Do evropských voleb společně? Starostové chtějí kandidátku s TOP 09 a KDU-ČSL | info.cz

Články odjinud

Do evropských voleb společně? Starostové chtějí kandidátku s TOP 09 a KDU-ČSL

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) dnes vyzvalo TOP 09 a KDU-ČSL k vytvoření společné kandidátky pro evropské volby, které proběhnou na jaře příštího roku. O stanovisku celostátního výboru STAN informovalo hnutí v tiskové zprávě. Jedině společná kandidátka vedená nadstranickým lídrem by podle předsedy STAN Petra Gazdíka mohla dosáhnout ve volbách do Evropského parlamentu velkého úspěchu. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na Twitteru uvedla, že o společnou kandidátku stojí i její strana.

Celostátní výbor STAN přistoupil k výzvě adresované dalším dvěma stranám zastoupeným ve Sněmovně kvůli programové blízkosti. „Již dlouho se ukazuje, že středové spektrum liberálních politických stran, hájících demokratické principy, je roztříštěné a voliči často nevědí, které straně svůj hlas přidělit,“ uvedlo hnutí v tiskové zprávě.

Společný postup stran, které spolu fungují ve stejné frakci Evropského parlamentu, je podle Gazdíka podmínkou pro dosažení velkého úspěchu. „V době, kdy mnoho stran zpochybňuje roli Evropské unie, je tato výzva o to důležitější,“ uvedl Gazdík. Kandidátku by podle něj měla vést nadstranická osobnost.

Gazdík věří, že spojení nezabrání „egoistické ambice jedinců či jiné osobní zájmy“. „Pokud chceme tvořit zodpovědnou politiku pro liberální voliče, musíme občas ustoupit ze svých postojů ve prospěch občanů této země,“ uvedl.

Adamová na Twitteru napsala, že o stejný postup jako STAN usiluje i TOP 09. „O společnou kandidátku rozhodně stojíme. Je to v zájmu ČR, jejích občanů i samotné EU. Věřím, že šance na úspěch je velká. Ostatně volby v Praze před pár dny ukázaly, že to má smysl,“ napsala. T

OP 09, STAN, KDU-ČSL a další subjekty kandidovaly v hlavním městě v komunálních volbách jako Spojené síly pro Prahu. Se ziskem 16,29 procenta hlasů skončila jejich koalice čtvrtá.

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční příští rok v závěru května.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud