EU vs. Google: Komise si jde pro hattrick. Jak americký gigant porušuje evropské právo? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EU vs. Google: Komise si jde pro hattrick. Jak americký gigant porušuje evropské právo?

EU vs. Google: Komise si jde pro hattrick. Jak americký gigant porušuje evropské právo?

Loni to bylo za 2.4 miliardy eur, letos už musel Google zaplatit 4.3 miliardy. Celkem tak na pokutách za porušování férové obchodní soutěže americký gigant přispěl do kasičky Starého kontinentu zatím 6.7 miliardami eur, už brzy ale může tato částka výrazně vzrůst. Evropská komise totiž vede proti této technologické firmě další řízení. 

Malá domů s Nákupy

První průšvih americké firmy Evropská komise loni „odměnila“ do té doby rekordní pokutou 2.42 miliardy eur. V pozadí sporu stála neférová praktika firmy, která ve vlastním vyhledávači zvýhodňovala svou službu Google Nákupy. Umístila ji totiž na první místa výsledků vyhledávání, zatímco konkurenci odsunula až na další stránky, kde nebyla uživatelům tolik na očích. Devět z deseti zákazníků přitom přiznává, že kliká jen na ty výsledky, které jsou zobrazeny na první straně vyhledávače.

„Společnost Google zneužívala své dominantní postavení na trhu jako vyhledávač tím, že poskytla nelegální výhodu jinému produktu společnosti Google, konkrétně srovnávací službě,“ rozhodla loni v červnu Evropské komise, která tak firmě vyměřila penále 2.42 miliard eur. 

Tato pokuta byla do té doby nejvyšší, kterou kdy Evropská komise vyměřila a byla i několikrát vyšší, než trh očekával. Analytici to vnímali jako známku tvrdého budoucího postupu Evropské unie vůči Googlu.

Android jako páka

To se vyplnilo. Současné trable společnosti totiž opět přepsaly historii. Evropská komise ve středu udělila Googlu opět nejvyšší udělenou pokutu – celkem 4.34 miliardy eur za to, že firma zneužila své dominance na mobilním trhu.

Podle evropské komisařky Margrethe Vestagerové Google nutil výrobce mobilních zařízení, která využívají operační systém Android, k tomu, aby na tato zařízení předinstalovali i další aplikace společnosti. Komise měla největší výhrady k prohlížeči Google Chrome a vyhledávači Google Search.

Komise ale Google potrestala i za to, že znemožnil podporu a využívání pro upravené verze open-source platformy Android a že výrobcům mobilních zařízení a mobilním operátorům platil za to, aby službu Google Search na prodávaných zařízeních nabízeli exkluzivně.

Google v reakci uvedl, že se proti rozhodnutí Komise odvolá. „Android možnosti volby rozšiřuje, ne naopak,“ reagovala manažerka komunikace Googlu pro Česko a Slovensko Alžběta Houzarová. „Živoucí ekosystém, rychlé tempo inovací a klesající ceny jsou typickými znaky silně konkurenčního prostředí. Proti rozhodnutí Komise se tudíž odvoláme.“

Prodaná reklama

Podobná logika jako v případě Google Nákupů se uplatňuje i v případě reklamního systému Google AdSense. „Tento systém Googlu si na svůj web může dát prakticky kdokoli. Stačí vyčlenit prostor a Google ho zaplní kontextovými reklamami inzerentů ze systému AdWords. Provozovatel webu pak z této reklamy dostane provizi,“ vysvětluje šéfredaktor technologického webu Živě.

Jenže Evropské komisi se nelíbí podmínky, které musí zájemce o systém AdSense splnit. V žaludku jí leží zejména část věnovaná tomu, že reklama zobrazená pomocí tohoto systému musí být na webech třetích stran upřednostněna před konkurencí.

Rozhodnutí ohledně AdSense zatím od evropské exekutivy nepadlo, podle dubnového vyjádření Vestagerové však vyšetřování případu postupuje dobře. Přinese toto řízení další rekordní pokutu? 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.