Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Juncker volá po jednotné Evropě a takto chce bojovat s migrací. 5 hlavních bodů z jeho projevu

Juncker volá po jednotné Evropě a takto chce bojovat s migrací. 5 hlavních bodů z jeho projevu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dopoledne ve Štrasburku přednesl svůj poslední projev před volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat na jaře příštího roku. Věnoval se konkrétním aktuálním tématům, jako je migrace, ale mluvil o Evropě a její roli i v širším kontextu. Co důležitého prohlásil? Redakce INFO.CZ vybrala ty nejpodstatnější body.

Sjednocená Evropa a konec sporů východ-západ

Hlavní poselství Junckerova projevu byla „silná, jednotná a sebevědomá Evropská unie, která bude představovat sílu, s níž je třeba počítat“. „Do voleb musíme ukázat, že Evropa může překonat rozdíly mezi severem a jihem, východem a západem, levicí a pravicí. Evropa je moc malá na to, aby si mohla dovolit rozdělování na poloviny či čtvrtiny,“ podotkl Juncker.

Před blížícími se volbami, v nichž zřejmě posílí nacionalistické a proti EU zaměřené politické síly, šéf končící Evropské komise jednoznačně odmítl „přehnaný nacionalismus, který šíří nenávist a ničí vše, co mu stojí v cestě“.

Posílená ochrana hranic EU

Vnější hranice EU potřebují lepší a efektivnější ochranu, a Evropská komise proto navrhla, že k roku 2020 je třeba navýšit počty pracovníků Evropské pobřežní a pohraniční stráže na deset tisíc.

Šéf Komise Juncker v projevu zmínil, že členské země stále nenašly společnou řeč v tom, jak přistupovat k migrační krizi a jak být navzájem solidární. Bez takové domluvy podle něj ale není možné udržet schengenský prostor volného pohybu, který je jedním ze základních pilířů sjednocené Evropy.

Komise dnes navrhla posílení mandátu příslušných unijních agentur tak, aby byly efektivnější při vyřizování žádostí o azyl. Juncker oznámil i záměr změnit pravidla pro návraty těch, kdo s žádostí neuspějí.

Zaměřeno na Afriku

Juncker se v projevu věnoval Africe, ze které do EU migranti často přicházejí. „Afrika? Potřebujeme s ní úzké partnerství. Ne jen dobročinnost, ale účinné investice, které vytvoří pracovní místa. A Erasmus pro tamní studenty a učitele,“ řekl.

Evropská komise podle Junckera plánuje vytvořit rámec, který by do Afriky přitáhl viditelné soukromé investice. Už nyní existující plán vnějších investic EU pomohl najít okolo 44 miliard eur (přes 1,1 bilionu Kč) ze soukromých i veřejných zdrojů.

Unie hodlá do roku 2020 podpořit 35 tisíc afrických studentů a vědců v rámci programu studentských výměn Erasmus. „V roce 2027 by to mělo být až 105 tisíc,“ slíbil Juncker.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018

Ochrana hodnot a novinářů

Jean-Claude Juncker v projevu hovořil také o nenávisti a pronásledování novinářů. „Evropa musí být místem, kde svoboda tisku je posvátná. Příliš mnoho našich novinářů je zastrašováno, napadáno a dokonce zavražděno. Musíme udělat více, abychom ochránili naši demokracii a její posly – naše novináře,“ řekl.

Juncker ve Štrasburku zmínil i útoky na základní evropské hodnoty a vládu práva. Evropský parlament dnes hlasuje o tom, jestli doporučí členským zemím EU spustit kvůli tomu sankční řízení proti Maďarsku, kde v čele vlády stojí premiér Viktor Orbán.

„Jsme nadále velmi znepokojeni vývojem v některých členských státech,“ řekl Juncker.

Násilí na novinářích

Smažte teroristický obsah – do hodiny!

Předseda EK v projevu oznámil, že EU bude v budoucnosti po internetových firmách jako Google nebo Facebook chtít, aby ze svých platforem mazaly teroristickou propagandu. Stihnout by to navíc měly do jedné hodiny. Komise také navrhla rozšířit pravomoci vznikajícího Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) tak, aby se mohl zabývat teroristickou problematikou.

„Musíme být schopni stíhat teroristy i přes hranice. Terorismus hranice neuznává,“ řekl Juncker. Nová opatření podle něj umožní také efektivněji zasahovat proti praní špinavých peněz.


Celý Junckerův projev si můžete přečíst zde.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1