Články odjinud

EU pálí do vlastních řad kvůli zdanění nadnárodních firem: Okrádáte ostatní, obvinila sedm zemí

EU pálí do vlastních řad kvůli zdanění nadnárodních firem: Okrádáte ostatní, obvinila sedm zemí

Irsko podle dnes zveřejněné zprávy Evropské komise umožňuje velkým nadnárodním firmám omezit placení daní v ohromném rozsahu. Podobné je to také v Belgii, na Kypru, v Maďarsku, Lucembursku, Nizozemsku a na Maltě. Je to poprvé co Brusel za něco takového takto tvrdě kritizuje členské země unie a navrhuje celoevropskou daňovou reformu.

„Je to poprvé, co Evropská komise poukázala na otázku agresivního daňového plánování v sedmi zemích EU,“ řekl agentuře AFP evropský komisař pro ekonomické otázky Pierre Moscovici když hovořil o zveřejněné pravidelné zprávě o stavu ekonomiky členských zemí. Pod pojmem agresivní daňové plánování se skrývá legální cesta, jak se vyhnout normálním daním. Většinou tak, že se účetně sníží zisk nebo se převede do zemí, kde jsou nižší daně. Většinou ho používají nadnárodní společnosti. Představitelé Evropské komise poukazují zejména na digitální a internetové giganty, aniž by někoho jmenovali. Je ale jasné, že se jedná o společnosti typu Google, Amazon či Spotify.

Jednou z cest jak si snížit daně je například to, že dceřiná společnost v jedné zemi platí mateřské společnosti v další zemi poplatky za využití jejího intelektuálního vlastnictví, patentů nebo značky. Dceřiná společnost tak vykazuje nižší nebo žádný zisk a platí menší nebo žádné daně. Například v Irsku, které má nízké firemní daně, v letech 2010 – 2015 tyto poplatky představovaly 32 procent jeho HDP. Dalším trikem je například to, že mateřská společnost sídlící v zemi s nízkými daněmi půjčí dceřiné společnosti v zemi s vyššími daněmi peníze na vysoký úrok. Tím se formálně sníží zisk pobočky firmy ve státě s vyššími daněmi.

Komisař Moscovici prohlásil, že sice chápe, že se jednotlivé země snaží přilákat zahraniční investice, ale nesmí tím podle něj ohrožovat rovné podmínky na vnitřním trhu unie a „zvyšovat zatížení evropských daňových poplatníků.“ Pravidla v některých zemích totiž umožňují převést firmám zisk i mimo unii. Moscovici se podle listu Financial Times chystá do konce března navrhnout nová evropská pravidla pro zdanění takzvaných digitálních společností a pak by měly následovat reformy na další úpravu daňových pravidel v celé Evropě. Evropská unie má ale tradičně jen omezené pravomoci pokud jde o daně a daňová pravidla v členských zemích. Výjimkou jsou DPH a spotřební daně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud