Mayová mohla odejít se vztyčenou hlavou. Dnes ví, že nemá podporu ani záruky od EU, míní expert

HalfPageAd-1

Eliška Kubátová

13. 12. 2018 • 16:23

Britská premiérka sice přežila hlasování o nedůvěře, vítězem ale není. Hlasování jen ukázalo, jak je její strana rozdělená a že podporu pro schválení brexitové dohody vyjednané s Evropskou unií s největší pravděpodobností nesežene. V cestě za prosazení smlouvy jí přitom nepomůžou ani další „ujištění“ ze strany Evropské unie, o kterých se má dnes večer bavit s unijními lídry na summitu v Bruselu.

Mobile-rectangle-3

Výsledek hlasování o nedůvěře vládě je pro Theresu Mayovou Pyrrhovým vítězstvím. Nevůli rebelů ve vlastní straně sice ustála, avšak poměrem, který ukazuje hluboké rozdělení konzervativců. Z celkových 317 zákonodárců Konzervativní strany jí podpořilo jen 200. U 117 poslanců tedy ona ani její brexitová dohoda podporu nemá a právě tyto hlasy budou pro hlasování o brexitové dohodě v britském parlamentu zřejmě rozhodující.

„Těchto 117 poslanců zřejmě bude hlasovat proti brexitové smlouvě, což znamená, že jí tyto hlasy budou chybět, protože víc než 100 zástupců jiných stran v britském parlamentu určitě nesežene,“ říká pro INFO.CZ odborník na Evropskou unii z Mendelovy univerzity v Brně Ondřej Mocek.

„Myslím, že v parlamentu štěpící linie zůstane i nadále a dokonce si dokážu si představit, že spousta britských poslanců teď sice podpořila vládu, ale ve finále nebude souhlasit s brexitovou dohodou,“ dodává odborník. Že dohoda o brexitu v britském parlamentu neprojde, je tak zase o něco pravděpodobnější.

O smlouvě, kterou Mayová s Evropskou unií vyjednala, přitom měla Dolní sněmovna hlasovat už v úterý. Premiérka však hlasování kvůli jistému neúspěchu nakonec odložila, za což si vysloužila u britských politiků i médií tvrdou kritiku. Mayová rozhodnutí zdůvodnila tím, že chce o dohodě a především o sporné pojistce pro zabránění vzniku pevné hranice mezi Irskem a Severním Irskem ještě jednat s unijními lídry.

Brexit - firmy, infografika

Ti ale text smlouvy považují za hotovou věc. „Nemáme v úmyslu dohodu o vystoupení teď měnit, to je všeobecná pozice 27 členských zemí,“ prohlásila včera německá kancléřka Angela Merkelová, která o vývoji kolem brexitu v úterý hovořila s Mayovou – té se ale šéfku německé vlády obměkčit nepodařilo.

Brexit tak bude dominovat i dnes začínajícímu summitu unijních lídrů. Jednání v Bruselu se bude účastnit i Theresa Mayová, která se bude snažit přesvědčit lídry sedmadvacítky, aby jí dali dodatečné „právní a politické záruky“ a pomohli jí tak dohodu v britském parlamentu prosadit. Podle předběžných informací jsou země EU připravené Británii poskytnout další ujištění ohledně irské pojistky, nesmějí však odporovat již dohodnuté smlouvě. Evropští lídři tak Mayové v boji za prosazení dohody zřejmě nepomůžou.

„Ujištění ze strany Evropské unie bude v rovině politických deklarací, se smlouvou se ale hýbat nebude. Opakují to všichni – jak představitelé jednotlivých členských států, tak evropských institucí. Tam tedy šance nevidím. Mayová tak na dnešním summitu určitě dostane nějaké ujištění, nicméně to podle mě nemá šanci nikoho v britském parlamentu přesvědčit, protože všichni vědí, že politické deklarace nejsou vymahatelné – podstatná bude smlouva, která je právně přezkoumatelná u Soudního dvora EU,“ míní Mocek.

Jediného, čeho se tak Mayová od zbytku Evropské unie dočká, je ujištění, že irská pojistka je míněna jen jako dočasné řešení. Značná část britských poslanců totiž dohodu odmítá právě kvůli obavám, že Británie zůstane v takzvaném záložním plánu svazující zemi v celní unii EU uvízlá a nebude se z něj moct vyvázat. Pouhá politická deklarace EU však britské poslance neuklidní. Hlasování v parlamentu, které zřejmě proběhne v lednu, tak pravděpodobně nedopadne ve prospěch Mayové a její brexitové dohody ani za měsíc.

„Mayová si podle mě ničím nepomohla. Kdyby o tom nechala v úterý hlasovat, byl by to hop nebo trop – byl by to risk, Mayová by nicméně mohla alespoň odejít se vztyčenou hlavou. Dnes ale všichni vědí, že jí třetina vlastních poslanců nepodporuje a ještě k tomu je téměř jasné, že nedostane žádné záruky od EU, které slíbila a kvůli kterým vlastně hlasování odložila,“ říká Mocek.

Pokud britský parlament dohodu sejme, bude Británie a Evropa zase o krok blíž tvrdému brexitu – tedy scénáři, kdy by Británie 29. března opustila unii bez dohody. „Druhá možnost je, že Británie požádá o prodloužení doby pro odchod – pokud to ostatní členské státy jednohlasně odsouhlasí, mohou posunout termín 29. března o měsíce i roky. A třetí možnost je, že Británie stáhne žádost o vystoupení zpátky. Ač si nemyslím, že je to momentálně pravděpodobné, je to také varianta,“ míní Mocek.

Prodloužit jednání o brexitu se jeví jako nejschůdnější varianta, podle odborníka Asociace pro mezinárodní otázky Kryštofa Kruliše však takovému scénáři Evropa zatím nakloněná není. „Všichni sice říkají, že jednání prodlužovat nechtějí, ale z právního hlediska to je možné a racionalita oběma stranám velí, že pokud by byla šance získat podmínky konsenzuálního vystoupení, měla by se využít,“ řekl začátkem týdne pro INFO.CZ.

V opačném případě totiž hrozí právě tvrdý brexit – na ten se sice obě strany od léta zodpovědně připravují, přesto si takovou variantu odchodu Británie z EU nikdo nepřeje. Británie, ale i Evropa včetně Česka by neřízeným brexitem utrpěla vážné ekonomické ztráty. Podle Mocka je proto možné, že unijní země na prodloužení nakonec kývnou. „Dokážu si představit, že to jednotlivé členské státy ve finále podpoří, protože tvrdý brexit je něco, co nikdo nechce. Není to tedy jisté, ale tipoval bych, že jí to projít může,“ říká na závěr.

 

SDÍLET

Billboard-bottom-1