Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krize zažehnána. Merkelová a Seehofer našli kompromis ohledně migrace, koalice asi přežije

Krize zažehnána. Merkelová a Seehofer našli kompromis ohledně migrace, koalice asi přežije

Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Horst Seehofer našli kompromis ve sporu o řešení migrace. Hrozilo, že ministr, který je setrvalým kritikem kancléřky, odejde z kabinetu a koalice nakročí k rozpadu. Seehofer ale později potvrdil, že je dohoda na udržitelném řešení migrace. V jejím rámci mají vzniknout tranzitní centra pro migranty v Bavorsku na hranicích s Rakouskem.

Německá média v průběhu večera informovala o překvapivě dosažitelném kompromisu. Jedná se o shodu na pohraničních zónách či centrech v Bavorsku, kde by nelegální migranti byli zadrženi, zatímco by se ve zrychlené proceduře rozhodovalo o jejich dalším osudu.

Merkelová s tímto plánem souhlasila a později na tiskové konferenci řekla, že kompromis počítá s tím, že migranti umístění v tranzitních střediscích budou vraceni do země první registrace až po dohodě s dotčenými státy. Pokud taková úmluva existovat s danou zemí nebude, chce Německo další postup s vracením migrantů řešit v rámci dohody s Rakouskem.

Spolu s tím má být zřízen zvláštní režim na německo-rakouské hranici, který by zamezil vstupu migrantů, kteří již byli registrováni v jiné unijní zemi.

Seehofer po více než čtyřhodinovém jednání s kancléřkou prohlásil, že ve funkci ministra vnitra zůstává. V neděli přitom jako jedno z řešení navrhl svou rezignaci. "Dohodli jsme se," prohlásil. Kompromis je podle něj udržitelným řešením migrační otázky. Ačkoli neznamená automaticky záchranu celé koalice ani to, že by mezi politiky odteď vládla jen naprostá shoda a harmonie.

Dohoda místo vyhrocení sporů

Bavorský premiér Markus Söder v průběhu dne prohlásil, že CSU nechce ohrozit stabilitu německé vlády a ani unii s CDU. Uchování sesterského vztahu mezi CDU a CSU si přeje i Merkelová, která partnerství obou stran označila podle DPA za osudové a za natolik cenné, že se při hledání shody vyplatí jakékoli úsilí.

K rychlému vyřešení sporu, který má negativní dopad na německé akcie i na kurz eura, vyzvala také šéfka koaličních sociálních demokratů SPD Andrea Nahlesová, se kterou se Merkelová se Seehoferem chtějí po jednání stran unie sejít. Postoj sociálních demokratů, se kterými unie CDU/CSU tvoří vládní koalici, ale zatím znám není. Nahlesová navíc během dne upozornila na to, že není možné automaticky počítat s tím, že sociální demokraté kompromis mezi CDU a CSU v azylovém sporu podpoří. Zdůraznila, že SPD trvá na dodržení koaliční smlouvy.

Seehofer situaci zdramatizoval, když těsně před dnešní vrcholnou schůzkou listu Süddeutsche Zeitung řekl, že se nachází v situaci, která je pro něj nepředstavitelná. Prohlásil, že se nenechá propustit kancléřkou, které pomohl do sedla.

Při stranické poradě CSU Seehofer v neděli podle zdrojů z jednání nastínil tři možné scénáře řešení krize. Buď ustoupí v otázce migrační politiky kancléřce Merkelové, nebo se jí postaví. To by vedlo k tomu, že by ho kancléřka zbavila funkce a vládní koalice by se mohla rozpadnout. Třetí možností je jeho demise, které prý dává přednost.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1