Merkelová nastínila svoji vizi budoucnosti EU. Objevila se v ní i myšlenka na evropskou armádu

ČTK

luš

Tolerance je duší Evropy, řekla dnes v projevu v Evropském parlamentu německá kancléřka Angela Merkelová. Hovořila o nutnosti solidarity mezi členskými státy Evropské unie ale i o nutnosti hájení vlastních zájmů v dobré víře. Mimo jiné podpořila myšlenku vytvoření evropské armády a zdůraznila, že by se Evropa měla věnovat inovacím.

Merkelová je lídrem dvanácté členské země EU, který se zapojil do cyklu debat s europoslanci o budoucnosti Evropy. V čele německé vlády stojí kancléřka už 13 let. Déle kabinet v poválečných dějinách Německa vedli jen první kancléř Konrad Adenauer (14 let) a kancléř znovusjednocení Helmut Kohl (16 let).

„Více než kdy jindy potřebujeme úctu jeden k druhému a úctu k zájmům toho druhého,“ řekla Merkelová a doplnila, že „tolerance je duší Evropy“. Zdůraznila, že právě solidarita založená na toleranci je předpoklad jakékoli fungujícího společenství. Poznamenala, že solidarita je důležitou součástí evropských smluv. „Občané EU v těžkých dobách nejsou ponecháni na holičkách,“ řekla Merkelová a zmínila se o vzájemné pomoci mezi členskými státy při teroristických útocích, přírodních katastrofách či v úsilí v boji proti nezaměstnanosti.

Za další důležitý pilíř fungování EU kancléřka označila zodpovědnost za společnost. „Evropa může fungovat jen tehdy, když všude platí stejné právo,“ řekla a doplnila, že kdo podkopává právní stát, ohrožuje Evropu jako celek. Poznamenala, že nezodpovědnost může poškodit stabilitu eura a že zpochybňování lidských práv může oslabit důvěryhodnost zahraniční politiky EU. V kancléřčině projevu zazněla i sebekritická slova: „Německo se ne vždy chovalo dobře v očích všech. V roce 2015 nám dlouho trvalo, než jsme pochopili, že migrace je úkol celoevropský.“

Merkelová také zdůraznila, že hájení vlastních zájmů v dobré víře není v rozporu se zájmy celku; jako příklady uvedla pomoc Africe či ochranu životního prostředí.

sinfin.digital