Dohra skandálu Selmayrgate: Povýšení mocného úředníka bylo účelové, Komise nectila pravidla

Lucie Bednárová

Evropská veřejná ochránkyně lidských práv Emily O'Reillyová je přesvědčená, že Evropská komise překročila své pravomoci při jmenování Martina Selmayra generálním tajemníkem EK. Pochybila dokonce několikrát a ve výsledku tím narušila důvěru lidí ve fungování bruselských institucí. Odpovědnost za to podle ombudsmanky nese Komise jako celek. Martin Selmayr, který byl považován za pravou ruku šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a mistra zákulisních jednání, se do nové funkce dostal na jaře loňského roku. Jeho jmenování vzbudilo podezření, že bylo předem připraveno a politicky motivováno. Ombudsmanka Komisi doporučila změnit pravidla pro volbu generálního tajemníka, Selmayrovu hlavu ale nepožaduje.

Počínání Evropské komise při jmenování Martina Selmayra – pravé ruky předsedy Jeana-Clauda Junckera – do funkce generální tajemníka bylo od počátku na hraně a v mnoha ohledech ji překročilo. Komise svým netransparentním postupem narušila důvěru lidí ve správné fungování unijních institucí a odpovědnost za to nese všech 28 komisařů, kteří to nijak nezpochybnili. Tak by se ve zkratce dal shrnout závěr šetření, které po dobu pěti měsíců vedla evropská ombudsmanka Emily O'Reillyová.

„Rozsekla to,“ napsal redakci INFO.CZ zdroj přímo z Bruselu, který situaci sledoval od samého začátku. Stížnost na kontroverzní postup Komise dal veřejné ochránkyni lidských práv v EU Evropský parlament, který kauzu „Selmayrgate“ projednával několikrát. Na kobereček si pozval i eurokomisaře Günthera Oettingera, který má na starosti lidské zdroje, a pořádně ho podusil. Oettinger se ale tehdy za Selmayra postavil a prohlásil, že Komise při jeho jmenování neporušila žádná pravidla.

Babiš jde do extrému a žene Česko do izolace, začínáme být trapní a nedůvěryhodní, říká Prouza

sinfin.digital