Itálie zavede podmíněně nepodmíněný příjem. Zvrhne se to v kapesné pro mafiány? | info.cz

Články odjinud

Itálie zavede podmíněně nepodmíněný příjem. Zvrhne se to v kapesné pro mafiány?

Itálie zavede podmíněně nepodmíněný příjem. Zvrhne se to v kapesné pro mafiány?
 

Italské Hnutí pěti hvězd splní jeden ze svých předvolebních taháků. Od dubna začne v Itálii fungovat občanský příjem. Každý Ital, který se jako jednotlivec do projektu zapojí, dostane od státu měsíčně až 780 euro, tedy přibližně 20 tisíc korun českých.

Má to ale jeden poměrně podstatný háček. Na rozdíl od nepodmíněného základního příjmu, jehož zavedení v Česku propagují například Piráti, má jeho italská verze jednu velkou podmínku. Osoby, které se dobrovolně do programu zapojí, budou muset v prvních šesti měsících přijmout alespoň jednu ze tří nabídek práce odpovídajících jejich kvalifikaci, a to ve vzdálenosti až 100 km od místa svého bydliště. V následujících měsících pak až do vzdálenosti 250 km. To první je pro představu stejná vzdálenost jako mezi Ostravou a Olomoucí. To druhé jako mezi Olomoucí a Prahou.

Snaha zavděčit se chudému jihu

Po roce v programu budou Italové muset přijmout jakoukoli odpovídající nabídku práce. Po 18 měsících programu je navíc pokračování v něm podmíněno měsíční pauzou. Zároveň platí, že se lidem v programu od občanského příjmu budou odečítat i další sociální dávky, které jinak dostávají. Firmy přitom budou motivovány najímat na nová a volná místa přednostně lidi z programu, protože pokud tito u nich vydrží déle než dva roky, získá firma od státu celou finanční částku, která by jinak byla vyplacena lidem.

Deklarovaný cíl návrhu je zřejmý. Motivovat lidi k práci a zároveň k vyšší mobilitě. Politický cíl návrhu je pak zřejmý rovněž, Hnutí pěti hvězd míří především na své voliče na jihu Itálie. Zatímco celkově dosahuje v Itálii nezaměstnanost 9,7 %, v jižních regionech, jako je Kalábrie, Kampánie nebo ostrovní Sicílie přesahuje 20 %. A kde má Hnutí pěti hvězd hlavní voličskou základnu? Právě na jihu země.

Podmínky nemusí reálně fungovat

Vzdálenostní podmínka ale nemusí být v reálu dostatečně účinná. Z jihoitalského Tarentu to totiž třeba do středoitalského Říma není 250 kilometrů, ale rovných 511. Pobídky sice mohou firmy motivovat k vytváření pracovních míst i na chudém jihu, ale podmínka vydržet v zaměstnání alespoň dva roky, se snadno může zvrtnout v bizarní hru mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem na to, jak dlouho bude zaměstnavatel ochotný, aby nepřišel o vládní dotaci, tolerovat zaměstnance, který svou práci záměrně fláká ve snaze být vyhozen a začít znovu pobírat peníze za nic, tedy přesněji občanský příjem.

Pro úplnost dodejme, že právě italský jih je spojován s činností organizovaného zločinu, kterou zosobňují například sicilská Cosa Nostra, neapolská a z nedávné doby i na Slovensku nechvalně proslulá 'Ndrangheta nebo apulijská Sacta Corona Unita. Právě tyto organizace mohou z nového programu profitovat skrze řetězové vytváření pracovních míst, které umožní jejich členům fiktivně přijímat práci a plnit tak podmínky občanského příjmu.

Jak to dopadne?

Výsledkem programu tak namísto ekonomického růstu a zajištění důstojného života lidí, může být v lepším případě mrhání peněz daňových poplatníků na stavění hladových zdí, v horším případě pak nástroj vládních subvencí organizovanému zločinu.

Program občanského příjmu tak může skončit fenomenálním úspěchem, ale i kolosálním selháním. Výsledek ukáže až čas. Ale příklad z kanadské provincie Ontario, kde svůj vlastní model nepodmíněného příjmu v loňském roce neúspěšně testovali Kanaďané napovídá, že pravdě bude spíše druhá varianta.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud