Korupce a ohrožená vláda práva. Europoslanci proberou souvislosti Kuciakovy vraždy | info.cz

Články odjinud

Korupce a ohrožená vláda práva. Europoslanci proberou souvislosti Kuciakovy vraždy

Korupce a ohrožená vláda práva. Europoslanci proberou souvislosti Kuciakovy vraždy
 

Evropský parlament se večer bude zabývat zprávou skupiny europoslanců, která loni navštívila Slovensko kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Mise europarlamentu tehdy konstatovala, že na Slovensku přetrvávají obavy z korupce, která podkopává principy právního státu, a že navzdory výměně vlády se v praxi mnoho nezměnilo. Skupina pak absolvovala podobnou misi na Maltě, kde byla předloni zavražděna reportérka Daphne Caruanová Galiziová.

"Pracovní skupina v průběhu své činnosti odhalila několik obecných nedostatků, které mohou oslabovat právní stát, dělbu moci a nezávislost soudnictví v některých členských státech," uvedli autoři textu, o němž dnes poslanci budou debatovat a v dubnu hlasovat. Text také zdůrazňuje, že vražda Caruanové Galiziové, Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové vyvolala obavy mezi novináři v celé Evropské unii.

Podle slovenské prokuratury čin souvisel s investigativní prací novináře. Z objednání vraždy nedávno vyšetřovatel obvinil kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera. Ten byl jedním z lidí, kterým se Kuciak ve svých článcích často věnoval.

Kuciak ve svém nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií, a o vazbách jednoho z nich, Antonia Vadaly, na blízké spolupracovníky tehdejšího premiéra Roberta Fica. Podle prokurátora se italská stopa v případu Kuciakovy vraždy nepotvrdila.

Vražda vyvolala v zemi největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi. V zájmu jejího řešení rezignoval z funkce premiér Robert Fico.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud