Muzikanti a filmaři se postavili za novináře. Chtějí pro ně autorskou ochranu

28. 06. 2018 • 18:35

Asociace evropských muzikantů a filmařů se postavily za vydavatele. Pár dní před klíčovým hlasováním v Evropském parlamentu, který bude rozhodovat o nové ochraně autorských práv novinářů, asociace varují, že bez nové směrnice objem dezinformací a poplašných informací závratně vzroste.

Výbor Evropského parlamentu už směrnici schválil, ale teď o ní budou rozhodovat všichni europoslanci. Lobby velkých technologických firem – Google či Facebook – se snaží hlasování na poslední chvíli zvrátit a tvrdí, že schválení směrnice zničí internet. „Je to naprosto cynická kampaň technologických firem, které zahltily emailové schránky poslanců poplašnými zprávami, že ochrana autorských práv zničí internet,“ uvedla podle agentury Reuters asociace Impala, která sdružuje především nezávislá hudební vydavatelství.

V podstatě se tak opakuje situace z minulosti, kdy technologické firmy spustily podobně masivní lobbistickou kampaň namířenou proti hudebníkům. „Je to přesně 20 let, kdy se nám snažili poprvé namluvit, že zničíme internet. Nikdy se to nestalo,“ dodala Impala.

Podle Asociace evropských komerčních televizí celou kampaň platí velké technologické firmy. „Nemá to nic společného s cenzurou, ale naopak s vytvořením dlouhodobě udržitelného internetu,“ uvedl šéf asociace Gregoire Polad. Podle něj je rovněž naprosto nesmyslná kritika, že nové opatření poškodí projekty, jakým je například Wikipedia. Ta je totiž nezisková a neziskové internetové platformy jsou ze směrnice úplně vyloučeny.