Francie a Německo nalezly shodu nad reformou autorského práva Evropské unie | info.cz

Články odjinud

Francie a Německo nalezly shodu nad reformou autorského práva Evropské unie

Francie a Německo se shodly na podobě reformy autorského práva v Evropské unii. Oznámil to dnes zpravodajský web Politico s odvoláním na nejmenovaného poradce francouzského prezidenta. Zatím není jasné, jak dohoda konkrétně vypadá. Kompromis dosažený oběma zeměmi byl ovšem jedinou překážkou, která bránila v prosazení reformy napříč celou EU.

Jednání se ocitla v bodě mrazu na zhruba dva týdny, země se totiž nebyly schopné dohodnout, zda by klíčová část celé legislativy měla platit i pro malé a střední podniky. Zatímco Francouzi výjimku odmítali, Němci ji prosazovali.

Podle informací INFO.CZ dohoda obou velmocí počítá s poměrně citelným oslabením takzvaného článku 13. Ten měl přenést zodpovědnost za nahrání díla, které porušuje autorská práva, z uživatele na internetové platformy, tedy především YouTube či v Česku Ulož.to. Provozovatelé těchto platforem navíc měli zajistit, aby se na jednotlivá úložiště kradený obsah nedostával, pokud již byl v minulosti stažen. To by podle kritiků znamenalo zavedení „filtrů“, které se dostaly podl silnou palbu kritiky kvůli obavám z cenzury.

Dohoda Francie a Německa s těmito „filtry“ nepočítá. Naopak by zůstala zachována současná praxe, kdy majitel autorských práv kradené dílo nahlásí a provozovatel jej musí stáhnout. Už však nemusí zajišťovat, aby se jeho nahrání někdy v budoucnosti neopakovalo. Tato část dohody se podle informací INFO.CZ nelíbí hudebnímu průmyslu, ale není pravděpodobné, že by jeho zástupci byli schopni současná jednání zvrátit.

Dohoda Francie a Německa rovněž obsahuje výjimku pro malé a střední podniky, kterých se omezení daní článkem 13 nemají týkat. Vyjednavači tuto definici stanovili poměrně „úzce“. Týkat se má jen platforem, které mají méně než pět milionů uživatelů, obrat menší než 10 milionů eur a jsou mladší tří let.  

Zastánci reformy autorského práva, mezi něž patří především vydavatelé, muzikanti či filmaři, ovšem ještě vyhráno nemají. Klíčové bude jednání velvyslanců členských států, které se podle nejnovějších informací uskuteční už 8. února.

Už zítra od 9:00 se také v české Poslanecké sněmovně koná seminář k reformě autorských práv, jehož se budou účastnit vydavatelé, autorské svazy či technologické firmy.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud