Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EU vs. Google: Komise si jde pro hattrick. Jak americký gigant porušuje evropské právo?

EU vs. Google: Komise si jde pro hattrick. Jak americký gigant porušuje evropské právo?

Loni to bylo za 2.4 miliardy eur, letos už musel Google zaplatit 4.3 miliardy. Celkem tak na pokutách za porušování férové obchodní soutěže americký gigant přispěl do kasičky Starého kontinentu zatím 6.7 miliardami eur, už brzy ale může tato částka výrazně vzrůst. Evropská komise totiž vede proti této technologické firmě další řízení. 

Malá domů s Nákupy

První průšvih americké firmy Evropská komise loni „odměnila“ do té doby rekordní pokutou 2.42 miliardy eur. V pozadí sporu stála neférová praktika firmy, která ve vlastním vyhledávači zvýhodňovala svou službu Google Nákupy. Umístila ji totiž na první místa výsledků vyhledávání, zatímco konkurenci odsunula až na další stránky, kde nebyla uživatelům tolik na očích. Devět z deseti zákazníků přitom přiznává, že kliká jen na ty výsledky, které jsou zobrazeny na první straně vyhledávače.

„Společnost Google zneužívala své dominantní postavení na trhu jako vyhledávač tím, že poskytla nelegální výhodu jinému produktu společnosti Google, konkrétně srovnávací službě,“ rozhodla loni v červnu Evropské komise, která tak firmě vyměřila penále 2.42 miliard eur. 

Tato pokuta byla do té doby nejvyšší, kterou kdy Evropská komise vyměřila a byla i několikrát vyšší, než trh očekával. Analytici to vnímali jako známku tvrdého budoucího postupu Evropské unie vůči Googlu.

Android jako páka

To se vyplnilo. Současné trable společnosti totiž opět přepsaly historii. Evropská komise ve středu udělila Googlu opět nejvyšší udělenou pokutu – celkem 4.34 miliardy eur za to, že firma zneužila své dominance na mobilním trhu.

Podle evropské komisařky Margrethe Vestagerové Google nutil výrobce mobilních zařízení, která využívají operační systém Android, k tomu, aby na tato zařízení předinstalovali i další aplikace společnosti. Komise měla největší výhrady k prohlížeči Google Chrome a vyhledávači Google Search.

Komise ale Google potrestala i za to, že znemožnil podporu a využívání pro upravené verze open-source platformy Android a že výrobcům mobilních zařízení a mobilním operátorům platil za to, aby službu Google Search na prodávaných zařízeních nabízeli exkluzivně.

Google v reakci uvedl, že se proti rozhodnutí Komise odvolá. „Android možnosti volby rozšiřuje, ne naopak,“ reagovala manažerka komunikace Googlu pro Česko a Slovensko Alžběta Houzarová. „Živoucí ekosystém, rychlé tempo inovací a klesající ceny jsou typickými znaky silně konkurenčního prostředí. Proti rozhodnutí Komise se tudíž odvoláme.“

Prodaná reklama

Podobná logika jako v případě Google Nákupů se uplatňuje i v případě reklamního systému Google AdSense. „Tento systém Googlu si na svůj web může dát prakticky kdokoli. Stačí vyčlenit prostor a Google ho zaplní kontextovými reklamami inzerentů ze systému AdWords. Provozovatel webu pak z této reklamy dostane provizi,“ vysvětluje šéfredaktor technologického webu Živě.

Jenže Evropské komisi se nelíbí podmínky, které musí zájemce o systém AdSense splnit. V žaludku jí leží zejména část věnovaná tomu, že reklama zobrazená pomocí tohoto systému musí být na webech třetích stran upřednostněna před konkurencí.

Rozhodnutí ohledně AdSense zatím od evropské exekutivy nepadlo, podle dubnového vyjádření Vestagerové však vyšetřování případu postupuje dobře. Přinese toto řízení další rekordní pokutu? 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1