Drsné vysvědčení pro Google a Facebook: Bruselu přerostly přes hlavu a obírají tvůrce, míní většina dotázaných | info.cz

Články odjinud

Drsné vysvědčení pro Google a Facebook: Bruselu přerostly přes hlavu a obírají tvůrce, míní většina dotázaných

V Evropském parlamentu se schyluje k zásadnímu rozhodnutí, které předurčí budoucnost médií. Europoslanci budou už příští týden rozhodovat o směrnici, která má narovnat vztahy mezi tvůrci a vydavateli obsahu na jedné straně a internetovými giganty v čele se společnostmi Google a Facebook na straně druhé. Právě zmíněné firmy v současnosti snadno vydělávají na cizím obsahu, aniž by za něj nesly odpovědnost. V mnoha lidech jejich moc vyvolává obavu, jak dokládá průzkum uskupení Europe for Creators. Podle něj dvě třetiny respondentů míní, že technologické společnosti mají větší vliv než samotná Evropská unie.

Autoři průzkumu, který zveřejnilo uskupení Europe for Creators, se ptali lidí napříč Evropskou unií a jejich zjištění umožňují vůbec poprvé udělat si před klíčovým hlasováním komplexní obrázek o náladách společnosti.

67 % respondentů se domnívá, že platformy jako Google a Facebook mají větší moc než Evropská unie. A jen o něco méně Evropanů míní, že vliv těchto společností přímo narušuje suverenitu a nezávislost evropských států. Google a Facebook drží ve svém oboru takřka monopolní postavení a vládnou skrze reklamu a zobrazovaný obsah ohromnou silou. 66 % respondentů ovšem věří, že se tyto internetové platformy nedělí spravedlivě o zisky s tvůrci, na jejichž obsahu vydělávají obří částky.

Právě narovnání finančních vztahů mezi vydavateli a internetovými platformami a srovnání autorského práva s realitou jsou hlavními cíli směrnice, o které bude evropský parlament rozhodovat. Přitom 81 % respondentů zastává názor, že by platformy měly spravedlivěji odměňovat mediální organizace. A celých 87 % dotázaných podporuje vznik zákonů na ochranu práv umělců.

Infografika: Duopol a příjmy z reklamy

Uskupení Europe for Creators nabízí skrze tato čísla pohled na vnímání problematiky v Evropské unii jako celku, v rámci šetření ale získalo taky výsledky pro samotnou Českou republiku, které jsou následující:

  • 66 % Čechů věří, že technologičtí giganti mají větší moc než EU.
  • 66 % Čechů věří, že internetové platformy se nedělí spravedlivě o své příjmy s tvůrci.
  • 69 % Čechů podporuje vznik nových pravidel, která zaručí ochranu a spravedlivé odměňování tvůrců.

Poslední budíček

„Tyto výsledky jsou do očí bijící a měly by europoslancům posloužit jako poslední budíček před hlasováním o směrnici. Rovnováha sil musí být obnovena ve prospěch tvůrců a občanů Evropské unie,“ řekla k výsledkům Véronique Desbrosses, generální manažerka Evropského sdružení autorských organizací GESAC. „Evropští poslanci mají budoucnost Evropské unie ve svých rukou. Lidé promluvili, teď musí jednat zákonodárci.“

V rámci internetového průzkumu se k výše uvedeným otázkám vyjádřilo na konci srpna 6600 lidí starších 18 let ze Španělska, Itálie, Německa, Polska, České republiky, Rumunska, Řecka a Francie. Na tyto státy připadá podle tvůrců průzkumu v Evropském parlamentu 60 % poslanců. V diskuzích o směrnici jsou proto rozhodujícím činitelem. „Jedná se o vůbec první průzkum, který se zaměřil na vnímání vlivu globálních technologických gigantů na fungování demokracie v Evropě. Jeho výsledky jednoznačně ukazují, že evropští občané očekávají činy,“ řekl Jean-Daniel Lévy, ředitel názorové sekce společnosti Harris Interactive, která data zpracovala.

Směrnice, o které bude Evropský parlament hlasovat 12. září, vyvolává v Evropě ostrou debatu. Kritici materiálu v čele s evropskými pirátskými stranami se obávají cenzury internetu, což ovšem patří mezi nejčastěji opakované mýty, a kampaň proti přijetí směrnice provázela v uplynulých týdnech masivní kampaň včetně výhrůžek europoslancům.

Po přijetí nových pravidel naopak volají vydavatelé, prestižní tiskové agentury nebo autorské svazy a umělci, jako například 165 evropských filmařů, kteří na europoslance apelovali přímo na filmovém festivalu v Benátkách.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud