Evropského regulátora sociálních sítí potřebujeme, říká Aleš Musil, jeden z vlivných Čechů v Bruselu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropského regulátora sociálních sítí potřebujeme, říká Aleš Musil, jeden z vlivných Čechů v Bruselu

Evropského regulátora sociálních sítí potřebujeme, říká Aleš Musil, jeden z vlivných Čechů v Bruselu

Potřebujeme instituci, která by nás chránila před lživými a protiprávními informacemi na sociálních sítích. A to nikoliv jen na úrovni členských států, ale na úrovni Evropské komise, tvrdí Aleš Musil, vrcholný evropský úředník, a jeden z nejvlivnějších Čechů působících v Bruselu.

Nikoliv regulace na úrovni členských států, ale na úrovni Evropské unie. Tak vidí budoucnost regulace sociálních sítí vedoucí oddělení číslo 5 na Generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž Aleš Musil. Podle něj je výhodnější, aby se problémem zabývalo jedno panevropské těleso namísto 28 úřadů členských států.

„Myslím, že bychom měli mít takovou evropskou instituci, která by nás chránila před úmyslně lživými a protiprávními informacemi. Myslím, že evropští úředníci by roli arbitrů sociálních sítí mohli sehrát,“ uvedl Musil během diskuse na téma regulace sociálních sítí, kterou pořádal Liberální institut. Podle něj o takovou evropskou regulaci aktuálně usiluje zejména francouzský prezident Emmanuel Macron.

V současné době jsou sociální sítě regulovány – či neregulovány – na úrovni jednotlivých členských států. Například v Německu od letošního roku začal platit zákon, podle kterého mohou velké sociální sítě za šíření falešných zpráv a nespolupracování s národními institucemi zaplatit pokutu až 50 milionů eur. Proti šíření falešných zpráv brojí v poslední době například i Švédsko, které se obává, že by se cizí státy pomocí propagandy a falešných zpráv šířených po sociálních sítích mohly pokusit ovlivnit nadcházející volby.

V České republice se zatím žádná legislativa k regulaci sociálních sítí podle informací INFO.CZ nepřipravuje. „V našem právním řádu existuje podle mého soudu dostatečná ochrana před závadným obsahem,“ míní například místopředseda ODS Martin Kupka, který se tématu dlouhodobě věnuje.

Sociální síť Facebook v kontextu hrozeb externích regulací posiluje vlastní systémy vnitřní kontroly. Firma uvedla, že za první letošní kvartál odstranila téměř 866 milionů příspěvků a 583 milionů falešných účtů.

Facebook zároveň uvedl, že drtivou většinu nevhodného obsahu odhalily firemní systémy dříve, než jej kdokoli z uživatelů nahlásil. V případě spamu to bylo údajně téměř 100 procent, u fotek a videí zobrazujících nahotu 96 procent a v případě násilného obsahu 86 procent. Při identifikaci projevů nenávisti má technologie zatím rezervy a nahlásila 38 procent následně odstraněných příspěvků.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.