Italští neofašisté chtějí unést Palacha a jeho odkaz. Posilují a chybí jim modla na tričko

Lucie Bednárová

Od smrti Jana Palacha, který se v roce 1969 protestně upálil na Václavském náměstí, uplyne příští týden 50 let. Jeho odkaz si bude připomínat také italská Verona, ovšem ve velmi absurdních spojitostech. Pod záštitou radnice se tam koná koncert neonacistických a neofašistických kapel. Mezi Čechy to už chvíli vyvolává zděšení a české politiky to vyburcovalo k protestním akcím. „Situace je vážná,“ komentují vzestup neofašistů pro INFO.CZ, italští novináři.

„Pokud mluvíme o nárůstu neofašismu a neonacismu v Itálii, tak situace je opravdu vážná,“ řekl redakci respektovaný novinář David Carretta, který pravidelně přispívá do několika italských novin a rozhlasu. Od smrti italského vůdce Benita Mussoliniho uplynulo více než sedmdesát let, a přesto se myšlenky fašismu na Apeninském poloostrově nepodařilo vymýtit. Spíše naopak. Italové k fašismu vzhlížejí ve stále větším počtu a ochotněji se stávají členy neofašistických skupin a hnutí.

Statistiky ukazuje, že zatímco v roce 2001 mělo známé neofašistické hnutí Nová síla (Forza Nuova) pouze 1500 registrovaných členů, v tuto chvíli jich má více než 13 tisíc a jeho facebookový profil sleduje přes 250 tisíc lidí. Další neofašistická skupina CasaPound, jejíž popularita mezi Italy také výrazně stoupá, má followerů ještě o dalších téměř 40 tisíc více.

„Troublemakeři“ Salvini a Kaczyński před volbami do EP kupí síly. Pro V4 to je nešťastné, tvrdí expert

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital