Narovnávání vztahů USA-EU. Trump dotlačil Junckera k ústupkům, chtějí odbourávat cla | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Narovnávání vztahů USA-EU. Trump dotlačil Junckera k ústupkům, chtějí odbourávat cla

Narovnávání vztahů USA-EU. Trump dotlačil Junckera k ústupkům, chtějí odbourávat cla

Americký prezident Donald Trump oznámil po jednání se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, že se obě strany dohodly na úsilí k odbourání cel na dovoz průmyslového zboží a na politice nulových subvencí. Juncker si Trumpa zřejmě naklonil ústupky.

Podle prezidenta USA se EU zavázala kupovat „hodně sóji,“ čímž pomůže americkým farmářům. Dovážet má také více zkapalněného plynu, pro který EU bude budovat další terminály. Trump uvedl, že s Bruselem bude dál jednat ohledně ukončení cel na ocel a hliník, podrobnosti ale nedodal.

Trump na tiskové konferenci mluvil o nové etapě vzájemných vztahů a spojenectví. „Setkali jsme se tu v Bílém domě, abychom zahájili novou fázi ve vztazích mezi Spojenými státy a Evropskou unií, fázi blízkého přátelství, silných obchodních vztahů, ze kterých budou těžit obě strany,“ uvedl Trump.

„Měl jsem úmysl dohodnout se a dnes jsme se dohodli,“ konstatoval Juncker, podle kterého bude Brusel a Washington spolupracovat i na reformě Světové obchodní organizace, kterou Trump setrvale kritizuje. „Dokud jednáme - vyjma případu, že by jedna ze stran jednání zastavila - zdržíme se uvalování dalších cel a přehodnotíme existující cla na ocel a hliník,“ řekl také předseda Evropské komise. „Bylo to dobré a konstruktivní setkání,“ zakončil Juncker.

Kompromis zřejmě dočasně odvrací i zvažovaná cla na dovoz aut z Evropy, která by výrobce v unii tvrdě zasáhla, ačkoli úplně zažehnaná tato hrozba ještě není.

K výsledku jednání Junckerovi a Trumpovi už stihl pogratulovat například německý ministr hospodářství Peter Altmaier. „Dosažen průlom, díky kterému bude možné vyhnout se obchodní válce a zachránit miliony pracovních míst! Skvělé pro světové hospodářství,“ napsal na twitteru.

Prezident USA si v posledních dnech snaží naklonit Evropu s cílem vyvinout tlak na Čínu, která je pro amerického prezidenta nadále úhlavním nepřítelem na poli mezinárodního obchodu. Čínský prezident Si Ťin Pching dnes na úvod summitu skupiny velkých ekonomik BRICS varoval, že globální obchodní válka nebude mít vítěze. Narážel tak na fakt, že cla na import ve výsledku zdražují dovážené zboží pro domácí – v tomto případě americké – podniky, které ztrácejí konkurenceschopnost a na Trumpově politice tratí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.