Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Geniální tah zákulisního mistra. Junckerova pravá ruka chce ovládnout Brusel

Geniální tah zákulisního mistra. Junckerova pravá ruka chce ovládnout Brusel

Na první pohled možná úkrok stranou, ve skutečnosti však chytrý tah, kterým si už tak mocný bruselský úředník zajistí ještě silnější postavení. Martin Selmayr, sedmačtyřicetiletý německý právník a důvěrník předsedy Evropské komise Jean-Claudea Junckera, opouští místo šéfa jeho kabinetu a od března bude na celou mašinérii Komise dohlížet z pozice jejího generálního sekretáře. Co nový post obnáší a proč najednou taková změna? A kdo je vlastně šedá eminence Bruselu, jejíž jméno v jedněch vyvolává bezmezný obdiv a druhým při jeho vyslovení naskakuje husí kůže?

„Martin je nesmírně vzdělaný, má obrovský rozhled a je velmi chytrý. Jednání s ním byla nejnáročnější v mém životě,“ popisuje svá setkání s šéfem Junckerova kabinetu Martinem Selmayrem bývalý český státní tajemník ve vládě Bohuslava Sobotky Tomáš Prouza. „Na každé jednání byl detailně připravený a uměl si velmi rychle analyzovat informace. Ale pokud ho člověk uměl přesvědčit o svých argumentech, byla dohoda s ním rychlá a na co jednou podal ruku, to platilo,“ pokračuje Prouza. Jeho tweet o tom, že pokud je třeba znát rozhodnutí Komise v nějaké otázce, je potřeba na to jít přes Junckerovu pravou ruku, zařadila do popisu Selmayrovy osobnosti i Wikipedie.

Bruselský server Politico o sedmačtyřicetiletém úředníkovi původem z Německa, opakovaně píše jako o nejvlivnějším bruselském úředníkovi všech dob a asi by se našel málokdo, kdo by se pod to nepodepsal. Svůj vliv si Selmayr navíc pojistil tím, když souhlasil, že se od letošního března stane generálním sekretářem Evropské komise. Jedná se o pozici, ze které bude dohlížet na chod celé mašinérie a to především v době, kdy se bude rozhodovat o důležitých otázkách, jako je například dlouhodobý rozpočet celé Evropské unie.

„Selmayr si tak zajistí věčnost na úřednickém nebi,“ napsal mi svůj postřeh jeden v českých lobbistů, který žije v Bruselu a Junckerova nejbližšího spolupracovníka zná. Stávající Evropské komisi vyprší za dvacet měsíců mandát a spolu s ní se vymění i osoby, které si do kabinetů přivedli jednotliví komisaři včetně jejich předsedy. „Martin si potom ohlídá, aby ho poslouchal i budoucí šéf příští Komise,“ pokračuje lobbista.

Juncker a jeho šedá eminence

Martin Selmayr je v Bruselu obecně považovaný za šedou eminenci, která v zákulisí tahá za nitky a ovládá i samotného předsedu Komise Jean-Claude Junckera. Obdivovatelé německého úředníka s vazbami na křesťanskou demokracii kancléřky Angely Merkelové o něm mluví jako o brilantním právníkovi, mistrném manažerovi a také o člověku, který je bezmezně oddán myšlence federalistické Evropské unie. Někteří dodávají, že Selmayr, který není v bruselských koridorech viděn jinak než se štosem objemných desek s papíry pod paží, dovede spatra citovat články důležitých unijních smluv.

„Martin dokáže velmi rychle posoudit lidi, a pokud někdo na jednání přijde nepřipravený nebo není schopen argumentovat, neztrácí s ním čas. Na evropské poměry je jeho jednání velmi přímočaré a velmi rychlé, což řadu lidí, zvyklých na analýzy, pracovní skupiny a podobné věci často štvalo - nestačili jeho rychlému tempu, znalostem a analytickým schopnostem,“ vzpomíná pro INFO.CZ Prouza.

Selmayr je spolu s Junckerem také autorem konceptu centralizované a „politické“ Evropské komise, tedy unijní exekutivy s politickým programem v klíčových prioritách, jako je například migrace, ochrana osobních dat nebo obchod. Komisaři navíc tvoří projektové týmy, v jejichž čele vždy stojí jeden z místopředsedů. Právě to, že se Selmayr nyní ocitne v čele koordinace celé mašinérie, mu podle pozorovatelů bruselského dění dá volnější ruku v šíření myšlenek a vizí i poté, co Juncker odejde v roce 2019 do důchodu a v čele Komise bude stát nový předseda.

Vyprávět by mohla i česká komisařka Věra Jourová

Mluvit s politiky o Martinu Selmayrovi je nad lidské síly – dokonce to odmítají i přes slib, že se jejich výroky nebudou nahrávat. Podobné je to i s vysoce postavenými úředníky unijních institucí. Jak potvrzuje bruselský server Politico, Selmayr má mezi některými z nich pověst manipulativního, nikým nevoleného úředníka, který nepřipouští debaty, a vše řeší zákulisními taktikami včetně intrik.

V médiích jsou známé historky, kdy Selmayr schválně mezi novináře vypouští informace, čímž testuje možné reakce veřejnosti. Své by mohla vyprávět i česká eurokomisařka Věra Jourová. Ta v době, kdy se v Evropské komisi rozdělovaly posty pro jednotlivé její členy, stála o portfolio pro regionální politiku. Seriózními médii však obletěla zpráva o tom, že v příští Komisi bude řídit dopravu a vesmírnou politiku EU. Tato informace, která minimálně u české diplomacie vzbudila ohlas, se nakonec ukázala jako lichá – Věře Jourové Juncker (a Selmayr) nakonec přidělil spravedlnost, ochranu spotřebitelů a také rovnost žen a mužů.

Mnohem vážnějšího přešlapu se pak Selmayr dopustil v případě její švédské kolegyně, současné eurokomisařky pro obchod, Cecilie Malmström. V její řeči před důležitým slyšením před Evropským parlamentem, který měl rozhodnout o tom, zda se stane členkou Komise či ne, Selmayr zmírnil její odpovědi na otázky kolem kontroverzní dohody o investičním a obchodním partnerství TTIP mezi EU a USA. Zapomněl však v textovém editoru vypnout funkci sledování změn a jeho úpravy se objevily v dokumentu, se kterým Malmström vystoupila.

Kdo je Martin Selmayr?
Martin Selmayr je německý právník a vysoce postavený bruselský úředník. Narodil se v roce 1970 v Bonnu a práva vystudoval na univerzitách v Ženevě a Pasově. Politicky má blízko k německé křesťanské demokracii (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Podle informací redakce s ní ale nemá úzké vztahy. Selmayr v minulosti působil v Evropské centrální bance. V roce 2004 začal pracovat pro Evropskou komisi – jako tiskový mluvčí komisařů nebo šéf jejich kabinetů. Se současným předsedou Komise Jean-Claude Junckerem spolupracuje od roku 2014, kdy vedl jeho kampaň během jeho kandidatury do čela unijní exekutivy. Posléze se stal šéfem jeho kabinetu. Od 1. března 2018 bude novým generálním tajemníkem Evropské komise, kde vystřídá Alexandera Italianera. Šéfkou Junckerova kabinetu bude poprvé v historii žena - Španělka Clara Alberolaová, která byla dosud Selmayrovou zástupkyní.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1