Maďarská opozice křesá naději na porážku Orbána. Volební účast je zatím nejvyšší od roku 2002

ČTK

luš

Účast v dnešních parlamentních volbách v Maďarsku ve 13:00 SELČ, tedy po více než polovině doby stanovené pro hlasování, dosáhla 42,3 procenta, což je nejvíce od roku 2002. Vyplývá to z údajů ústřední volební komise. Po prvních třech hodinách přitom komise hlásila, že k 09:00 Maďaři projevují největší zájem o parlamentní volby od roku 1998. Největší šance na vítězství má strana Fidesz současného premiéra Viktora Orbána, která vyhrála i volby v roce 2010 a 2014.

Při volbách před čtyřmi lety v brzkém odpoledni odvolilo 34,4 procenta lidí. Někteří analytici tvrdí, že pokud by dnešní účast přesáhla 70 procent, znamenalo by to, že se opozici podařilo zmobilizovat voliče, a Fidesz by tak mohl přijít o parlamentní většinu, napsala agentura Reuters.

„Oslavujeme demokracii a vypadá to že půjde o krásnou oslavu, protože se jí účastní mnoho z nás,“ citovala agentura AP kandidáta na premiéra maďarských socialistů Gergelyho Karácsonyiho. Karácsony také řekl, že prezident János Áder „opomněl velmi důležitý úkol“, když před volbami nevyzval Maďary, aby šli hlasovat.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital