Historický moment. Europoslanci definitivně schválili reformu autorského práva

ČTK

urm

Evropský parlament dnes definitivně schválil reformu autorského práva, která může do značné míry změnit fungování internetu. Měla by oslabit americké obří firmy jako Google či Facebook a posílit autorská práva novinářů, hudebníků či filmařů. Jde o největší změnu autorského práva od roku 2001 a o prohru mocné technologické lobby. Nová pravidla budou stát technologické firmy nemalé finanční prostředky, evropskému kreativnímu průmyslu by naopak peníze měla přinést. Kritici nové normy se obávají cenzury internetu.

Projednávání reformy autorských práv od začátku provázely velké emoce. Na jedné straně stáli vydavatelé, hudebníci či filmaři a na straně druhé právě technologické firmy, zejména Google. 

Dnešní hlasování skončilo poměrem 348:274 hlasů ve prospěch navrhované směrnice. Třicet šest poslanců se zdrželo. Během hlasování se ovšem odehrál moment, který mohl celou reformu pohřbít. Ve chvíli, kdy se hlasovalo o připuštění pozměňovacích návrhů, které počítaly s vypuštěním sporných článků, byl návrh odmítnut jen o pět hlasů. Pokud by tomu bylo naopak, osud celé legislativy byl nejistý.

Polčák: Piráti straší hloupostmi. Musíme zakročit, Facebook vydělá miliardy na cizím obsahu

sinfin.digital