Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krize v Německu: Seehofer otevřel hru, kterou řídí jiní. Vláda Merkelové může jít ke dnu, říká expert

Krize v Německu: Seehofer otevřel hru, kterou řídí jiní. Vláda Merkelové může jít ke dnu, říká expert

Tři měsíce po sestavení čtvrté vlády Angely Merkelové musí Německo řešit hlubokou politickou krizi, která může skončit i pádem kabinetu. Spor, který se rozhořel mezi sesterskými stranami CDU a CSU kvůli otázce odmítání žadatelů o azyl na německých hranicích, se však nebude hasit snadno. Merkelová totiž ze svých hodnot založených na společném řešení problémů ustoupí jen stěží a ve složité situaci je i samotný šéf CSU Horst Seehofer, který se sám dostal do pasti. Kancléřčin „protivník“ totiž otevřel hru, kterou ale převzaly radikálnější hlasy v jeho straně, upozorňuje odborník Vladimír Handl. Jak může spor skončit a proč si vyvoláním sporu CSU zřejmě nijak nepomůže?

Neshody v migračních otázkách nejsou mezi Křesťanskodemokratickou unií (CDU) Angely Merkelové a její sesterskou Křesťanskosociální unií Bavorska v čele s Horstem Seehoferem ničím novým; tentokrát je ale spor vážnější, než kdy dřív. Důvodem je mimo jiné i to, že se někdejší bavorský premiér ujal křesla ministra vnitra, který má právě otázky spojené s azylovou a migrační politikou na starost.

Seehofer tak z pozice ministra vnitra přišel s plánem, jak německou migrační politiku reformovat. Mimo jiné v něm počítá s tím, že by Německo mělo ze svých hranic ihned vracet běžence do ostatních zemí EU, ve kterých byli předtím registrováni. Změna německého přístupu by tak mohla vést i k vracení žadatelů o azyl do Česka.

Okamžité vracení běženců ale odmítla kancléřka Merkelová, která upozorňuje na to, že takový návrh není v souladu s právem EU. Německo by tak navíc přistoupilo k jednostrannému opatření, aniž by se na tom s okolními státy dohodlo. „Jsme přesvědčeni o tom, že nepředjednané vracení (migrantů) z našich hranic jako země v srdci Evropy by mohlo vést k negativním dominovým efektům,“ poznamenala dnes Merkelová.

„Odmítání uprchlíků na hranicích jednostranně bez dohody s ostatními, to by byl opravdu kvalitativní posun v německé politice,“ říká pro INFO.CZ odborník na německou politiku z Katedry německých a rakouských studií FSV UK Vladimír Handl s tím, že jde o „největší krizi ve vztazích CDU a CSU od poloviny 70. let“, kdy chtěl sesterskou spolupráci dvou stran vypovědět i tehdejší předseda CSU Franz Josef Strauss.

MigraceMigraceautor: Info.cz

Tentokrát se však centrem problémů stalo řešení uprchlické krize, na kterém se Seehofer s Merkelovou neshodnou už od jejího vypuknutí v roce 2015. Z CSU se však ozývají mnohem radikálnější názory, než slýcháváme od tradičně ostrého Seehofera. Mezi nimi je bavorský premiér Markus Söder, který dokonce hovoří o konci multilateralismu.

„Takové vyjádření jsme před pár lety poprvé slyšeli od Viktora Orbána, dnes ho slýcháváme od Donalda Trumpa a multilaterální princip zpochybňuje i Rusko, ale od německého politika jsme to za celé poválečné období neslyšeli. To považuji za určité prolomení tabu,“ říká Handl, podle kterého si členové CSU, jako je právě Söder, hru, kterou rozjel Seehofer svým migračním plánem, přivlastnili. Jde jim totiž hlavně o jednu věc – uspět v říjnových volbách do Bavorského zemského sněmu.

„Pokud vláda skončí, Seehofer půjde na druhou kolej, což by Södera podle mě nebolelo, protože oni dva byli dlouhou dobu konkurenti. Myslím, že Seehofer takhle daleko jít nechtěl, ale otevřel hru, kterou převzali jiní aktéři s trochu jinou agendou – to je Markus Söder nebo Alexander Dobrindt, jejichž politika se nese v duchu ‚Bayern first‘ a kteří jsou ochotní vládu nechat padnout, protože pro ně je hlavní uspět ve volbách v Bavorsku. To Seehofer rozpoutat nechtěl, jeho hru ale v tuto chvíli už hrají jiní,“ popisuje vztahy uvnitř CSU odborník.

Seehofer se tak podle Handla dostal do pasti – chtěl sice posílit vlastní stranu před klíčovými volbami, ve kterých bude soutěžit o hlasy s krajně pravicovou Alternativou pro Německo, rozpad koalice ale není ani v jeho zájmu, protože pokud padne vláda, bude už „jen“ předsedou CSU a o křeslo ve vládě přijde. Takový scénář by navíc konstelaci CSU před bavorskými volbami zrovna nevylepšil.

Migrační plán, který nikdo neviděl

Seehoferův migrační plán se tak stal jablkem sváru, který může mít pro Německo dalekosáhlé následky. Paradoxem přitom je, že z klíčového dokumentu se na veřejnost zatím dostaly jen střípky. „Je docela absurdní, že tady probíhá hluboká politická krize kvůli plánu, který nikdo neviděl. Ani koaliční partner SPD nemá plán v ruce a kromě špiček CDU a CSU nikdo neví, co v něm je,“ tvrdí Handl.

Se Seehoferovými plány se dnes mohlo blíže seznámit alespoň předsednictvo CSU, které usnesení jednomyslně schválilo. Šéf CSU a ministr vnitra pak také oznámil, že policii nařídí, aby do země okamžitě přestala pouštět lidi, kteří mají do Německa zakázaný vstup nebo zde nemohou pobývat. S dalšími opatřeními včetně vracení migrantů registrovaných v jiné zemi Evropské unie ale prý vyčká do začátku července.

Seehofer tak dal Merkelové čas na to, aby se pokusila vyjednat evropské řešení. Za necelé dva týdny totiž evropské lídry čeká summit v Bruselu, kde bude migrace hlavním bodem programu. Kromě toho se chce Merkelová snažit o sjednání bilaterálních smluv se zeměmi, které by měly z německých hranic žadatele o azyl přebírat zpět.

„Merkelová to chce zabalit do evropského řešení a slibuje ještě malý neformální summit, který by se konal příští víkend před unijním summitem, a zúčastnily by se ho zainteresované strany jako Itálie, Řecko, Rakousko, možná balkánské země,“ říká Handl. Merkelovou tak čeká dvoutýdenní vyjednávací maraton, nad úspěchem rozhovorů s evropskými zeměmi ale visí otazníky. O reformě azylového systému se totiž v unii hovoří poslední dva roky, ale bez výsledku.

Podle Handla úspěch německé kancléřky při hledání evropského řešení závisí mimo jiné i na postoji Česka. „Problém je, že se Merkelová vydala na cestu evropského řešení, ale nikdo ji nenásledoval. Jen Rakušané a Švédi, ale ti už se taky vyčerpali, pak je tu pár drobných příspěvků, ale je to daleko od toho, co Merkelová očekávala, když v roce 2015 Německo přijalo milion lidí – to byl bianco šek s tím, že se to dál bude řešit evropsky, ale ono se to neřeší. Je to tedy i otázka pro českou politiku – jestli se budeme pořád tvářit, že je to na Němcích,“ tvrdí Handl.

Postoji Merkelové však nenahrává průzkum veřejného mínění, o kterém dnes informoval list Augsburger Allgemeine. Podle něj je 53 procent Němců pro to, aby skončila současná velká koalice, pokud se CSU neprosadí se svým požadavkem vracet část migrantů rovnou na německých hranicích. Za německou kancléřkou však naopak stojí koaliční sociální demokraté (SPD) a v Bundestagu má podporu také od strany Zelených.

Nord Stream 2Nord Stream 2autor: Info.cz

„Merkelová to vnímá jako zásadní téma své osobní i evropské politiky, že se mají hledat společná řešení nebo přinejmenším bilaterální. Prostě nedělat jednostranné kroky, které jsou konfliktní a budou Evropu jen dál rozkládat,“ vysvětluje odborník z Katedry německých a rakouských studií s tím, že pokud by se k CSU přiklonila, mohla by tak naopak ohrozit koalici s SPD.

Německá kancléřka však Seehoferovi nechce ustoupit, což dokázala i dnes. CSU totiž po dopoledním jednání oznámila, že pokud se Merkelové za 14 dní nepodaří najít evropské řešení, Seehoferova strana bude požadovat, aby se s vracením migrantů přímo z německých hranic začalo okamžitě. Kancléřka a šéfka CDU ale ultimátum odmítla a uvedla, že začátkem července situaci znovu posoudí.

Spor Seehoferovi ve volbách nepomůže

Jak krize v Německu dopadne, je tedy zatím otevřené. Handl však věří, že se oběma stranám nakonec podaří najít kompromis. Jakousi záchrannou sítí pro řešení sporu by se podle něj mohli ukázat členové CDU a CSU z nižších politických pater, kteří nepatří mezi stranické špičky a nejsou tak ani součástí vyhroceného konfliktu, na druhou stranu jsou ale zvyklí mezi sebou po generace spolupracovat. Druhou možností je pak případné zapojení šéfa parlamentu Wolfganga Schäubleho, kterého si váží obě strany.

„Jestli už tedy není pozdě, jeho zapojení by mohlo být skutečně zajímavé, protože má v CSU velkou autoritu. Je i hodně křesťansky orientovaný, což je pro CSU důležité. Schäuble by tomu tedy mohl pomoct,“ říká Handl s tím, že nakonec i CSU ví, že řešení migrační krize nemůže být jednostranné. Vyvolaný spor o vracení běženců na německé hranici navíc straně ani nijak zvlášť nepomůže. Ostrá kritika migrační politiky Merkelové totiž Seehoferově straně nepřinesla ovoce ani v minulosti.

„Seehofer šel ve vymezování se vůči Merkelové a jejímu řešení uprchlické krize v roce 2015 velice daleko a dopadlo to tak, že AfD měla ve spolkových volbách na území Bavorska 12,6 procent hlasů – to je pro CSU katastrofa. Mysleli si, že je touto politikou udrží pod hranicí deseti procent, ale to se nepodařilo. Takže nevím, kde berou tu důvěru, že když ještě přitvrdí, seberou AfD hlasy,“ říká Handl s tím, že to tak zatím vůbec nevypadá. Průzkumy ze začátku června totiž Alternativě pro Německo predikují zisk ve výši až 14 procent hlasů.

„AfD má podle posledních průzkumů kolem 12 až 14 procent, je tak na čtvrtém místě za CSU, SPD a Zelenými. Nejsem si tedy jistý, jestli tenhle tanec zajistí CSU absolutní většinu, tedy něco přes 45 procent. Na to CSU hraje v první řadě, protože nechce žádného koaličního partnera, a strana proto žije v téhle křeči. Ale nevím, jestli jim současný spor pomůže – mně to připadá spíš jako absolutní divadlo,“ dodává Handl.

Zatímco zajištění absolutní většiny ve volbách je pro CSU nejasné, jisté je, že v případě nedohody může CSU přijít o klíčového partnera, díky kterému má vliv i na spolkovou vládu. „Doufám, že si spočítají, že přínos potopení koalice je nejistý a že už teď vlastně udělali všechno, co mohli – jasně dali najevo, že chtějí zostření politiky, že jsou ochotní jít do konfliktu, ale teď už by mohli říct: ‚Budeme na tom dál trvat, ale teď uděláme kompromis a budeme tlačit na evropské řešení, a když to nepůjde, znovu se k něčemu podobnému vrátíme‘,“ uzavírá odborník.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Může vyklíčit nová totalita. Lidé milují Babiše, protože podvádějí stejně jako on, tvrdí Kroupa

Vyslechl už stovky příběhů politických vězňů, ale i donašečů StB. Většinu z nich si mohou zájemci prohlédnout v nejrozsáhlejší pamětnické databázi v Evropě – Paměti národa. Ředitel a zakladatel Post Bellum Mikuláš Kroupa už hleděl do očí lidem, kteří trpěli za nacismu i komunismu, ale i těm, kteří za jejich útrapy mohli. Je možné, že se podobní lidé brzy opět dostanou k moci. „Současná společenská atmosféra tvoří podhoubí, ze kterého nová totalita v nějaké nové podobě klidně vyklíčí. Tvoříme tu pekelný guláš ze strachu z uprchlíků, nenávisti k Evropské unii a NATO, přesně to zadělává na pěkný malér. Naštvaní, vystrašení lidé zmanipulovaní fake news, které se dnes šíří doslova virovou rychlostí, mají prostě sklon hledat jednoduchá řešení. Není divu, že lidé nacházejí útěchu u populistů,” vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ Mikuláš Kroupa.

Kolik příběhů Paměť národa zhruba uchovává?

V databázi jsme zpřístupnili příběhy kolem čtyř tisíc lidí. Ve skutečnosti jich máme ale kolem sedmi tisíc. Řadu z nich ještě zpracováváme a nechceme publikovat nedokončenou práci. Další část vzpomínek, které ještě nejsou veřejné, pořídili žáci a studenti v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Pak máme nahrávky, které nejsou přístupné veřejnosti, protože pamětník si to nepřál, těch je jen několik desítek. 28. října, přesně po deseti letech od vzniku webu Paměti národa, chceme spustit novou podobu této jedinečné databáze s novým designem a novým způsobem, jak příběhy zveřejňovat. Uvažujeme o tom, že zpřístupníme i ty nahrávky, které anonymizujeme. Hlavně Paměť národa proměníme v komfortní publicistický web pro širokou veřejnost, ale zároveň ji ponecháme jako rozsáhlý archiv zpřístupňující celé neupravované mnohahodinové nahrávky určené pro studenty, učitele, spisovatele, scénáristy, a pro ty, kteří ke své práci prostě potřebují celý záznam a písemnou a fotografickou dokumentaci.

Link

Proč se někteří pamětníci rozhodli své vzpomínky poskytnout, ale zakázali je publikovat?

Pro nás je velice důležité, aby každá vzpomínka měla svého jmenného vypravěče, ale jsou lidé, kteří se bojí k vlastnímu příběhu přihlásit. Tak například: když jsme natáčeli lidi, kteří prošli sovětskými gulagy, někteří se nám svěřili, že i dnes mají strach z tajných služeb Ruské federace. Pak jsou tady i pamětníci, kteří se za svůj příběh prachobyčejně stydí. Vypráví s velkými detaily, ale s podmínkou, že neprozradíme jejich jméno. Mají obavy, jak by veřejnost jejich vysvětlení přijala, někteří souhlasili, že je můžeme jmenovitě publikovat až po jejich smrti. Jsou to ale jen výjimečné případy a velmi to zvažujeme. Jde například o některé udavače Státní bezpečnosti.

Jaké to je mluvit s člověkem, který Vám líčí, jak ubližoval jiným lidem? Je těžké v té chvíli zachovat novinářský odstup?

Paměť národa dává prostor lidem, aby vyprávěli svůj příběh tak, jak uznají za vhodné. Nechodíme lynčovat. Jsem vděčný, že tito lidé vypráví. Je výjimečné rozpovídat člověka, který se dopouštěl zločinů třeba v 50. letech. Někteří současnou dobu berou jako dočasnou a mají pocit, že se režim brzo překlopí a oni se opět chopí kormidla. Chápou to tak, že byli dočasně poraženi, ale blíží se doba, kdy nám to natřou. S tím jsem se taky už několikrát setkal. Svůj příběh nám ale svěřují i lidé, které jen trápí svědomí. Krátce před svojí smrtí mi popisovali, za jakých okolností se k udávání dostali, že vnímali svojí situaci bezvýchodně a chtěli využít nabízené cesty, jak si zařídit pohodlnější život. Nejeden z nich mi řekl, že je mu to líto a že si tím zkazil život. Bohužel ale převažuje u bývalých fízlů a donašečů názor, že taková holt byla doba. Osobní charakterové selhání vylučují.

A dostanou se podle Vás komunisté opět k moci? Platí výrok, že historie se opakuje?

Komunisté či jiní darebáci. Dříve nebo později ano. A ten výrok platí i neplatí. To, co se děje, je vždycky jiné, ale přitom můžeme vidět historické paralely. Přítomnost neexistuje bez minulosti a bez znalosti minulosti nemůžeme předvídat. Tvrdím, že ten okřídlený výrok „kdo nezná svou minulost, je nucen ji opakovat“ dává smysl jakožto morální apel. Takže by měl podle mě znít „chovejme se tak, jako kdyby se historie mohla opakovat“. Určité tendence a podobnosti s dobou před rokem 1989 nelze nevidět. Přehnaná loajalita k těm, kdo jsou zrovna u moci, nedostatek odvahy ve veřejném životě, bezzásadovost, nenávist k náboženským či etnickým menšinám stejně jako rozšířená česká xenofobie mají určitě kořeny i v době komunistického experimentu.

3677646:article:true:true:true

Dnešní politická atmosféra těmto odpudivým vlastnostem spíš nahrává. Někteří podnikatelé nám třeba řeknou, že by Paměť národa rádi podpořili. Jenže mají obavu, když rýpeme do Babiše, že by mohli mít problémy. Ale také jich naštěstí moc není. V lidech také přetrvává shovívavost k totalitnímu komunistickému režimu, zvlášť k době normalizace. Jezdili do Jugošky, měli zajištěnou rekreaci, na Vánoce kolekci, na ulicích nebyli bezdomovci a nebyl problém s uprchlíky. Děsivý omyl. Lidé zapomínají nesvobodu té doby a na zločiny, které komunisté páchali.

Ale o KSČM teď nejde. U ní aspoň víme, s kým máme tu čest. Horší jsou údery z jiných a nečekaných stran. Třeba mě mrzí, jak se zachovala ČSSD. Současná společenská atmosféra tvoří podhoubí, ze kterého nová totalita v nějaké nové podobě klidně vyklíčí. Tvoříme tu pekelný guláš ze strachu z uprchlíků, nenávisti k Evropské unii a NATO, přesně to zadělává na pěkný malér. Naštvaní, vystrašení lidé zmanipulovaní fake news, které se dnes šíří doslova virovou rychlostí, mají prostě sklon hledat jednoduchá řešení. Není divu, že lidé nacházejí útěchu u populistů. Stačí jim říci, že tohle všechno vyřeším, když mi do toho ostatní nebudou kecat, Parlament je žvanírna a zdržuje mě od makání. Omezíte veřejnoprávní média, ty nejčtenější si koupíte, šlápnete na krk občanskému sektoru – neziskovkám, zkomplikujete spolkaření, podnikání začnete masivně kontrolovat a zčásti i ovládat. Přesně tak se rodí diktátoři a totalitní režim.

Když se zeptáte lidí, co pro ně znamená svoboda, tak většina řekne, že „dělat si co chce“, a k tomu potřebujete peníze. Pro diktátora je tak nejsnazší lidem naslibovat bohatství a bezpečnost, ve skutečnosti pak všechny ožebračí a ohrozí. Podívejte se třeba na Venezuelu. Jedna z nejbohatších zemí na ropu a jak tam vypadá onen slibovaný ráj na zemi – socialismus? To bohatství pro každého? Lidé tam umírají hlady. Milion lidí ze země prchnul jen za posledních pár let, denně se snaží utéct pět tisíc zoufalých lidí. Jak tento diktátorský režim reaguje? Uzavírá hranice a pronásleduje oponenty.

Link

I když se Vám už podařilo nasbírat tisíce vzpomínek, je přesto osobnost, kterou jste zaznamenat nestihli, a mrzí Vás to?

Těch je obrovské množství. A mrzí mě to moc. Škoda, že jsme s Pamětí národa začali tak pozdě, až v roce 2001. Jeden z úplně prvních pamětníků, za kterým jsem se vydal, byl nesmírně zajímavý válečný veterán z východní fronty druhé světové války, vězeň gulagů a politický vězeň. Žil v Karlových Varech a já jsem se na ten rozhovor hrozně těšil. Když jsem za ním přijel, tam řekl mi, že si to rozmyslel, že nechce, ať se obrátím na tiskového mluvčí obce legionářské. Dodnes mě mrzí, že jsem mu nedokázal vysvětlit, o co nám jde. Nestihli jsme například Rudolfa Pernického, legendárního parašutistu z války a bývalého politického vězně, nebo osudy třeba pátera Josefa Zvěřiny nebo Jiřího Dienstbiera staršího. S Václavem Havlem jsme natočili jen asi hodinu, ale pak už mu nebylo dobře a k dalším setkáním nedošlo. Máme tak zdokumentované jen jeho vzpomínky na dětství a mládí. Ale i dnes takřka denně někdo vzácný a důležitý pro Paměť národa zemře a my ho třeba sice máme mezi těmi, které chceme oslovit, ale už je pozdě, nestihli jsme ho. Je nás málo a nemáme dost peněz, abychom se rozšířili. Skládáme rozpočet na Paměť národa především ze soukromých darů.

Zaznamenáváte pouze vzpomínky přímých účastníků událostí, nebo třeba v případě jejich úmrtí zpovídáte i potomky a příbuzné?

Řada příběhů na Paměti národa přináší svědectví o někom jiném, se kterým vypravěč trávil část života a vzpomínky na něj může předat. Třeba s generálem Heliodorem Píkou jsme mluvit pochopitelně nemohli, ale s jeho synem Milanem ano. Dáváme prostor i příbuzným, ale vždy pečlivě zvažujeme, protože zaznamenat a zpracovat něčí paměti stojí několik tisíc korun. Je důležité si ale uvědomit, že i děti politických vězňů nesou samy velice silné svědectví o životě, který byl tím utrpením maminky nebo tatínka zásadně poznamenaný.

V poslední době se často mluví o tom, že společnost je rozdělená. Co nebo kdo ji rozděluje?

Žijeme v době, kdy dostávájí opět nemalý prostor různé ideologie založené na násilí. Na jedné straně v globálním měřítku to je jistě islamismus, politický islám. Na druhé straně hlásají násilí ti, kteří volají po boji proti islámu a uprchlíkům. A ještě navíc se zaštitují křesťanstvím. Právě ti stejně jako islamisté ničí demokracii nebo ji chtějí takzvaně „řídit“. Někteří politici promyšleně šíří nenávist a manipulují, ti ostatní často přizvukují. Dost to připomíná dobu, kdy se rodila masová podpora komunismu. Co jiného než násilí proti nějaké menšině hlásá marxistická nebo nacistická ideologie. Principy jsou podobné. Vždy jsou založené na nenávisti k nějaké skupině třeba majetných lidí, sudeťáků, židů, cikánů, věřících, homosexuálů… Politici si vědomě a účelově s nenávistí zahrávají, přiživují je – nenávist vůči uprchlíkům, náboženským menšinám, takzvaným. „pravdoláskařům“, „pražské kavárně“. To vytváří strašně nebezpečné klima nenávisti. Stačí dost málo, abyste paušálními polopravdami skupinu pomluvili a už máte své voliče, kteří vás v boji proti nim následují.

Diktátor si v tu chvíli obléká uniformu, opentlí se krvavými symboly. Ano, symboly je dost prozrazují. Všimněte si třeba, jaké klikyháky, odkapávající písmo používají třeba neonacisté, kapely jako Ortel, šibenice na náměstích, placky s přeškrtnutou mešitou... A také jak mluví. Používají arogantní útočné fráze nadřazenosti a pohrdlivost, odmítají chodit do diskuzí. To přeci známe z minulosti. Třeba: „Nevyšším přáním je vůle lidu!“, „Kolik ti je, aby ses do toho pletl?“ a „Politické neziskovky rozkrádají stát.“ Jen mimochodem, jedinými politickými neziskovkami jsou samy politické strany. To, že někdo z neziskových organizací kritizuje vládnoucí garnituru, je přece zcela v pořádku, je to přirozený demokratický a sebevědomý občanský postoj, který ovšem strašně vadí arogantním politikům opilým mocí.

Link

Myslíte, že Češi se nedokázali vyrovnat s minulostí?

Důležité je osobní vyrovnání. V rodinách se minulost mnohdy raději ani neotvírá, zůstává tabu. Pokud se člověk s tím, co se dělo, nevyrovná, nesrovná se a nevyjasní si, co bylo špatně, může i příště zaváhat. Jiný druh vyrovnávání se s minulostí, která s tím osobním a společenským souvisí, je soudní vyrovnání, spravedlnost. To se nepodařilo a napravit se to už nedá. Generace bývalých politických vězňů odchází a spravedlnosti se dočkali jen ve výjimečných případech. Je to hrozná tragédie. Bohužel je to i tím, že se tady režim držel tak dlouho, takže zajistit důkazy po několika desítkách let je prostě těžké nebo takřka nemožné. Problém je také v tom, že soudci často měli v rodině nějakého komunistu, byli vychovávaní v komunismu, nebo sami měli stranickou knížku. Jak mohou nezaujatě soudit? Dneska platí, že kde není žalobce a obžalovaný, není ani soudce. A tak o zločinech a bolesti, kterou nacisté a komunisté způsobili, lze už jen vyprávět. A to je taky hodně důležité, abychom nezapomněli.

Je tedy podle Vás český národ národem bez paměti?

Zdá se mi, že český národ je spíše hlavně národem pragmatiků, kteří se snadno vzdávají principů, protože nám to přinese určité výhody, komfort a klid. Podle mého i to je důvod, proč vítězí ANO, dřív klausovská ODS. A také tím pádem není problém vládnout s komunisty, i když voličům slibovali, že to nikdy neudělají. Voliči jsou holt také pragmatici. Pod heslem „stabilní vláda“ nebo „lepší komouši než okamurovci“, se ovšem skrývá touha po moci doprovozená působivým politickým marketingem. Lidé se rádi nechávají nakrmit heslem „bude líp“, a bodrým vystupováním. Tisíce lidí pana Babiše nekriticky miluje. Zeptejte se jich proč? Odpovědi vás dost překvapí. Třeba: „Je už dost bohatý, takže nemusí krást.“ nebo „Myslí to s námi dobře. Rozumí nám.“ „Zatočí s politickými zločinci, co nás tu osmadvacet let okrádají.“ Jsou jim jedno jeho podvody třeba s Čapím hnízdem, koncentrace moci, estébácká minulost. Proč to tolerují? Proč ho volí? Protože to dělají taky. Přemýšlí, jak obejít finanční úřad, získat peníze na úkor někoho jiného a ještě mít škodolibou radost, že se to tak povedlo. Čtyřicet let se tady kradlo. Říkalo se, že kdo nekrade, okrádá rodinu. Lidem to poničilo charakter. Demokracie je slabá, když nemá dost politiků a dost voličů charakterních, chytrých a vzdělaných, kterým jde o princip.

Link

Nedávno jste publikovali výzkum, podle kterého polovina mladých lidí netuší, co se stalo v roce 1938. Máte nápad, jak by se ta situace dala zlepšit?

Máme třeba projekt Příběhy našich sousedů. Ten spočívá v tom, že žáky a studenty učíme, jak hledat a zpracovávat zajímavé osudy. Ukazujeme jim, jaké dobrodružství mohou při hledání příběhů zažít a jak úžasné je mluvit se starými lidmi a objevovat jejich životy. Na závěr půlročního projektu pak studenti vystoupí před publikem, kterému převypráví pamětníkův příběh a řeknou, co při tom objevili zajímavého. Zjistí tak nejen něco o historii. Projekt Příběhy našich sousedů sbližuje generace – tu mladší a nejstarší. Dědečkové a babičky se setkávají s mladými lidmi a obě dvě generace si na sebe udělají čas. Starý člověk vypráví svůj příběh a i děti – tedy žáci a studenti – jim říkají o svém pohledu na svět. Nejednou jsme se setkali s tím, že vznikla velká přátelství, děti chodí k pamětníkům pravidelně, pomáhají jim, a třeba je učí jak zacházet s mobilem nebo počítačem. Pamětníci mají radost, když vidí, že jejich příběh nebude zapomenutý a posloužil něčemu dobrému. A studenti zase vidí, že staří lidé jsou úžasní, a mají životní zkušenosti. Nevím přesně, jak změnit výuku systémově, ale tvrdím, že do výuky patří příběhy. Byli jsme přizvaní, abychom diskutovali nad takzvaným Rámcovým vzdělávacím programem, ale myslím, že to je jen základ, doporučení ministerstva. Zásadně záleží na učitelích a jejich snaze a ta, jak se zdá, roste.

Nyní chystáte velkou výstavu ke stému výročí založení republiky. Umístit ji chcete na Letnou do podzemních prostor pod bývalým Stalinovým pomníkem. Proč zrovna tam?

Stalin je úžasné místo. Je tam podzemní sloupová síň s neuvěřitelnými možnostmi vystavování. Něco podobného v Praze nenajdete. V podzemí budeme vyprávět příběhy z války a komunismu a v další části se návštěvník stane dokonce svědkem bitvy o Anglii z kokpitu pilota RAF, přenesme ho prostřednictvím animovaných triků do dobytčího vagonu, na samotku 50. let, do ulic 21. srpna 1968 a na Národní třídu 17. listopadu 1989. Stalin je místo úžasné i svým horizontem nad Prahou. Postavíme na něm padesát metrů dlouhou a pět metrů vysokou zeď symbolizující rozdělenou společnost, jakoby berlínskou zeď, symbol totalitních režimů.

3744652:article:true:true:true

Stalin je uprostřed krásného parku. Když se zajedete podívat do zahraničních muzeí o totalitních režimech, bývají obklopeny zelení. Člověk se ztiší a je připravenější nechat se vést příběhy do minulosti. Mimochodem v Polsku za posledních tuším pět let vznikly nejméně čtyři muzea reflektující totalitní režimy, jedno se zabývá Solidaritou, druhé druhou světovou válkou, třetí historií polských židů a tak dále. Každé z nich je v obrovských a nesmírně architektonicky zajímavých a oceňovaných stavbách, hlavní moderní expozice jsou v podzemí. A každé stálo přes miliardu. U nás takové muzeum chybí, vynechám-li památník Vítkov s výstavou plnou vitrín. Chtěli bychom zde vytvořit Institut Paměti národa. Nyní ale chystáme na onom místě, kde by podle mě mohlo takové expoziční místo a zdaleka ne tak drahé vzniknout, velkou výstavu ke stému výročí republiky. Chceme používat nové technologie, videomapping, působivé instalace vyprávějící příběhy a přinášející svědectví o 20. století. Chceme ukázat, že to umíme a že by to stálo za dlouhodobou expozici.

Link

Jak dlouho výstava na místě bude?

Výstava potrvá do té doby, dokud nám to úřady povolí. Zatím máme svolení od 1. října do poloviny prosince. Co bude dál, o tom rozhodne nová politická reprezentace Prahy.

Jak se vám daří výstavu financovat?

Skučíme. A všechno se snažíme umenšit, zlevnit. Máme spoustu nápadů, ale nemáme dost peněz. Například je potřeba desítky velmi výkonných projektorů, abychom mohli pracovat s celým prostorem. Musíme vestavět do podzemí tunely. Na realizaci projektu sbíráme peníze na našich webových stránkách www.nastalina.cz. Zájem přispěvatelů je zatím největší od vzniku Post Bellum a Paměti národa. Lidé už nám poslali více než tři miliony korun. Přispěli i větší donátoři. Další tři miliony nám poskytl magistrát a v tuto chvíli nám chybí asi dva miliony do ideálního stavu. Každá koruna je pro nás teď vzácná. Dary nejsou jen úžasnou pomocí, ale obrovskou vzpruhou, že o co se snažíme, má smysl a veřejnost o to stojí. Za to moc děkuji.

 35718