Migrace vryla do myslí Čechů stav zásadního ohrožení, říká v rozhovoru pro INFO.CZ komisařka Jourová

HalfPageAd-1

Lucie Bednárová

20. 07. 2018 • 08:00

Migrační krize, kterou EU v současné době prochází, způsobila, že Češi cítí nejistotu a bojí se o svou existenci. „Na ulici nebo v tramvaji se mě lidé už neptají na nařízení o ochraně osobních údajů GDPR, ale na migraci,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ česká eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová. Proč to tak je? Proč mají Češi podle ní obavy a proč otázka migrace vykopává v Evropě hluboké propasti? I o tom se vedla řeč.

Mobile-rectangle-3

„V poslední době mezi lidmi cítím nejistotu a často mi kladou úplně základní existenční otázky. Neptají se na ekonomickou bilanci Evropy, ale na to, jestli se třeba neblíží válka, nebo jestli budou mít co jíst. Migrace vryla do myslí lidí stav naprosto zásadního ohrožení,“ říká v připravovaném rozhovoru, který v příštích dnech vyjde na webu INFO.CZ, evropská komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová.

Migrační krize, která se jeví jako největší současný problém Evropy, vykopala během posledních let na kontinentu hluboké propasti. „Musím říct, že v této věci cítím stále větší příkop vzájemného nepochopení, kdy západ mluví o solidaritě a východ o bezpečnosti. To jsou naprosté mimoběžky,“ vysvětluje Jourová. Cesta z toho je pouze jedna – začít urychleně realizovat řešení, která jsou už na stole a na kterých se unijní instituce včetně členských států dohodly už dříve.

Na posledním červnovém summitu Evropské rady, kde zasedají prezidenti a premiéři členských zemí, se například domluvilo, že se v budoucnu budou zřizovat azylová centra pro migranty mimo Evropu. K dalším dohodnutým krokům patří například uzavírání dohod se státy, přes něž migranti do Evropy proudí, boj s pašeráckými gangy nebo posilování evropské pohraniční a pobřežní stráže.

Kromě migrace se rozhovor vedl také o ochraně osobních dat v Evropě a třetích zemích. EU v minulých dnech uzavřela dohodu o volném toku osobních dat s Japonskem. Podle Jourové z toho budou těžit jak evropské firmy exportující data do zahraničí, tak spotřebitelé.

Jourová mluvila také o závěrech vyšetřování skandálu kolem údajného zneužití dat uživatelů Facebooku analytickou společností Cambridge Analytica. Britský úřad pro ochranu osobních údajů minulý týden uvedl, že k pochybení došlo a americká společnost čelí nejvyšší možné pokutě až ve výši 500 tisíc liber. „Tvrdím, že legalitu voleb nemůžete založit na nelegalitě kampaně. Pokud je kampaň založena na zneužití soukromých dat, tak je to na pováženou. Je to ale věc, kterou musí řešit samy státy,“ uvedla Jourová.

SDÍLET

Billboard-bottom-1