Evropského regulátora sociálních sítí potřebujeme, říká Aleš Musil, jeden z vlivných Čechů v Bruselu | info.cz

Články odjinud

Evropského regulátora sociálních sítí potřebujeme, říká Aleš Musil, jeden z vlivných Čechů v Bruselu

Potřebujeme instituci, která by nás chránila před lživými a protiprávními informacemi na sociálních sítích. A to nikoliv jen na úrovni členských států, ale na úrovni Evropské komise, tvrdí Aleš Musil, vrcholný evropský úředník, a jeden z nejvlivnějších Čechů působících v Bruselu.

Nikoliv regulace na úrovni členských států, ale na úrovni Evropské unie. Tak vidí budoucnost regulace sociálních sítí vedoucí oddělení číslo 5 na Generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž Aleš Musil. Podle něj je výhodnější, aby se problémem zabývalo jedno panevropské těleso namísto 28 úřadů členských států.

„Myslím, že bychom měli mít takovou evropskou instituci, která by nás chránila před úmyslně lživými a protiprávními informacemi. Myslím, že evropští úředníci by roli arbitrů sociálních sítí mohli sehrát,“ uvedl Musil během diskuse na téma regulace sociálních sítí, kterou pořádal Liberální institut. Podle něj o takovou evropskou regulaci aktuálně usiluje zejména francouzský prezident Emmanuel Macron.

V současné době jsou sociální sítě regulovány – či neregulovány – na úrovni jednotlivých členských států. Například v Německu od letošního roku začal platit zákon, podle kterého mohou velké sociální sítě za šíření falešných zpráv a nespolupracování s národními institucemi zaplatit pokutu až 50 milionů eur. Proti šíření falešných zpráv brojí v poslední době například i Švédsko, které se obává, že by se cizí státy pomocí propagandy a falešných zpráv šířených po sociálních sítích mohly pokusit ovlivnit nadcházející volby.

V České republice se zatím žádná legislativa k regulaci sociálních sítí podle informací INFO.CZ nepřipravuje. „V našem právním řádu existuje podle mého soudu dostatečná ochrana před závadným obsahem,“ míní například místopředseda ODS Martin Kupka, který se tématu dlouhodobě věnuje.

Sociální síť Facebook v kontextu hrozeb externích regulací posiluje vlastní systémy vnitřní kontroly. Firma uvedla, že za první letošní kvartál odstranila téměř 866 milionů příspěvků a 583 milionů falešných účtů.

Facebook zároveň uvedl, že drtivou většinu nevhodného obsahu odhalily firemní systémy dříve, než jej kdokoli z uživatelů nahlásil. V případě spamu to bylo údajně téměř 100 procent, u fotek a videí zobrazujících nahotu 96 procent a v případě násilného obsahu 86 procent. Při identifikaci projevů nenávisti má technologie zatím rezervy a nahlásila 38 procent následně odstraněných příspěvků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud