Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Itálie chce zrušit zbrojní embargo vůči Libyi. Mohla by prý lépe potírat pašeráky a bránit migraci

Itálie chce zrušit zbrojní embargo vůči Libyi. Mohla by prý lépe potírat pašeráky a bránit migraci

Itálie požaduje zrušení zbrojního embarga OSN proti Libyi, aby se tím pomohlo tomuto severoafrickému státu úspěšněji potírat pašeráky lidí a bránit migrantům cestovat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl italský ministr vnitra Matteo Salvini. Ministr je vůdcem krajně pravicové strany Liga, která je ostře zaměřena proti imigraci.

Salvini řekl novinářům, že nechce vidět žádné další lodě s migranty, které by opouštěly libyjské pobřeží a směřovaly do Itálie. Dodal, že evropští spojenci musejí vyvinout větší úsilí k tomu, aby pomohli přetnout migrantům cestu přes Středozemní moře.

"Mým cílem je, aby se sem nedostal ani jeden člun," řekl Salvini po jednání s libyjským vicepremiérem Ahmadem Maítíkem. "Cílem je, aby lidé, kteří mají právo přijít do Itálie, sem přiletěli letadlem, nejlépe první třídou," dodal ministr.

Do Itálie od roku 2014 přijelo více než 640.000 přistěhovalců. Přestože se v uplynulém roce prudce snížil počet osob, které se do země dostaly, Salvini učinil z migrace prioritu svého vládního programu.

Podle Salviniho je nezbytné zrušit zbrojní embargo proti Libyi, které OSN vyhlásila v roce 2011, kdy zuřilo v zemi povstání proti dlouholetému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu. Sankce měly Kaddáfímu zabránit používat proti povstalcům novější a účinnější zbraně. Povstání nakonec přivodilo jeho pád.

"Pašeráci lidí a zbraní to zjevně ignorují," upozornil Salvini s tím, že se sami vyzbrojují podle potřeby. Embargem tak podle něho trpí libyjské úřady, jejichž spolupráci Itálie a potažmo Evropská unie potřebují.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744