Česko-německé ochlazení: Český velvyslanec dorazil na setkání sudetských Němců, zdravici ale nepronesl | info.cz

Články odjinud

Česko-německé ochlazení: Český velvyslanec dorazil na setkání sudetských Němců, zdravici ale nepronesl

Český velvyslanec dnes sice zavítal na setkání sudetských Němců v bavorském Würzburgu, ale podle bavorské televize BR nepronesl zdravici, jak bylo původně oznámeno. Důvodem je podle televize rozladění mezi Prahou a Berlínem po nedávném prohlášení kancléřky Angely Merkelové, že pro vyhnání Němců ze zemí střední a východní Evropy po druhé světové válce neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění.

Každoroční slavnostní setkání se poprvé uskutečnilo ve Würzburgu. Přítomnost českého velvyslance Tomáše Jana Podivínského měla být podle BR jasným znamením dalšího sbližování Čechů a sudetských Němců.

Oproti původnímu oznámení však k tomuto shromáždění velvyslanec Podivínský nepronesl zdravici. Nedávné výroky Merkelové rozhořčily prezidenta Miloše Zemana i premiéra Andreje Babiše, poznamenala v té souvislosti BR.

Český velvyslanec poskytl BR krátký rozhovor. "Tyto výroky a protivýroky ukazují, dokazují a podtrhují, že nadále musíme rozvíjet tyto vynikající vztahy a pečovat o ně," řekl Podivínský. Podle něj totiž dobré vztahy nejsou "ničím automatickým". "Proto musíme tyto vztahy, zvlášť mezi Bavorskem a Českem, ale také mezi Německem a Českem, dál pěstovat," dodal podle BR český diplomat.

Z někdejšího Československa bylo po druhé světové válce odsunuto na tři miliony sudetských Němců. Více než milion z nich skončil v Bavorsku.

Posun od dříve chladných vztahů mezi sudetskými Němci a Prahou byl vidět v posledních letech na velkých sjezdech sudetských Němců. V roce 2016 tam jako první oficiální zástupce české vlády vystoupil tehdejší ministr kultury Daniel Herman. Loni se sjezdu zúčastnil dokonce tehdejší vicepremiér Pavel Bělobrádek (oba KDU-ČSL).

Letos sice - i kvůli obtížím se sestavováním české vlády - do Augsburgu žádný český ministr nedorazil, zastoupení zde ale mělo několik politických stran včetně sociální demokracie, TOP 09 nebo Zelených. Přítomen byl také velvyslanec Podivínský.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud