Narovnávání vztahů USA-EU. Trump dotlačil Junckera k ústupkům, chtějí odbourávat cla | info.cz

Články odjinud

Narovnávání vztahů USA-EU. Trump dotlačil Junckera k ústupkům, chtějí odbourávat cla

Americký prezident Donald Trump oznámil po jednání se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, že se obě strany dohodly na úsilí k odbourání cel na dovoz průmyslového zboží a na politice nulových subvencí. Juncker si Trumpa zřejmě naklonil ústupky.

Podle prezidenta USA se EU zavázala kupovat „hodně sóji,“ čímž pomůže americkým farmářům. Dovážet má také více zkapalněného plynu, pro který EU bude budovat další terminály. Trump uvedl, že s Bruselem bude dál jednat ohledně ukončení cel na ocel a hliník, podrobnosti ale nedodal.

Trump na tiskové konferenci mluvil o nové etapě vzájemných vztahů a spojenectví. „Setkali jsme se tu v Bílém domě, abychom zahájili novou fázi ve vztazích mezi Spojenými státy a Evropskou unií, fázi blízkého přátelství, silných obchodních vztahů, ze kterých budou těžit obě strany,“ uvedl Trump.

„Měl jsem úmysl dohodnout se a dnes jsme se dohodli,“ konstatoval Juncker, podle kterého bude Brusel a Washington spolupracovat i na reformě Světové obchodní organizace, kterou Trump setrvale kritizuje. „Dokud jednáme - vyjma případu, že by jedna ze stran jednání zastavila - zdržíme se uvalování dalších cel a přehodnotíme existující cla na ocel a hliník,“ řekl také předseda Evropské komise. „Bylo to dobré a konstruktivní setkání,“ zakončil Juncker.

Kompromis zřejmě dočasně odvrací i zvažovaná cla na dovoz aut z Evropy, která by výrobce v unii tvrdě zasáhla, ačkoli úplně zažehnaná tato hrozba ještě není.

K výsledku jednání Junckerovi a Trumpovi už stihl pogratulovat například německý ministr hospodářství Peter Altmaier. „Dosažen průlom, díky kterému bude možné vyhnout se obchodní válce a zachránit miliony pracovních míst! Skvělé pro světové hospodářství,“ napsal na twitteru.

Prezident USA si v posledních dnech snaží naklonit Evropu s cílem vyvinout tlak na Čínu, která je pro amerického prezidenta nadále úhlavním nepřítelem na poli mezinárodního obchodu. Čínský prezident Si Ťin Pching dnes na úvod summitu skupiny velkých ekonomik BRICS varoval, že globální obchodní válka nebude mít vítěze. Narážel tak na fakt, že cla na import ve výsledku zdražují dovážené zboží pro domácí – v tomto případě americké – podniky, které ztrácejí konkurenceschopnost a na Trumpově politice tratí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud