Juncker volá po jednotné Evropě a takto chce bojovat s migrací. 5 hlavních bodů z jeho projevu | info.cz

Články odjinud

Juncker volá po jednotné Evropě a takto chce bojovat s migrací. 5 hlavních bodů z jeho projevu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dopoledne ve Štrasburku přednesl svůj poslední projev před volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat na jaře příštího roku. Věnoval se konkrétním aktuálním tématům, jako je migrace, ale mluvil o Evropě a její roli i v širším kontextu. Co důležitého prohlásil? Redakce INFO.CZ vybrala ty nejpodstatnější body.

Sjednocená Evropa a konec sporů východ-západ

Hlavní poselství Junckerova projevu byla „silná, jednotná a sebevědomá Evropská unie, která bude představovat sílu, s níž je třeba počítat“. „Do voleb musíme ukázat, že Evropa může překonat rozdíly mezi severem a jihem, východem a západem, levicí a pravicí. Evropa je moc malá na to, aby si mohla dovolit rozdělování na poloviny či čtvrtiny,“ podotkl Juncker.

Před blížícími se volbami, v nichž zřejmě posílí nacionalistické a proti EU zaměřené politické síly, šéf končící Evropské komise jednoznačně odmítl „přehnaný nacionalismus, který šíří nenávist a ničí vše, co mu stojí v cestě“.

Posílená ochrana hranic EU

Vnější hranice EU potřebují lepší a efektivnější ochranu, a Evropská komise proto navrhla, že k roku 2020 je třeba navýšit počty pracovníků Evropské pobřežní a pohraniční stráže na deset tisíc.

Šéf Komise Juncker v projevu zmínil, že členské země stále nenašly společnou řeč v tom, jak přistupovat k migrační krizi a jak být navzájem solidární. Bez takové domluvy podle něj ale není možné udržet schengenský prostor volného pohybu, který je jedním ze základních pilířů sjednocené Evropy.

Komise dnes navrhla posílení mandátu příslušných unijních agentur tak, aby byly efektivnější při vyřizování žádostí o azyl. Juncker oznámil i záměr změnit pravidla pro návraty těch, kdo s žádostí neuspějí.

Zaměřeno na Afriku

Juncker se v projevu věnoval Africe, ze které do EU migranti často přicházejí. „Afrika? Potřebujeme s ní úzké partnerství. Ne jen dobročinnost, ale účinné investice, které vytvoří pracovní místa. A Erasmus pro tamní studenty a učitele,“ řekl.

Evropská komise podle Junckera plánuje vytvořit rámec, který by do Afriky přitáhl viditelné soukromé investice. Už nyní existující plán vnějších investic EU pomohl najít okolo 44 miliard eur (přes 1,1 bilionu Kč) ze soukromých i veřejných zdrojů.

Unie hodlá do roku 2020 podpořit 35 tisíc afrických studentů a vědců v rámci programu studentských výměn Erasmus. „V roce 2027 by to mělo být až 105 tisíc,“ slíbil Juncker.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018

Ochrana hodnot a novinářů

Jean-Claude Juncker v projevu hovořil také o nenávisti a pronásledování novinářů. „Evropa musí být místem, kde svoboda tisku je posvátná. Příliš mnoho našich novinářů je zastrašováno, napadáno a dokonce zavražděno. Musíme udělat více, abychom ochránili naši demokracii a její posly – naše novináře,“ řekl.

Juncker ve Štrasburku zmínil i útoky na základní evropské hodnoty a vládu práva. Evropský parlament dnes hlasuje o tom, jestli doporučí členským zemím EU spustit kvůli tomu sankční řízení proti Maďarsku, kde v čele vlády stojí premiér Viktor Orbán.

„Jsme nadále velmi znepokojeni vývojem v některých členských státech,“ řekl Juncker.

Násilí na novinářích

Smažte teroristický obsah – do hodiny!

Předseda EK v projevu oznámil, že EU bude v budoucnosti po internetových firmách jako Google nebo Facebook chtít, aby ze svých platforem mazaly teroristickou propagandu. Stihnout by to navíc měly do jedné hodiny. Komise také navrhla rozšířit pravomoci vznikajícího Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) tak, aby se mohl zabývat teroristickou problematikou.

„Musíme být schopni stíhat teroristy i přes hranice. Terorismus hranice neuznává,“ řekl Juncker. Nová opatření podle něj umožní také efektivněji zasahovat proti praní špinavých peněz.


Celý Junckerův projev si můžete přečíst zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud