Francouzská vláda zvažuje vyhlášení výjimečného stavu, protesty postihly i regiony | info.cz

Články odjinud

Francouzská vláda zvažuje vyhlášení výjimečného stavu, protesty postihly i regiony

Násilné demonstrace v sobotu nepostihly jen Paříž, ale také regiony. V Toulouse na jihu země bylo v sobotu podle dnešního oznámení prefektury zraněno 57 lidí, z toho 48 policistů, napsala dnes agentura AFP. Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner mezitím nevyloučil vyhlášení výjimečného stavu.

Situaci v Toulouse úřady popsaly jako několikahodinové střety radikálů s policií. Zadrženo zde bylo šestnáct lidí, mimo jiné i za vyrabování dvou obchodů v centru města. Saint-Étienne jižně od Lyonu dav vyraboval několik obchodů a zdemoloval pobočku banky Crédit Agricole. Zatčeno zde bylo čtrnáct lidí. Ve městě Le Puy-en-Velay jihovýchodně od Saint-Étienne se útočníci v noci na dnešek s pomocí molotovových koktejlů pokusili podpálit budovu prefektury.

Bouřlivá noc byla také na předměstí Dijonu, kde vandalové zapálili devět aut. Spekuluje se, že tyto akce mohly být odvetou za to, že zde ve městě policie v sobotu večer zadržela sedm lidí. V Poitiers podle portálu franceinfo se demonstranti střetli s policií a zapalovali ohně, bezpečnostní jednotky k rozehnání davu použily slzný plyn. V Marseille policie zadržela 21 lidí, zranění utrpěli tři policisté.

Po celé Francii v sobotu demonstrovalo 136 tisíc lidí. Jen v Paříži, kde radikálové ovládli okolí Vítězného oblouku, bylo zadrženo přes 400 lidí a zranění utrpělo přes 130 lidí. Kvůli násilí v neděli mimořádně zasedla vláda a ministr vnitra Christophe Castaner nevyloučil vyhlášení výjimečného stavu. Francouzský prezident Emmanuel Macron, který se v sobotu v Argentině zúčastnil závěrečného dne summitu G20, události tvrdě odsoudil.

Podle AFP Macron na dnešek neplánuje veřejný projev k sobotním událostem. Ty agentura Reuters označila za nejhorší nepokoje od občanských bouří v roce 1968.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud