Milovnice literatury a „mini Merkelová“. 7 věcí, které byste měli vědět o nové předsedkyni CDU | info.cz

Články odjinud

Milovnice literatury a „mini Merkelová“. 7 věcí, které byste měli vědět o nové předsedkyni CDU

Němečtí křesťanští demokraté si v pátek zvolili nástupkyni Angely Merkelové. Ta už odmítla v čele strany po 18 letech pokračovat a na její místo se tak dostala další politička - Annegret Krampová-Karrebauerová. Co byste měli o nové nejmocnější ženě CDU vědět?

Konzervativnější Angela?

Ač jméno Annegret Krampová-Karrenbauerové může být Čechům neznámé, má za sebou poměrně strmou a úspěšnou kariéru. Bývalá sárská premiérka, kterou německý tisk občas označuje jako “mini Merkelovou”, sama sebe podle webu Deutsche Welle považuje za konzervativnější nástupkyni Angely Merkelové.

Milovnice literatury pochází ze šesti dětí

Krampová-Karrenbauerová, označovaná občas kvůli svému dlouhému jménu jen iniciálami AKK, je nejmladší ze šesti dětí. Narodila se ve vesnici Völklingen v roce 1962. Už jako malá prý byla velkou čtenářkou a milovala především klasickou německou a ruskou literaturu, jak vyplývá z její nedávno publikované biografie.

Chce být sjednotitelkou

Ihned po zvolení oznámila, že jejím prvním hlavním cílem je spojit rozhádanou stranu. Současná situace může podle AKK také za volební ztráty napříč zemí, kdy část voličů přešla zřejmě i ke krajně pravicové AfD. Nová předsedkyně CDU chce získat příští rok voliče zpět, začít chce ale právě obrodou samotné strany.

V politice působí už skoro 40 let

Nová předsedkyně CDU se do politiky vrhla, když jí bylo 18 let. Od té doby je také věrná stále jedné straně. Její kariéra začala v Sársku, kde se v roce 2011 stala první premiérkou - ženou. CDU v této spolkové zemi dosahuje při volbách nejlepších výsledků (v roce 2017 40,7 %) a i to je důvod, proč si AKK získala záhy pozornost Merkelové a v únoru 2018 se stala také generální sekretářkou strany.

Manžel zůstal doma s dětmi

Největším podporovatelem AKK je podle jejich vlastních slov manžel Helmut Karrenbauer. Povoláním důlní inženýr si tehdejší začínající političku vzal v roce 1984. Mají společně tři děti, dva syny a dceru. Když hvězda Karrenbauerové začala stoupat, její manžel se rozhodl zůstat doma a převzít péči o děti.

Veřejnost pobouřila konzervativním postojem k potratům

Krampová-Karrenbauerová se stala předsedkyní Křesťanskodemokratické unie. Oproti Merkelové chce prý ale výrazně posílit právě náboženský aspekt strany. Sama je silně věřící a v době své “vlády” v Sársku se zasadila o to, aby ve veřejných budovách dál na stěnách visely kříže. Setkala se s papežem Benediktem, i jeho nástupcem Františkem. Veřejnost ji ovšem kritizovala za její konzervativní slova o sňatcích gayů a potratech.

Miluje karneval

Nová předsedkyně si své soukromí celkem hlídá, přesto se o ní ví, že miluje karneval a různé masky. Loni se dokonce převlékla za “uklízečku v sárském parlamentu” a za přestrojení dostala cenu.

Seznamte se s paní AKK, nástupkyni Merkelové: Liberální Brouk Pytlík s konzervativní maskou>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud