Juncker zpražil Brity: Žádná nová dohoda o brexitu nebude. Připustil ale dílčí úpravy | info.cz

Články odjinud

Juncker zpražil Brity: Žádná nová dohoda o brexitu nebude. Připustil ale dílčí úpravy

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes vyloučil možnost vyjednáváni o nové brexitové dohodě. V debatě s poslanci Evropského parlamentu prohlásil, že pro nové jednání neexistuje prostor a již dojednaná podoba smlouvy o brexitu je tou nejlepší a jedinou možnou. Juncker nicméně připustil, že existují možnosti vyjasnit a interpretovat sporné body v rámci současného textu dohody.

Juncker informoval poslance o přípravě jednání evropského summitu, který začíná ve čtvrtek v Bruselu. V reakci na pondělní rozhodnutí britské premiérky Theresy Mayové odložit parlamentní hlasování o brexitové dohodě původně plánované na dnešek Juncker uvedl, že EU nehodlá s Londýnem znovu otevírat jednání.

„Je to jediná možná dohoda. Není prostor pro nové vyjednávání,“ prohlásil šéf komise.

Na twitteru Juncker potvrdil své dnešní večerní setkání s britskou premiérkou. Předtím se s Mayovou potká také předseda Evropské rady Donald Tusk, potvrdil jeho mluvčí. Tusk už v pondělí oznámil, že ve čtvrtek se bude na summitu EU jednat také o brexitu.

Juncker dnes ve zjevné narážce na sporné body kritizované britskými politiky dodal, že pokud se k dohodě přistoupí inteligentně, „dává prostor pro další upřesňování a interpretace“.

Mayové hrozilo, že britští poslanci velkou většinou hlasů dohodu odmítnou. Část z nich vidí zásadní překážku v takzvané pojistce pro budoucí podobu pohybu osob a zboží mezi Irskem a britským Severním Irskem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud