Články odjinud

CSU si v Bavorsku našla partnera. Tři týdny po volbách je dohoda na koalici

CSU si v Bavorsku našla partnera. Tři týdny po volbách je dohoda na koalici

Necelé tři týdny po volbách se Křesťanskosociální unie (CSU) a Svobodní voliči (Freie Wähler) dohodli na vytvoření koaliční vlády v Bavorsku. Oznámili to dosavadní ministerský předseda Markus Söder a předseda Svobodných voličů Hubert Aiwanger, informovala agentura DPA. Södera by měl bavorský zemský sněm premiérem spolkové země, která sousedí s Českem, zvolit v úterý.

"Máme to za sebou," oznámil Söder na závěr dnešních jednání. "Dosáhli jsme průlomu," potvrdil také Aiwanger.

Podrobnosti k prioritám nové koalice ani k rozdělení rezortů politici nesdělili. Bližší informace by měli oznámit poté, co v neděli odpoledne informují o jednání a jeho výsledku předsednictva svých stran, která by měla vznik koalice schválit.

Koaliční smlouvu chtějí CSU a Svobodní voliči podepsat v pondělí, kdy se také sejde na ustavujícím zasedání bavorský sněm. V úterý by měl zemský parlament zvolit staronovým premiérem Markuse Södera.

V Bavorsku tradičně dominantní CSU v říjnových zemských volbách značně oslabila. Získala jen 37,2 procenta hlasů. V roce 2013 ji přitom podpořilo 47,7 procenta hlasujících. Po pěti letech jednobarevné vlády si tak strana musela hledat koaličního partnera.

 

Články odjinud