Články odjinud

Další „Čapí hnízdo“. OLAF se začne zabývat dotacemi pro firmy Agrofertu, možná neměly nárok

Další „Čapí hnízdo“. OLAF se začne zabývat dotacemi pro firmy Agrofertu, možná neměly nárok

Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF se začne zabývat případem, kdy dvě firmy z koncernu Agrofert údajně neoprávněně čerpaly dotace pro malé a střední podniky. Na svém twitterovém účtu to s odkazem na tisk Kontrolního výboru Evropského parlamentu uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský.

Evropský úřad zaměřený na boj s podvody se začne zabývat informacemi Reportérů České televize. Podle nich dvě firmy koncernu Agrofert, který v úvodu loňského roku Andrej Babiš "uklidil" do dvou svěřenských fondů, čerpaly neoprávněné dostace pro malé a střední podniky. Jde o podobný mechanismus jako v kauze Čapí hnízdo, kde čelí podezření z dotačního podvodu i sám premiér s rodinou. 

Česká televize s odvoláním na oslovené odborníky tvrdí, že další dvě společnosti z koncernu Agrofert čerpaly dotace pro malé a střední podniky i přesto, že na ně neměly nárok. Patřily totiž do velkého koncernu.

Problém se konkrétně týká firem Agroparkl a ZOD Zálabí. „U těchto dvou dotačních smluv byly přímo v příloze napsány podmínky přidělení dotace. V těch se uvádí, že tuto podporu mohou čerpat jen malé a střední podniky. Při dalším vyhledávání jsme přitom zjistili, že smlouvy byly uzavřeny už v době, kdy se obě firmy staly součástí holdingu Agrofert,“ přiblížil situaci nezávislý analytik Dan Urbánek. Na dotace tak společnosti podle oslovených odborníků již neměly nárok.

Dotace se týkaly pojištění. V případě ZOD Zálabí šlo o smlouvu o poskytnutí finanční podpory pojištění plodin ve výši 10 až 50 procent prokázaných uhrazených nákladů za rok. V případě firmy Agroparkl šlo o pojištění plodin a hospodářských zvířat v obdobném rozsahu, dodává Nadační fond proti korupci, který na problém upozornil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud