Další "brexitový" trapas. Merkelová nerozuměla projevu Mayové a nebyla sama | info.cz

Články odjinud

Další "brexitový" trapas. Merkelová nerozuměla projevu Mayové a nebyla sama

Představitelé Evropské unie si nezřídka stěžují, že jim není jasné, co vlastně Británie při jednání o brexitu chce. Problém pochopit, co se britská premiérka Theresa Mayová premiérům a prezidentům evropské sedmadvacítky snaží sdělit, měla podle agentury Bloomberg ve středu večer i německá kancléřka Angela Merkelová. Na vině byl údajně nedostatek času, který Mayová měla. Kvůli němu prý totiž mluvila tak rychle, až to bylo nesrozumitelné.

 

Mayová seznámila ve středu v Bruselu prezidenty a premiéry ostatních 27 zemí Evropské unie s britským pohledem na nynější stav rozhovorů o brexitu. Na své vystoupení přitom měla zhruba patnáct minut.

"Britská premiérka působila nervózně a na to, že hovořila k publiku skládajícímu se z lidí, jejichž mateřským jazykem není angličtina, mluvila příliš rychle," napsala agentura Bloomberg s odvoláním na tři své zdroje obeznámené s průběhem jednání. Na konci proslovu Mayové nebyl podle agentury "nikdo o moc moudřejší, pokud jde o to, co Spojené království předkládá".

Na následné večeři Merkelová, podle Bloombergu "osoba, na kterou Mayová potřebovala udělat největší dojem", řekla, že vlastně příliš nerozuměla tomu, co Mayová chtěla říct, a že později požádá hlavního unijního vyjednavače pro brexit Michela Barniera, aby jí to vysvětlil.

Také litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová, která je v Bruselu známa svými twitterovými komentáři dění na unijních summitech, po večeři na adresu Britů poznamenala: "Nevíme, co chtějí. Oni sami nevědí, co chtějí. To je ten problém."

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud