EU vs. Google: Komise si jde pro hattrick. Jak americký gigant porušuje evropské právo? | info.cz

Články odjinud

EU vs. Google: Komise si jde pro hattrick. Jak americký gigant porušuje evropské právo?

Loni to bylo za 2.4 miliardy eur, letos už musel Google zaplatit 4.3 miliardy. Celkem tak na pokutách za porušování férové obchodní soutěže americký gigant přispěl do kasičky Starého kontinentu zatím 6.7 miliardami eur, už brzy ale může tato částka výrazně vzrůst. Evropská komise totiž vede proti této technologické firmě další řízení. 

Malá domů s Nákupy

První průšvih americké firmy Evropská komise loni „odměnila“ do té doby rekordní pokutou 2.42 miliardy eur. V pozadí sporu stála neférová praktika firmy, která ve vlastním vyhledávači zvýhodňovala svou službu Google Nákupy. Umístila ji totiž na první místa výsledků vyhledávání, zatímco konkurenci odsunula až na další stránky, kde nebyla uživatelům tolik na očích. Devět z deseti zákazníků přitom přiznává, že kliká jen na ty výsledky, které jsou zobrazeny na první straně vyhledávače.

„Společnost Google zneužívala své dominantní postavení na trhu jako vyhledávač tím, že poskytla nelegální výhodu jinému produktu společnosti Google, konkrétně srovnávací službě,“ rozhodla loni v červnu Evropské komise, která tak firmě vyměřila penále 2.42 miliard eur. 

Tato pokuta byla do té doby nejvyšší, kterou kdy Evropská komise vyměřila a byla i několikrát vyšší, než trh očekával. Analytici to vnímali jako známku tvrdého budoucího postupu Evropské unie vůči Googlu.

Android jako páka

To se vyplnilo. Současné trable společnosti totiž opět přepsaly historii. Evropská komise ve středu udělila Googlu opět nejvyšší udělenou pokutu – celkem 4.34 miliardy eur za to, že firma zneužila své dominance na mobilním trhu.

Podle evropské komisařky Margrethe Vestagerové Google nutil výrobce mobilních zařízení, která využívají operační systém Android, k tomu, aby na tato zařízení předinstalovali i další aplikace společnosti. Komise měla největší výhrady k prohlížeči Google Chrome a vyhledávači Google Search.

Komise ale Google potrestala i za to, že znemožnil podporu a využívání pro upravené verze open-source platformy Android a že výrobcům mobilních zařízení a mobilním operátorům platil za to, aby službu Google Search na prodávaných zařízeních nabízeli exkluzivně.

Google v reakci uvedl, že se proti rozhodnutí Komise odvolá. „Android možnosti volby rozšiřuje, ne naopak,“ reagovala manažerka komunikace Googlu pro Česko a Slovensko Alžběta Houzarová. „Živoucí ekosystém, rychlé tempo inovací a klesající ceny jsou typickými znaky silně konkurenčního prostředí. Proti rozhodnutí Komise se tudíž odvoláme.“

Prodaná reklama

Podobná logika jako v případě Google Nákupů se uplatňuje i v případě reklamního systému Google AdSense. „Tento systém Googlu si na svůj web může dát prakticky kdokoli. Stačí vyčlenit prostor a Google ho zaplní kontextovými reklamami inzerentů ze systému AdWords. Provozovatel webu pak z této reklamy dostane provizi,“ vysvětluje šéfredaktor technologického webu Živě.

Jenže Evropské komisi se nelíbí podmínky, které musí zájemce o systém AdSense splnit. V žaludku jí leží zejména část věnovaná tomu, že reklama zobrazená pomocí tohoto systému musí být na webech třetích stran upřednostněna před konkurencí.

Rozhodnutí ohledně AdSense zatím od evropské exekutivy nepadlo, podle dubnového vyjádření Vestagerové však vyšetřování případu postupuje dobře. Přinese toto řízení další rekordní pokutu? 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud