Češi povedou unijní projekt elektronického boje | info.cz

Články odjinud

Češi povedou unijní projekt elektronického boje

Češi povedou unijní projekt elektronického boje
 

Výcvik odborníků nebo vytvoření jednotky v oblasti elektronického boje by v budoucnu mohly být výsledkem projektu, který v rámci užší bezpečnostní a obranné spolupráce v EU povede Česká republika. Do projektu se zapojí Německo, jako pozorovatelé se do něj přihlásilo dalších pět zemí. ČTK to řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Stálou strukturovanou spolupráci v oblasti bezpečnostní a obranné politiky, označovanou PESCO, schválila Evropská rada v prosinci 2017, zapojilo se do ní 25 členských zemí. Jejím účelem je, aby v rámci specializovaných projektů mezi sebou mohly jednotlivé země úžeji spolupracovat v obraně a bezpečnosti. Ve dvou vlnách bylo postupně schváleno 34 projektů. Česká republika se v PESCO zapojuje jako účastník do sedmi a jako pozorovatel do šesti projektů.

Česká republika se stala vůdčí zemí v "programu navyšování schopností a posilování interoperability v oblasti elektronického boje za účelem budoucí spolupráce při sběru informací, sledování a průzkumu". Projekt je podle Pejška zaměřen na zpracování komplexní studie, která posoudí možnosti využití prostředků elektronického boje v budoucích operacích. Posuzován bude i potenciál využití pasivních sledovacích systémů, jejichž výroba má v Česku dlouhou tradici, proslulé jsou například pasivní radiolokátory Věra či Tamara.

"Do budoucna může být jedním z výstupů projektu například společný program pro výcvik odborníků v oblasti elektronického boje či vytvoření společné jednotky. Všechny tyto kroky mají přispět k postupnému sblížení a sjednocení přístupů a postupů elektronického boje," poznamenal Pejšek.

Projekt dosud podpořilo šest zemí. Účastnickou zemí je společně s ČR Německo, jako pozorovatelé se zapojily Itálie, Litva, Nizozemsko, Slovensko a Švédsko. "Zahajovací mezinárodní jednání účastníků projektu se uskuteční v prvním pololetí 2019," uvedl Pejšek.

Česko se zapojilo i do několika dalších programů. Jako účastnická země figuruje v projektu vojenské mobility, který si klade za cíl zjednodušit postupy přeshraniční vojenské dopravy a zrychlit tak pohyb vojenských sil po Evropě. Tomu dnes často brání byrokratické procesy. ČR se účastní také programů týkajících se zdravotní péče, výcvikových misí EU, zlepšení sdílení základen nebo vývoje systému, který by čelil hrozbě v podobě malých bezpilotních prostředků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud