ČSSD prozradila, kdo ji má zachránit v evropských volbách. Vedle europoslanců sáhla i po mladých tvářích | info.cz

Články odjinud

ČSSD prozradila, kdo ji má zachránit v evropských volbách. Vedle europoslanců sáhla i po mladých tvářích

Do evropských voleb, které se budou konat příští rok v květnu, chce ČSSD na prvním místě nominovat europoslance Pavla Poce, na druhém další současnou europoslankyni Olgu Sehnalovou. Z nových tváří se má na kandidátce ČSSD o přízeň voličů ucházet například šéf mladých sociálních demokratů Radek Hlaváček. Seznam dnes sestavilo grémium ČSSD, schvalovat ho má příští sobotu v Hradci Králové širší vedení sociální demokracie, později ústřední výkonný výbor. "Jde o vyváženou kandidátku," řekl novinářům po jednání předseda ČSSD Jan Hamáček.

V rozpočtu, který budou sociální demokraté schvalovat za týden, počítá ČSSD na evropské volby s výdajem pět milionů korun, řekl Hamáček.

Znovu se o post v Evropském parlamentu nebudou ucházet zbylí dva zástupci ČSSD Miroslav Poche, kterého ČSSD bez úspěchu navrhovala na funkci ministra zahraničí, a filozof Jan Keller. Hamáček také uvedl, že o vstup do Evropského parlamentu se nebude ucházet žádný ze zákonodárců působících v české politice.

"Je to z mého pohledu vyvážená sestava zkušených evropských politiků a nových tváří," uvedl. Dodal, že na dalších místech kandidátky budou někteří úspěšní komunální politici a političky.

V posledních eurovolbách byl Poc trojkou za Kellerem a Sehnalovou. Poc i Sehnalová se letos neúspěšně ucházeli o funkci místopředsedy sociální demokracie.

Čtyřiapadesátiletý Poc je europoslancem od roku 2009. Vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po studiu pracoval v etologické laboratoři Fyziologického ústavu ČSAV, později jako městský ekolog a následně jako vedoucí odboru životního prostředí v Mariánských Lázních. V letech 1998-2002 byl místostarostou Mariánských Lázní. Členem ČSSD je od roku 1997.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud