Mayová zařadila zpátečku a odložila hlasování o brexitové dohodě. Debakl byl nevyhnutelný | info.cz

Články odjinud

Mayová zařadila zpátečku a odložila hlasování o brexitové dohodě. Debakl byl nevyhnutelný

Britská Dolní sněmovna nebude zítra hlasovat o brexitové dohodě. Britská premiérka Theresa Mayová odůvodnila své rozhodnutí o odložení hlasování přetrvávajícími rozpory mezi poslanci, které by vedly k odmítnutí dohody. Mayová zmínila pojistku, co se týče Severního Irska, která zaručí, že po odchodu Británie z EU nevznikne mezi Irsky pevná hranice. Nový termín hlasování premiérka zatím neoznámila. 

Podle britských médií je pravděpodobné, že poslanci dostanou možnost se k dohodě vyslovit až v lednu. Poslední možný termín hlasování je 21. ledna.

Britská premiérka v Dolní sněmovně řekla, že bude o brexitové dohodě znovu jednat se svými protejšky v EU. Zároveň zdůraznila, že vláda ctí výsledek referenda a brexit se uskuteční. To ale nemůže nastat bez kompromisů, zdůraznila. „Pokud chceme dosáhnout svého cíle, musíme k tomu mít prostředky,“ uvedla. Evropská komise ale ještě před oficiálním prohlášením Mayové o odkladu hlasování uvedla, že jednání znovu otvírat nebude.

Další rozhovory s Bruselem odmítl rovněž irský premiér Leo Varadkar. „Dohoda o vystoupení včetně irské pojistky je jediná, která je na stole,“ řekl. Nizozemský ministr zahraničí Stef Blok nicméně prohlásil, že unie je ochotna nové návrhy Mayové „pečlivě prostudovat“.

Mayová dodala, že stále věří, že její dohoda dojednaná s Bruselem je ta správná, a vyzvala ke kompromisům. S dohodou nesouhlasí jak zastánci takzvaného tvrdého brexitu, tedy naprosté odluky od unijních struktur, tak příznivci setrvání Británie v EU.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

Mayová také uvedla, že kabinet zintenzivní přípravy na takzvaný neřízený brexit pro případ, že by poslanci nakonec dohodu neschválili. Touto možností se kabinet bude zabývat v úterý, sdělil Reuters vysoce postavený činitel britské vlády.

Konzervativní předsedkyně vlády připustila, že takzvaná irská pojistka, která je součástí dohody, politiky rozděluje a panují kvůli ní obavy. Záložní řešení režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem je ovšem podle Mayové pro brexitovou dohodu nezbytné.

Pojistka by platila v případě, že se Londýn s Bruselem nedohodnou na podrobných podmínkách budoucích obchodních a dalších vztahů.

Mayová na úvod svého dnešního prohlášení poslancům řekla, že „velmi pozorně“ naslouchala debatám v Dolní sněmovně minulý týden, čímž vyvolala hlasitý smích některých zákonodárců. „Pokud bychom pokračovali a (Dolní sněmovna) by zítra (v úterý) hlasovala, dohoda by byla velkým rozdílem zamítnuta,“ připustila premiérka. Zároveň dodala, že stále věří, že její dohoda dojednaná s Bruselem je ta správná.

Během vystoupení Mayové se z opozičních lavic ozývalo volání, aby ministerská předsedkyně rezignovala.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová už před prohlášením Mayové k poslancům obvinila britskou vládu ze zbabělosti. „Tohle je přelomový okamžik a projev patetické vystrašenosti konzervativní vlády, která sjela z cesty a teď se řítí do naprostého zmatku,“ uvedla Sturgeonová v prohlášení.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že rozhodnutí britské vlády odložit hlasování znamená, že Británie už nemá funkční kabinet. Místopředseda severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Nigel Dodds požadoval, aby premiérka vyjednala novou brexitovou dohodu, nebo aby ji nahradil někdo, kdo bude ochoten změnit stávající kurz.

Soud Evropské unie dnes potvrdil, že Británie může svůj záměr odejít z EU jednostranně stáhnout. Rozhodnutí by se podle něj muselo uskutečnit v souladu s britskou ústavou. Výsledkem by podle soudu bylo, že země by zůstala členem společenství za stejných podmínek jako dosud.

S žádostí o výklad článku 50 lisabonské smlouvy o fungování EU, kterou se okolnosti odchodu Británie řídí, se na unijní soudní instanci obrátil soud ve skotském Edinburghu kvůli sporu mezi skupinou prounijních skotských politiků a britským ministrem pro brexit.

Poté, co se Mayová rozhodla odložit hlasování britského parlamentu o připravené brexitové dohodě, se britská libra propadla k dolaru na dvacetiměsíční minimum. Na americkou měnu ztrácela kolem 17:30 SEČ 1,5 procenta na 1,2541 USD a byla nejníže od dubna 2017.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud