Články odjinud

Minisummit k migraci bez Česka: Předseda komise Tusk se bude Rakouska ptát na spolupráci s V4

Minisummit k migraci bez Česka: Předseda komise Tusk se bude Rakouska ptát na spolupráci s V4

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes před setkáním s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem ve Vídni řekl, že si chce vyslechnout mimo jiné jeho názor na spolupráci s "přáteli z visegrádské čtyřky" (V4). Kancléř ve čtvrtek jednal s premiéry V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska v Budapešti. Pár dní před minisummitem k migraci v Bruselu, který svolal předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, rakouský kancléř zdůraznil "vedoucí úlohu" Donalda Tuska jako předsedy unijních summitů.

"On má vedoucí úlohu v Evropské radě, on je ten, který s námi spolupracuje, abychom chránili vnější hranice (EU)," uvedl Kurz na adresu Tuska před jednáním. Předseda Evropské rady zdůraznil, že nehledě na nedělní minisummit připravuje řádný summit evropské osmadvacítky, který se uskuteční příští čtvrtek a pátek.

Nedělního setkání v Bruselu se zúčastní i rakouský kancléř, podle agentury APA byl dnes nicméně zdrženlivý ohledně toho, zda je možné na schůzce dosáhnout shody na řešení migrační otázky. Zájem o účast na nedělním minisummitu, který do Bruselu svolal šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, projevilo zatím 16 premiérů či prezidentů zemí EU. Premiéři Česka, Maďarska, Polska a Slovenska se na čtvrtečním summitu v Budapešti dohodli, že v neděli do Bruselu nepojedou.

Tusk před setkáním s Kurzem řekl, že si chce vyslechnout názor kancléře na spolupráci s dalšími evropskými státy. "Chci slyšet jeho názor na kooperaci s jinými státy, s jeho přáteli z visegrádské skupiny," řekl bývalý polský premiér. Kurz byl ve čtvrtek hostem V4 v Budapešti.

Podle předsedy Evropské rady se Evropou začíná šířit "společné myšlení" v otázce migrace. Na otázku, zda očekává řešení již od nadcházejícího summitu na konci příštího týdne řekl, že v to doufá. "Skutečnou prioritou je chránit naše vnější hranice. To je první podmínkou, abychom vyřešili problém migrace," zdůraznil Tusk. Stejný názor zazněl několikrát i na čtvrtečním setkání Kurze s premiéry Visegrádu.

Kurz zdůraznil, že hlavním tématem setkání obou politiků je příprava rakouského předsednictví v Radě EU. Rakousko stane v čele Rady na počátku července, kdy převezme otěže od Bulharska. Za prioritu předsednictví Kurz již několikrát označil boj s nelegální migrací. K tomuto tématu chystá Rakousko neformální summit 20. září v Salcburku.

Kromě Kurze se Tusk dnes sejde v Budapešti také s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud