Články odjinud

Demonstrace v Berlíně: příznivce AfD přivezly autobusy z celého Německa

Demonstrace v Berlíně: příznivce AfD přivezly autobusy z celého Německa

Do ulic Berlína dnes vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany Alternativa pro Německo (AfD). Pochod až 5000 stoupenců AfD, které přivezly autobusy z celého Německa, začal před hlavním nádražím a zamířil k Braniborské bráně. Odpůrců AfD, kteří se sešli před budovou Spolkového sněmu, ale bylo mnohem více, podle odhadů kolem 20.000. Na všechny akce dohlíželo asi 2000 policistů, uvedla agentura Reuters.

Protivládní demonstrace AfD, třetí nejsilnější strany ve Spolkovém sněmu, se konala pod hesly "Za svobodu a demokracii" a "Budoucnost Německa". Její organizátoři původně počítali až s 10.000 účastníky, dnes ale počet demonstrantů odhadli na 5000. List Der Tagesspiegel a další média nicméně uváděla, že se do pochodu zapojilo kolem 2000 lidí.

Účastníky demonstrace byli většinou starší lidé, kteří v rukou drželi německé vlajky a vlajky AfD. Cílem pochodu byla Braniborská brána, kde měli ke shromáždění promluvit předsedové AfD Jörg Meuthen a Alexander Gauland.

"Vláda islámu v Německu je vládou zla," řekla směrem k protestujícím ještě před zahájením pochodu poslankyně AfD Beatrix von Storchová.

Do akcí namířených proti pochodu AfD se zapojily tisíce lidí, registrováno bylo nejméně 13 protidemonstrací. S halasnými kritiky, kteří pískali a křičeli, se stoupenci AfD setkali už před hlavním nádražím. Hesla proti AfD byla vyvěšena také na lodích plujících na blízké Sprévě.