Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krize zažehnána. Merkelová a Seehofer našli kompromis ohledně migrace, koalice asi přežije

Krize zažehnána. Merkelová a Seehofer našli kompromis ohledně migrace, koalice asi přežije

Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Horst Seehofer našli kompromis ve sporu o řešení migrace. Hrozilo, že ministr, který je setrvalým kritikem kancléřky, odejde z kabinetu a koalice nakročí k rozpadu. Seehofer ale později potvrdil, že je dohoda na udržitelném řešení migrace. V jejím rámci mají vzniknout tranzitní centra pro migranty v Bavorsku na hranicích s Rakouskem.

Německá média v průběhu večera informovala o překvapivě dosažitelném kompromisu. Jedná se o shodu na pohraničních zónách či centrech v Bavorsku, kde by nelegální migranti byli zadrženi, zatímco by se ve zrychlené proceduře rozhodovalo o jejich dalším osudu.

Merkelová s tímto plánem souhlasila a později na tiskové konferenci řekla, že kompromis počítá s tím, že migranti umístění v tranzitních střediscích budou vraceni do země první registrace až po dohodě s dotčenými státy. Pokud taková úmluva existovat s danou zemí nebude, chce Německo další postup s vracením migrantů řešit v rámci dohody s Rakouskem.

Spolu s tím má být zřízen zvláštní režim na německo-rakouské hranici, který by zamezil vstupu migrantů, kteří již byli registrováni v jiné unijní zemi.

Seehofer po více než čtyřhodinovém jednání s kancléřkou prohlásil, že ve funkci ministra vnitra zůstává. V neděli přitom jako jedno z řešení navrhl svou rezignaci. "Dohodli jsme se," prohlásil. Kompromis je podle něj udržitelným řešením migrační otázky. Ačkoli neznamená automaticky záchranu celé koalice ani to, že by mezi politiky odteď vládla jen naprostá shoda a harmonie.

Dohoda místo vyhrocení sporů

Bavorský premiér Markus Söder v průběhu dne prohlásil, že CSU nechce ohrozit stabilitu německé vlády a ani unii s CDU. Uchování sesterského vztahu mezi CDU a CSU si přeje i Merkelová, která partnerství obou stran označila podle DPA za osudové a za natolik cenné, že se při hledání shody vyplatí jakékoli úsilí.

K rychlému vyřešení sporu, který má negativní dopad na německé akcie i na kurz eura, vyzvala také šéfka koaličních sociálních demokratů SPD Andrea Nahlesová, se kterou se Merkelová se Seehoferem chtějí po jednání stran unie sejít. Postoj sociálních demokratů, se kterými unie CDU/CSU tvoří vládní koalici, ale zatím znám není. Nahlesová navíc během dne upozornila na to, že není možné automaticky počítat s tím, že sociální demokraté kompromis mezi CDU a CSU v azylovém sporu podpoří. Zdůraznila, že SPD trvá na dodržení koaliční smlouvy.

Seehofer situaci zdramatizoval, když těsně před dnešní vrcholnou schůzkou listu Süddeutsche Zeitung řekl, že se nachází v situaci, která je pro něj nepředstavitelná. Prohlásil, že se nenechá propustit kancléřkou, které pomohl do sedla.

Při stranické poradě CSU Seehofer v neděli podle zdrojů z jednání nastínil tři možné scénáře řešení krize. Buď ustoupí v otázce migrační politiky kancléřce Merkelové, nebo se jí postaví. To by vedlo k tomu, že by ho kancléřka zbavila funkce a vládní koalice by se mohla rozpadnout. Třetí možností je jeho demise, které prý dává přednost.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744