Matky na útěku. Domácí násilí zažívá v EU každá třetí žena

Lucie Bednárová

Společné bydlení, děti, alkohol, dluhy, násilí a jako jediné východisko útěk. Příběhy žen-matek a jejich narychlo sbalené věci, se kterými se spolu se svými dětmi vydaly hledat azyl, zachytil svým fotoaparátem český fotograf Tomáš Třeštík. Podobnou situaci nezažívají ženy pouze v Česku, ale také po celé Evropě. Jak tomu předcházet a jak nejlépe pomáhat těm, co to potřebují, řešil nedávný kulatý stůl v Evropském parlamentu v Bruselu.

„Každá třetí žena v Evropě je obětí domácího násilí. Tato čísla mluví sama za sebe,“ uvedla na kulatém stole, který proběhl v Bruselu u příležitosti mezinárodního dne proti násilí na ženách, česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO). Akce byla spojená s výstavou Tomáše Třeštíka, jehož fotografie byly k vidění v sídle Evropského parlamentu.

Násilí na ženách zahrnuje trestné činy, jako je sexuální napadení, znásilnění a „domácí násilí“, kterým se myslí dlouhodobé, opakované a stupňující se útoky jednoho člena domácnosti vůči druhému. Násilí nemusí být pouze fyzické nebo sexuální, ale může se jednat i o útoky psychické. „Ve světě kvůli domácímu násilí zemře každý den 137 žen. Bolest a utrpení nekončí jen u těchto žen, ale jde mnohem dál, protože se dotýká i jejich dětí a ovlivňuje to naši společnost,“ uvedla patronka Nadace Terezy Maxové dětem Tereza Maxová.

Macron nikdy nepracoval. Netuší, co to práce je, říká pro INFO.CZ organizátor pochodu žlutých vest

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital