Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Doprava v EU v ohrožení: Právní chaos pocítí i české firmy, varují europoslanci

Doprava v EU v ohrožení: Právní chaos pocítí i české firmy, varují europoslanci

Mezinárodní dopravu v Evropě trápí právní nejistota, jejíž konec je zatím v nedohlednu. Za nepřehlednou situaci mohou nefunkční celoevropská pravidla, jejichž úpravu se nedaří dohodnout v unijních institucích, a také snahy některých západoevropských států pomocí vlastní legislativy vyhánět ze svých trhů konkurenci ze střední a východní Evropy. Podle řady europoslanců nese vinu i Evropská komise, která již několik let bezvýsledně zkoumá, zda národní zákony upravující minimální mzdu neodporují společnému právu.

„Už tomu jsou tři roky, co Komise zahájila šetření s Německem o tom, zda je zákon o minimální mzdě MiLoG v souladu s unijním právem, a dodnes nemáme od Komise jasné stanovisko. Stejně je tomu i v případě francouzského zákona Loi Macron nebo rakouského LSD-BG,“ říká česká europoslankyně Martina Dlabajová (ANO/ALDE). Spolu s dalšími kolegy v Evropském parlamentu (mezi nimi další české europoslankyně Dita Charanzová, také ANO/ALDE, a Michaela Šojdrová, KDU-ČSL/EPP) se proto v minulých dnech obrátila na eurokomisařku pro dopravu Violetu Bulcovou a vyzvala ji, aby instituce co nejrychleji došla k nějakému závěru.

„Komise bohužel nedbá našich opakovaných apelů a svým pasivním přístupem pouze přiživuje půdu právní nejistoty pro naše firmy,“ vysvětluje Dlabajová.

Zmiňované zákony Loi Macron a MiLoG, které před několika lety přijaly Francie a Německo, požadují, aby zahraniční, a tím pádem i čeští, dopravci vypláceli svým zaměstnancům minimální mzdu podle francouzských, resp. německých zákonů. Chtějí také, aby firmy v těchto zemích zřizovaly své zastoupení. Dopravní firmy se proti takovým požadavkům ohrazují a tvrdí, že legislativa pro ně znamená nepřiměřenou zátěž – finanční i administrativní. U právníků navíc vzbuzuje pochyby, zda je vůbec v souladu s evropským právem.

„My, níže podepsaní europoslanci, jsme znepokojeni současnou situací, která panuje v sektoru mezinárodní dopravy v EU. Kvůli různým národním regulacím evropské dopravní společnosti už několik let fungují v právním chaosu,“ píší proto v dopise, který je k nahlédnutí zde. Kamionová doprava zaměstnává v Evropě až pět milionů lidí.

Europoslanci připomínají, že se celá situace navíc zkomplikovala poté, co Evropský parlament na začátku měsíce shodil ze stolu již dohodnutý kompromis o tzv. silničním balíčku. Tato speciální pravidla pro kamionovou dopravu v Evropě, která se soustředila na vysílání řidičů do zahraničí, kabotáž a lepší sociální ochranu řidičů kamionů v rámci EU, se tak opět ocitla na začátku legislativního procesu a po skončení letních prázdnin se s vyjednáváním začne nanovo. Podle českých poslanců za to nesou odpovědnost západní státy.

„Jedná se o citlivou a komplikovanou legislativu, na které je složité najít shodu. Západoevropští poslanci se snaží pravidla maximálně zpřísnit a zvýšit sociální ochranu tak, aby dopravci z východoevropských států přišly o svou konkurenční výhodu,“ řekla k tomu po skočení hlasování pléna ve Štrasburku europoslankyně Michaela Šojdrová. „Prokázalo se, že ze zcela zištných důvodů ochrany jejich vlastního trhu situaci zkrátka řešit nechtějí, a konstatně odmítají to, na čem jsme se už dříve dohodli,“ dodává k tomu Dlabajová.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1