Články odjinud

Návrh rozpočtu jako rozbuška střetu Itálie s EU? Je to jen politické divadlo před volbami, říká ekonom

Návrh rozpočtu jako rozbuška střetu Itálie s EU? Je to jen politické divadlo před volbami, říká ekonom

Itálie opět víří vody evropské politiky. Důvodem rozhořčení unijních lídrů se stal návrh rozpočtu z dílny populistické vlády v Římě složené z euroskeptického Hnutí pěti hvězd a protiimigrační Ligy. Plán počítá se schodkem 2,4 procenta HDP, což je třikrát víc, než byl cíl předchozí vlády dohodnutý s Bruselem. Ten na italské hospodaření nahlíží se zájmem, protože země je po Řecku druhým nejzadluženějším členem eurozóny a zároveň její třetí největší ekonomikou. Populistický plán tak podle unijních politiků vyvolává obavy z rozpoutání další dluhové krize, jako byla ta řecká.

Pro italské voliče líbivý rozpočtový plán, který by měl podle Hnutí pěti hvězd zahrnovat i záruku nepodmíněného příjmu pro chudé nebo dřívější věk odchodu do důchodu, vyvolal mezi Bruselem a Římem válku slov. Po sobotní kritice ze strany místopředsedy Evropské komise Valdise Dombrovskise se do italské vlády v pondělí obuli i ministři financí zemí platících eurem, kteří vyslali jasný signál, že pravidla eurozóny platí pro všechny.

„Italská vláda moc dobře ví, co její plány znamenají. Vědí to velmi dobře a je to jejich odpovědnost. Ale nakonec to celé někdo bude muset zaplatit. Což je odpověď, kterou by vlády měly umět dát. Itálie má po Řecku v eurozóně už nyní největší veřejné zadlužení a je její jedinou zemí, která plánuje pro příští rok vyšší výdajovou část rozpočtu,“ upozornil komisař pro měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici.

Tím ale pondělní sprcha pro populistickou vládu v Římě neskončila – rozpočtový plán ostře zkritizoval také předseda komise Jean-Claude Juncker. „Jedna krize stačila a my musíme zabránit tomu, aby se Itálii dostávalo nějakého zvláštního zacházení – pokud by ho měli všichni, znamenalo by to konec eura,“ prohlásil Juncker.

Srovnání s řeckou krizí, která Evropu zaměstnávala déle než pět let, však italskou vládu ještě víc rozpálilo. Do Junckera se okamžitě opřel šéf Ligy a ministr vnitra Matteo Salvini, předseda Hnutí pěti hvězd pak Evropskou unii obvinil z ekonomického terorismu.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbáchInfografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbáchautor: Info.cz

Slova předsedy Komise varující před další „řeckou“ krizí jsou však přehnaná také podle hlavního ekonoma J&T banky Petra Sklenáře. „Řekl bych, že to je tak trochu politické divadlo. Italové schválili rozpočet s deficitem 2,4 procenta HDP, což není na první pohled zas tak velký politický výstřelek. Kvůli jejímu vysokému zadlužení tu byl tlak, aby Itálie schvalovala nejprve rozpočet s klesajícím deficitem na takzvané primární úrovni – to znamená, aby měla přebytek bez započtení dluhové služby – což i tento rozpočet má. Postupně pak měli uzavřít deficit rozpočtu, aby se začalo relativně rychle snižovat zadlužení Itálie, které je samozřejmě ohromné,“ popisuje pro INFO.CZ.

„Tento návrh však znamená jen to, že se pokles zadlužení zastaví, nebo bude podstatně pomalejší, než předchozí vláda Bruselu slibovala. To, že se tu straší Řeckem, je podle mě politické divadlo a z obou dvou stran testovaní toho, co je průchozí, a co už ne,“ vysvětluje Sklenář.

Bude záležet, zda Brusel přimhouří oči

Evropští představitelé upozorňují především na to, že návrh rozpočtu je v přímém rozporu s Paktem stability a růstu, podle kterého země měnové unie nesmí mít veřejný dluh vyšší než 60 % HDP. Toto Itálie rozhodně nedodržuje – její dluh činí dokonce 132 procent. Předchozí středolevá vláda proto ve spolupráci s Bruselem načrtla plán pro příští roky, podle kterého měl být rozpočtový deficit pro rok 2019 0,8 % HDP a v roce následujícím měla země dokonce dosáhnout vyrovnaného rozpočtu. To se však nehodí populistické vládě, která se ujala vedení před čtyřmi měsíci a chce utrácet.

Sklenář v souvislosti s tím upozorňuje na to, že pravidla eurozóny se mnohdy nedodržovala ani v minulosti. Unie však nad problémovými zeměmi přimhouřila oči. V případě populistické euroskeptické vlády v Římě však bude ochota Bruselu Itálii nějakým způsobem vyhovět logicky výrazně menší.

„Italové budou určitě zkoušet argumentovat tím, že v loňském a předloňském roce Španělsko a Francie opakovaně překračovaly pravidla – měly deficit dokonce větší než 3 procenta HDP – a Evropská komise v těchto případech přimhouřila oko a snažila se jim vyjít vstříc. Ale politické pochopení k italské vládě je v současnosti kvůli mnoha jiným tématům podstatně menší a důsledkem toho je, že debata o rozpočtu je vyhrocenější,“ říká Sklenář.

Ekonom je tak k predikcím o vyvolání další dluhové krize zdrženlivý. Italský návrh rozpočtu podle něj bude mít především krátkodobé dopady. „Na finanční trhy to bude přinášet napětí vyvolané nejistotou, kam situace může směřovat. Výroky o Řecku a vzájemné vyhrožování z obou stran situaci rozhodně neuklidní. Třeba v Itálii se to odrazí na nárůstu výnosů na dluhopisech a řekněme k ochlazení oživení, které nyní v jižní Evropě je, ale byl bych opatrný v kvantifikování toho, jak to na ekonomiku dál dopadne,“ říká s tím, že bude záležet, jak se situace vyvine.

Euro mimo jiné právě v reakci na obavy během úterního obchodování sestoupilo až na šestitýdenní minimum vůči americkému dolaru.

Ohledně dalších dopadů bude jasnější po 15. říjnu, kdy mají země eurozóny včetně Itálie Evropské komisi oficiálně zaslat své rozpočtové plány. Poté se k nim Komise vyjádří a zhodnotí je. Vzhledem k ostrým výrokům se však spekuluje, že by Evropská komise mohla poprvé státní rozpočet některého z členských států vetovat.

„To co nyní vidíme, není v souladu s Paktem stability a růstu, ale jsme otevřeni dialogu s italskými představiteli a doufáme, že rozpočet bude požadavkům Paktu stability a růstu přizpůsoben,“ snažil se dnes vyhrocenou situaci alespoň mírnit eurokomisař Dombrovskis.

Italská vláda však dala jasně najevo, že žádné ústupky dělat nehodlá. „Z cíle 2,4 procenta neustoupíme. Neustoupíme ani o milimetr,“ uvedl Luigi di Maio v reakci na kritiku ze strany unijních lídrů.

Při nedodržování pravidel paktu stability však zemím, které ani po napomenutí situaci nezlepší, hrozí sankce. Mohlo by tedy dojít na testování procedury, kterou má Komise v rukou. V případech Španělska a Francie to ale – jak už jsme uvedli výše – neudělala.

„Oficiální procedury mohou skončit v nejhorším případě uvalování pokut, ale v předchozích letech došlo k jakémusi chápavému uplatňování těchto pravidel. Zatím tedy nikdy nikoho netrestal, i když mohl. Teď bude záležet na tom, jaká je politická vůle k tomu pravidla uplatňovat. A na to podle mě vsází obě strany, protože v příštím roce proběhnou volby do Evropského parlamentu a pro obě strany je to tak trochu součást předvolební kampaně,“ uzavírá Sklenář. 

 

 

Články odjinud

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818