Itálie chce zrušit zbrojní embargo vůči Libyi. Mohla by prý lépe potírat pašeráky a bránit migraci | info.cz

Články odjinud

Itálie chce zrušit zbrojní embargo vůči Libyi. Mohla by prý lépe potírat pašeráky a bránit migraci

Itálie požaduje zrušení zbrojního embarga OSN proti Libyi, aby se tím pomohlo tomuto severoafrickému státu úspěšněji potírat pašeráky lidí a bránit migrantům cestovat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl italský ministr vnitra Matteo Salvini. Ministr je vůdcem krajně pravicové strany Liga, která je ostře zaměřena proti imigraci.

Salvini řekl novinářům, že nechce vidět žádné další lodě s migranty, které by opouštěly libyjské pobřeží a směřovaly do Itálie. Dodal, že evropští spojenci musejí vyvinout větší úsilí k tomu, aby pomohli přetnout migrantům cestu přes Středozemní moře.

"Mým cílem je, aby se sem nedostal ani jeden člun," řekl Salvini po jednání s libyjským vicepremiérem Ahmadem Maítíkem. "Cílem je, aby lidé, kteří mají právo přijít do Itálie, sem přiletěli letadlem, nejlépe první třídou," dodal ministr.

Do Itálie od roku 2014 přijelo více než 640.000 přistěhovalců. Přestože se v uplynulém roce prudce snížil počet osob, které se do země dostaly, Salvini učinil z migrace prioritu svého vládního programu.

Podle Salviniho je nezbytné zrušit zbrojní embargo proti Libyi, které OSN vyhlásila v roce 2011, kdy zuřilo v zemi povstání proti dlouholetému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu. Sankce měly Kaddáfímu zabránit používat proti povstalcům novější a účinnější zbraně. Povstání nakonec přivodilo jeho pád.

"Pašeráci lidí a zbraní to zjevně ignorují," upozornil Salvini s tím, že se sami vyzbrojují podle potřeby. Embargem tak podle něho trpí libyjské úřady, jejichž spolupráci Itálie a potažmo Evropská unie potřebují.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud