Moje máma řezníkovi musela vysvětlit, co vlastně dělám, říká velvyslanec ČR při EU Jakub Dürr

Lucie Bednárová

Příští rok bude podle něj turbulentní a přinese zásadní změny. S volbami do Evropského parlamentu se pojí i obsazování klíčových pozic v čele Evropské komise a ke střídání dojde i na postu předsedy Evropské rady či šéfky unijní zahraniční a bezpečnostní politiky. „Je třeba se soustředit na to, abychom proměnili co nejvíce českých šancí. Musíme zanechat výraznější českou stopu a postarat se také o to, aby vzrostl počet Čechů pracujících v institucích EU, zejména na vyšších postech,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ velvyslanec a vedoucí Stálého zastoupení ČR při EU Jakub Dürr. Jaké jsou jeho priority v úřadě, kde teprve před několika měsíci vystřídal velvyslance Martina Povejšila? Plánuje nějaké změny? A trápí ho, že Češi EU stále příliš nerozumějí? Jak jim to vysvětluje? To vše se dočtete v rozhovoru.

Ve funkci velvyslance ČR při EU působíte už čtvrt roku. Jak byste tyto tři měsíce, které máte za sebou, hodnotil?

Kromě pravidelné agendy, která je předem daná a zahrnuje zasedání COREPER (Výbor stálých zástupců členských států; pozn. red), ministerských Rad a summitů, jsem se v této době soustředil hlavně na spoludefinování priorit ČR vůči EU. Snažil jsem se také udržet kontinuitu uvnitř úřadu a pokračovat ve šlépějích mého předchůdce v úřadu Martina Povejšila.

Co konkrétního máte na mysli?

V chodu úřadu jsem nedělal žádné revoluční změny a garantoval maximální prostor našim expertům a diplomatům. Na straně druhé si uvědomuji, že žijeme v dobách, kdy je potřeba velmi intenzivně komunikovat Prahu Bruselu a naopak. Na lince Praha-Brusel jsem se proto snažil akcentovat to, co ČR chce a potřebuje. V tomto budeme pokračovat i v dalším roce.

Co jste v Bruselu zdůrazňoval?

Máme několik hlavních priorit. Konkrétně šlo o vysvětlování českých postojů k víceletému rozpočtu EU, v migrační a azylové politice a v oblasti brexitu. Komunikovali jsme také témata v energetické, dopravní a sociální oblasti a za úspěch musíme považovat dohodu zemí EU o zavedení reverse charge.

Recept na průšvih. Počet lidí žijících pod hranicí chudoby roste, navzdory ekonomickému růstu

sinfin.digital