Další „Čapí hnízdo“. OLAF se začne zabývat dotacemi pro firmy Agrofertu, možná neměly nárok | info.cz

Články odjinud

Další „Čapí hnízdo“. OLAF se začne zabývat dotacemi pro firmy Agrofertu, možná neměly nárok

Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF se začne zabývat případem, kdy dvě firmy z koncernu Agrofert údajně neoprávněně čerpaly dotace pro malé a střední podniky. Na svém twitterovém účtu to s odkazem na tisk Kontrolního výboru Evropského parlamentu uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský.

Evropský úřad zaměřený na boj s podvody se začne zabývat informacemi Reportérů České televize. Podle nich dvě firmy koncernu Agrofert, který v úvodu loňského roku Andrej Babiš "uklidil" do dvou svěřenských fondů, čerpaly neoprávněné dostace pro malé a střední podniky. Jde o podobný mechanismus jako v kauze Čapí hnízdo, kde čelí podezření z dotačního podvodu i sám premiér s rodinou. 

Česká televize s odvoláním na oslovené odborníky tvrdí, že další dvě společnosti z koncernu Agrofert čerpaly dotace pro malé a střední podniky i přesto, že na ně neměly nárok. Patřily totiž do velkého koncernu.

Problém se konkrétně týká firem Agroparkl a ZOD Zálabí. „U těchto dvou dotačních smluv byly přímo v příloze napsány podmínky přidělení dotace. V těch se uvádí, že tuto podporu mohou čerpat jen malé a střední podniky. Při dalším vyhledávání jsme přitom zjistili, že smlouvy byly uzavřeny už v době, kdy se obě firmy staly součástí holdingu Agrofert,“ přiblížil situaci nezávislý analytik Dan Urbánek. Na dotace tak společnosti podle oslovených odborníků již neměly nárok.

Dotace se týkaly pojištění. V případě ZOD Zálabí šlo o smlouvu o poskytnutí finanční podpory pojištění plodin ve výši 10 až 50 procent prokázaných uhrazených nákladů za rok. V případě firmy Agroparkl šlo o pojištění plodin a hospodářských zvířat v obdobném rozsahu, dodává Nadační fond proti korupci, který na problém upozornil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud