Češi slaví: V Bruselu prosadili výjimku pro dopravu z obávané směrnice o práci v zahraničí

Lucie Bednárová

Mezinárodní silniční doprava získá výjimku z pravidel pro vysílání pracovníků do zahraničí. Potvrdil to Výbor pro dopravu a cestovní ruch Evropského parlamentu (TRAN). Zásluhy si mohou připsat i čeští europoslanci, kteří vyjmutí řidičů kamionů prosazovali spolu se svými kolegy ze střední a východní Evropy od samého počátku, kdy se o nových pravidlech začalo jednat v unijních institucích. Kontroverzní téma řidičů kamionů a jejich pracovních podmínek, včetně mzdového ohodnocení, je již delší dobu předmětem diskuze, která rozděluje EU.

„Mezinárodní doprava byla vyňata z vysílání pracovníků,“ uvedl na svém twitterovém účtu krátce po včerejším klíčovém hlasování člen výboru TRAN a český europoslanec Pavel Telička (ALDE). Výbor rozhodoval o tržní a sociální části tzv. silničního balíčku, který před dvěma lety představila Evropská komise a který upravuje pravidla vysílání řidičů v mezinárodní dopravě. Jeho projednávání proto s napětím sledují i čeští dopravci.

„Dnes měl Evropský parlament poslední šanci uchránit silniční dopravu od protekcionismu některých států, a zajistit tak pokračování jejích operací na vnitřním trhu. To se podařilo,“ řekla k tomu další česká europoslankyně Martina Dlabajová (ANO/ALDE), která se problematice věnuje ve výboru pro zaměstnanost (EMPL). Na balíčku pracují oba výbory.

V4 chce společného kandidáta na šéfa Evropské komise. Zkušený Slovák Šefčovič má velkou podporu

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital