Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návrh rozpočtu jako rozbuška střetu Itálie s EU? Je to jen politické divadlo před volbami, říká ekonom

Návrh rozpočtu jako rozbuška střetu Itálie s EU? Je to jen politické divadlo před volbami, říká ekonom

Itálie opět víří vody evropské politiky. Důvodem rozhořčení unijních lídrů se stal návrh rozpočtu z dílny populistické vlády v Římě složené z euroskeptického Hnutí pěti hvězd a protiimigrační Ligy. Plán počítá se schodkem 2,4 procenta HDP, což je třikrát víc, než byl cíl předchozí vlády dohodnutý s Bruselem. Ten na italské hospodaření nahlíží se zájmem, protože země je po Řecku druhým nejzadluženějším členem eurozóny a zároveň její třetí největší ekonomikou. Populistický plán tak podle unijních politiků vyvolává obavy z rozpoutání další dluhové krize, jako byla ta řecká.

Pro italské voliče líbivý rozpočtový plán, který by měl podle Hnutí pěti hvězd zahrnovat i záruku nepodmíněného příjmu pro chudé nebo dřívější věk odchodu do důchodu, vyvolal mezi Bruselem a Římem válku slov. Po sobotní kritice ze strany místopředsedy Evropské komise Valdise Dombrovskise se do italské vlády v pondělí obuli i ministři financí zemí platících eurem, kteří vyslali jasný signál, že pravidla eurozóny platí pro všechny.

„Italská vláda moc dobře ví, co její plány znamenají. Vědí to velmi dobře a je to jejich odpovědnost. Ale nakonec to celé někdo bude muset zaplatit. Což je odpověď, kterou by vlády měly umět dát. Itálie má po Řecku v eurozóně už nyní největší veřejné zadlužení a je její jedinou zemí, která plánuje pro příští rok vyšší výdajovou část rozpočtu,“ upozornil komisař pro měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici.

Tím ale pondělní sprcha pro populistickou vládu v Římě neskončila – rozpočtový plán ostře zkritizoval také předseda komise Jean-Claude Juncker. „Jedna krize stačila a my musíme zabránit tomu, aby se Itálii dostávalo nějakého zvláštního zacházení – pokud by ho měli všichni, znamenalo by to konec eura,“ prohlásil Juncker.

Srovnání s řeckou krizí, která Evropu zaměstnávala déle než pět let, však italskou vládu ještě víc rozpálilo. Do Junckera se okamžitě opřel šéf Ligy a ministr vnitra Matteo Salvini, předseda Hnutí pěti hvězd pak Evropskou unii obvinil z ekonomického terorismu.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbáchInfografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbáchautor: Info.cz

Slova předsedy Komise varující před další „řeckou“ krizí jsou však přehnaná také podle hlavního ekonoma J&T banky Petra Sklenáře. „Řekl bych, že to je tak trochu politické divadlo. Italové schválili rozpočet s deficitem 2,4 procenta HDP, což není na první pohled zas tak velký politický výstřelek. Kvůli jejímu vysokému zadlužení tu byl tlak, aby Itálie schvalovala nejprve rozpočet s klesajícím deficitem na takzvané primární úrovni – to znamená, aby měla přebytek bez započtení dluhové služby – což i tento rozpočet má. Postupně pak měli uzavřít deficit rozpočtu, aby se začalo relativně rychle snižovat zadlužení Itálie, které je samozřejmě ohromné,“ popisuje pro INFO.CZ.

„Tento návrh však znamená jen to, že se pokles zadlužení zastaví, nebo bude podstatně pomalejší, než předchozí vláda Bruselu slibovala. To, že se tu straší Řeckem, je podle mě politické divadlo a z obou dvou stran testovaní toho, co je průchozí, a co už ne,“ vysvětluje Sklenář.

Bude záležet, zda Brusel přimhouří oči

Evropští představitelé upozorňují především na to, že návrh rozpočtu je v přímém rozporu s Paktem stability a růstu, podle kterého země měnové unie nesmí mít veřejný dluh vyšší než 60 % HDP. Toto Itálie rozhodně nedodržuje – její dluh činí dokonce 132 procent. Předchozí středolevá vláda proto ve spolupráci s Bruselem načrtla plán pro příští roky, podle kterého měl být rozpočtový deficit pro rok 2019 0,8 % HDP a v roce následujícím měla země dokonce dosáhnout vyrovnaného rozpočtu. To se však nehodí populistické vládě, která se ujala vedení před čtyřmi měsíci a chce utrácet.

Sklenář v souvislosti s tím upozorňuje na to, že pravidla eurozóny se mnohdy nedodržovala ani v minulosti. Unie však nad problémovými zeměmi přimhouřila oči. V případě populistické euroskeptické vlády v Římě však bude ochota Bruselu Itálii nějakým způsobem vyhovět logicky výrazně menší.

„Italové budou určitě zkoušet argumentovat tím, že v loňském a předloňském roce Španělsko a Francie opakovaně překračovaly pravidla – měly deficit dokonce větší než 3 procenta HDP – a Evropská komise v těchto případech přimhouřila oko a snažila se jim vyjít vstříc. Ale politické pochopení k italské vládě je v současnosti kvůli mnoha jiným tématům podstatně menší a důsledkem toho je, že debata o rozpočtu je vyhrocenější,“ říká Sklenář.

Ekonom je tak k predikcím o vyvolání další dluhové krize zdrženlivý. Italský návrh rozpočtu podle něj bude mít především krátkodobé dopady. „Na finanční trhy to bude přinášet napětí vyvolané nejistotou, kam situace může směřovat. Výroky o Řecku a vzájemné vyhrožování z obou stran situaci rozhodně neuklidní. Třeba v Itálii se to odrazí na nárůstu výnosů na dluhopisech a řekněme k ochlazení oživení, které nyní v jižní Evropě je, ale byl bych opatrný v kvantifikování toho, jak to na ekonomiku dál dopadne,“ říká s tím, že bude záležet, jak se situace vyvine.

Euro mimo jiné právě v reakci na obavy během úterního obchodování sestoupilo až na šestitýdenní minimum vůči americkému dolaru.

Ohledně dalších dopadů bude jasnější po 15. říjnu, kdy mají země eurozóny včetně Itálie Evropské komisi oficiálně zaslat své rozpočtové plány. Poté se k nim Komise vyjádří a zhodnotí je. Vzhledem k ostrým výrokům se však spekuluje, že by Evropská komise mohla poprvé státní rozpočet některého z členských států vetovat.

„To co nyní vidíme, není v souladu s Paktem stability a růstu, ale jsme otevřeni dialogu s italskými představiteli a doufáme, že rozpočet bude požadavkům Paktu stability a růstu přizpůsoben,“ snažil se dnes vyhrocenou situaci alespoň mírnit eurokomisař Dombrovskis.

Italská vláda však dala jasně najevo, že žádné ústupky dělat nehodlá. „Z cíle 2,4 procenta neustoupíme. Neustoupíme ani o milimetr,“ uvedl Luigi di Maio v reakci na kritiku ze strany unijních lídrů.

Při nedodržování pravidel paktu stability však zemím, které ani po napomenutí situaci nezlepší, hrozí sankce. Mohlo by tedy dojít na testování procedury, kterou má Komise v rukou. V případech Španělska a Francie to ale – jak už jsme uvedli výše – neudělala.

„Oficiální procedury mohou skončit v nejhorším případě uvalování pokut, ale v předchozích letech došlo k jakémusi chápavému uplatňování těchto pravidel. Zatím tedy nikdy nikoho netrestal, i když mohl. Teď bude záležet na tom, jaká je politická vůle k tomu pravidla uplatňovat. A na to podle mě vsází obě strany, protože v příštím roce proběhnou volby do Evropského parlamentu a pro obě strany je to tak trochu součást předvolební kampaně,“ uzavírá Sklenář. 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1