?

Rozsáhlý průzkum veřejného mínění v České republice, Maďarsku, Rakousku, Slovensku a Slovinsku ukazuje, že značná část Středoevropanů si myslí, že s nimi Evropská unie nejedná spravedlivě. Přesto v ní chtějí zůstat, ale zároveň touží po silných vůdcích a kulturně homogenní společnosti. Češi jsou ze Středoevropanů největšími euroskeptiky. Šetření zveřejnil think-tank Europeum.

Přes 54 Čechů si přeje zůstat v Evropské unii. To je ale nejméně ze středoevropských zemí, ukázal rozsáhlý průzkum veřejného mínění, který zveřejnil tento měsíc think-tank Europeum ve spolupráci s podobnými organizacemi ze Slovenska, Maďarska, Slovinska a Rakouska.

V Rakousku chce zůstat v unii 77 procent lidí, na Slovensku 69 a ve Slovinsku 79 procent. V Maďarsku, kde vyhrála nedávno volby strana Fidesz, jejíž představitelé kritizují Evropskou unii, chce podle šetření v unii zůstat dokonce 84 procent obyvatel. Vyjádřilo se tak dokonce i procent 78 voličů Fidesz a 87 procent nacionalistické a protiunijní strany Jobbik. Průzkumy ovšem probíhaly ještě před maďarskými volbami.

Přitom podstatná část Středoevropanů tvrdí, že s jejich zemí nezachází Evropská unie spravedlivě. V Česku s tvrzením, že se evropské instituce chovají férově, nesouhlasí 70 procent lidí, na Slovensku 49, ve Slovinsku 48 a v Rakousku a v Maďarsku 39 procent lidí. To by mohlo být jedním z důvodů, proč ve střední Evropě zdánlivě sílí euroskeptické tendence, a jedním z kořenů populismu, jehož příčiny projekt hledal.

Zároveň si Středoevropané podle průzkumu velmi cení silného politického vůdce, přičemž tato myšlenka je nejsilnější v Maďarsku a ve Slovinsku. Domnívají se také, že existuje obrovský rozdíl mezi názorem občanů a politickými elitami. A důležitá je pro ně také kulturně homogenní společnost, což se často projevuje v odmítavém postoji vůči přistěhovalcům.

Nejvíce oceňují kulturně homogenní společnosti Slováci, kde tato otázka hraje pozitivní roli pro 85 procent obyvatel. Nejméně lidí se tak naopak vyjádřilo v Česku. Jen 65 procent dotázaných Čechů vnímalo otázku kulturně homogenní společnosti jako pozitivní osobně důležitou věc.

Ve všech sledovaných zemích si přitom většina obyvatel myslí, že tamní politici používají Evropskou unii jako obětního beránka, na kterého svádejí vlastní chyby a neschopnost. A zároveň naprostá většina obyvatel chápe Evropskou unii jako přínos pro ekonomiky jejich zemí a zajištění jejich bezpečnosti.

Průzkum proběhl v České republice na více než 500 dotazovaných. Podobné počty byly použity u ostatních zemí a pracovalo se s jednotlivými vzdělanostními a věkovými skupinami.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1